Przegląd twórczości Agnieszki Osieckiej


Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniowa 2015

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniowa 2015


10 czerwca 2014r w  naszej szkole odbył się 7 przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej organizowany przez panie polonistki, mgr Szymczak oraz mgr Strzelecką.

W konkursie recytatorskim zwyciężyła Agata Lewalska (Lipno), wyróżnienie otrzymała Agnieszka Lemańska (Skępe).

W konkursie wokalnym pierwsze miejsce zajął Mateusz Drozdowski (Lipno), drugie miejsce zajęła Aleksandra Małecka (Lubraniec), a trzecie miejsce zajęła Magda Kacprowicz (Radomice).

Wyróżnienie otrzymała Julia Leśniewska (Lubraniec).



W dniu 5 czerwca 2012 w naszej szkole miał miejsce V Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem "To był maj...". Niezmiennie konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: recytatorskiej i wokalnej. Najlepszym recytatorem okazał się Damian Wierzbicki z utworem "Nie jestem łatwy". Druga była Monika Witkowska, która recytowała „Zaraz tam będę”, a trzecia Sylwia Kowalska z tekstem „Tylko łóżko”. Każdy laureat z tej kategorii jest uczniem naszego liceum. W kategorii wokalnej pierwsze miejsce zajęła Monika Siarkowska z Lubrańca wykonującą „Piosenkę o okularnikach”. Drugie miejsce zdobyła Julia Kordylak, również z Lubrańca, która zaśpiewała „Sztuczny miód”. Miejsce trzecie przyznano Justynie Dywickiej z Zespołu Szkół w Skępem. Wokalistka wykonała piosenkę „Kiedy mnie już nie będzie”. Jurorzy wyróżnili również Małgorzatę Olejnik wykonującą utwór „Nie żałuję”.


Za nami już IV Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „To był maj…”, który odbył się 3 czerwca 2011 roku. Formuła konkursu nie została zmieniona: składał się on z dwóch części – recytatorskiej oraz wokalnej. Jak co roku, zwłaszcza druga, cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem.  Nowością tegorocznego przeglądu był koncert laureatów połączony z występami gości oraz prezentacją postaci patronki przeglądu – Agnieszki Osieckiej.

W jury konkursu zasiadły następujące osoby:

– pani Elżbieta Rybicka, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnie,

– pani Katarzyna Szatan, nauczycielka języka rosyjskiego w LO w Lipnie,

– pan Leszek Statkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Lipnie,

oraz  uczestnicy telewizyjnego show „Bitwa na głosy”:

– Martyna Welenc – uczennica szkoły wokalnej w Warszawie, uczestniczka festiwalu w Jarocinie,

– Marcin Słabowski – absolwent naszego liceum, słuchacz studium wokalno-aktorskiego w Gdyni, dwukrotny laureat ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, aktor musicalu Drogi życia nagrodzonego 1. miejscem na festiwalu w Sanremo.

Ich przykład stał się dla uczestników dowodem na to, że pasja połączona z talentem może zaowocować sukcesami, także ogólnopolskimi.

 

Wyniki w części "recytacja" wyglądają w sposób następujący:
1. miejsce - Monika Witkowska - Gimnazjum Prywatne im. J.Jałowiec w Lipnie, wykonywany utwór: Czarne perfumy,
2. miejsce - Ewelina Romianowska - Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Lipnie, wykonywany utwór: Jeżeli miłość jest,
3. miejsce - Joanna Romianowska - LO Lipno, wykonywany utwór: Zesłowiczenie,
wyróżnienie - Sandra Brewerska - III LO im. M. Konopnickiej we Włocławku, wykonywany utwór: Im bardziej Ciebie zapominam.

Wyniki w części "wykonanie wokalne":
1. miejsce - Kinga Brudnicka - II LO M. Kopernika we Włocławku, wykonywany utwór: Miasteczko cud,
2. miejsce - Adrianna Wieczorek - Gimnazjum nr 3 we Włocławku, wykonywany utwór: Dobranoc, panowie,
3. miejsce - Dagmara Grzywińska - LO im. R. Traugutta w Lipnie, wykonywany utwór: Wariatka tańczy,
W kategorii tej przyznane zostały także 2 wyróżnienia. Otrzymali je:
Julia Smulska - Gimnazjum im. Kościeleckich w Skępem, wykonywany utwór: Okularnicy,
Adrianna Izraelska - Gimnazjum Prywatne im. J. Jałowiec w Lipnie, wykonywany utwór: Miasteczko cud.

 

W drugiej części przeglądu odbył się koncert laureatów, w którym ponownie wysłuchaliśmy nagrodzonych uczestników. Wybrzmiały również dźwięki innych piosenek ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Martyny Welenc, Marcina Słabowskiego (członków jury), Moniki Witkowskiej, Moniki Szybowskiej.

Organizatorkami konkursy były panie Agnieszka Kopycińska oraz Agnieszka Szymczak.

 


Wieczorek poetycki

Przygoda z twórczością Agnieszki Osieckiej rozpoczęła się w naszej szkole od wieczorku słowno-muzycznego z cyklu „Spotkania z poezją” zatytułowanego To był maj… Sentymentalne spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej, zorganizowanego w roku 2007 przez nauczycielki języka polskiego – Panią Agnieszkę Kopycińską i Panią Agnieszkę Szymczak. Uczniowie ówczesnej klasy II h przy współudziale kilku wybranych osób przybliżali licealistom utwory tej pierwszej damy polskiej piosenki powojennej. Przy dźwiękach takich przebojów, jak : Niech żyje bal, Wielka woda, Małgośka, Polska Madonno, Niebo z moich stron uczestnicy i widzowie wieczorku rozśpiewali się, przypominając sobie te jakże znane teksty Pani Osieckiej. Śpiewali i uczniowie, i nauczyciele, stwarzając tym samym niezapomnianą atmosferę, jaka zapadła w naszych sercach na długo.


I Przegląd

W kolejnym roku szkolnym Pani Kopycińska i Pani Szymczak, zadowolone z przebiegu wieczorku poetyckiego i świadome popularności utworów Agnieszki Osieckiej, podjęły się trudu organizacji  Przeglądu Twórczości Agnieszki Osieckiej ­– konkursu przeznaczonego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,  z założenia będącego imprezą cykliczną.

I tak 13 czerwca 2008 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Lipnie odbył się I Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „To był maj…” dla uczniów powiatu lipnowskiego i miasta Włocławka.  W składzie jury, oceniającego uczestników konkursu, zasiedli: pani Jadwiga Nowowiejska-Błaszczyk, pani Dorota Łańcucka, pani Iwona Mroczkowska oraz pan Marcin Złakowski. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach form prezentacji: recytacja
i wykonanie wokalne.

W kategorii „recytacja” przyznano następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce – Magdalena Celmer z Publicznego Gimnazjum we Wielgiem, II miejsce – Ewelina Urbańska z Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie, III miejsce – Mateusz Bautembach z Publicznego Gimnazjum w Chalinie, wyróżnienia: Marika Dąbrowska z Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie oraz Agnieszka Witkowska z Publicznego Gimnazjum w Chalinie.

W kategorii „wykonanie wokalne” I miejsce zajęły równolegle dwie osoby: Anna Ciesielska z II Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku oraz Kamil Mróz z Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie. Pozostałe miejsca i wyróżnienia zostały przyznane następującym osobom: II miejsce – Michalina Domańska z II Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku, III miejsce – Barbara Cybulska z Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie, wyróżnienie – Marta Floryńska z Gimnazjum nr 3 we Włocławku.

Potyczki konkursowe zakończyły się wręczeniem nagród osobom nagrodzonym
i wyróżnionym, a także nagród pocieszenia wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu.


II Przegląd

1 czerwca 2009 roku w auli Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie odbył się II Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „To był maj…”. Gośćmi honorowymi konkursu były:

Pani Wiesława Czapińska – krytyk filmowy, historyk filmu, scenarzystka, dziennikarka, pisarka i animatorka kultury, wiceprezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri,

­– Pani Maria Nowotarska oraz Pani Agata Pilitowska – aktorki Teatru Polskiego w Toronto.

Zasiadły one w jury konkursu, oceniając uczestników w kategorii „recytacja”. Komisja oceniająca uzupełniona została o osobę Pana Marcina Złakowskiego oraz Pana Arkadiusza Bejgera, którzy wydali werdykt muzyczny.

Konkurs ponownie przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponagimnazjalnych. Przybyli uczestnicy reprezentowali m. in. szkoły z Włocławka, Rypina, Dobrzynia n. Wisłą, Skępego, Tłuchowa.

W kategorii „recytacja” 1. miejsce zajęła Anita Borowska z LO w Rypinie, która wykonywała utwory: Sztuczny miód oraz Kto tam jest u Ciebie, 2. miejsce zajęła Ewelina Urbańska z LO w Lipnie za wykonanie utworów Ta nadzieja oraz Krzyczę przez sen, zaś 3. nagroda przypadła w udziale Alicji Jaworskiej z Zespołu Szkół w Rypinie. Alicja wykonywała utwory Uciekaj moje serce i Nim wstanie dzień.

W kategorii „wykonanie wokalne” liderkami konkursu okazały się być uczennice II LO im. M. Kopernika we Włocławku. 1. miejsce przypadło w udziale Katarzynie Nałudce (wykonywany utwór to Czarne perfumy) , zaś 2. miejsce Annie Ciesielskiej za piosenkę Bossa nova do poduszki. Laureatką 3. miejsca w tej kategorii została uczennica naszego liceum –  Emilia Macieja, wykonująca piosenkę Małgośka.

Przyznana została także nagroda specjalna Burmistrza Miasta Lipna, którą otrzymała Klaudia Kuźmińska z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie za prezentację piosenki Jeżeli jest.


III Przegląd

W dniu 31 V 2010 roku odbył się w naszej szkole III Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej. Jak co roku, składał się z dwóch części: wokalnej i recytatorskiej.

      W części wokalnej rywalizowali ze sobą m. in. uczniowie szkół z Włocławka, Lipna, Chalina, Lubania. Część recytatorska był to pojedynek pomiędzy uczniami naszego liceum oraz Gimnazjum Prywatnego. Zaprezentowany poziom wykonań utworów Agnieszki Osieckiej był bardzo wysoki. Uczestnicy wykazali się dużą świadomością swoich możliwości, niesamowitą umiejętnością opowiadania tekstów lirycznych, ich przemyślaną poetycką interpretacją. Wydanie werdyktu okazało się więc być trudne. Niemniej jednak, nagrody zostały rozdane. Pierwsze miejsce w kategorii wokalnej zajęła Kinga Brudnicka z Publicznego Gimnazjum im. Lecha Wałęsy w Chalinie wykonująca utwór Dobranoc panowie. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Nałudce z II Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku (tytuł wykonywanego utworu: Sztuczny miód), zaś zdobywczynią trzeciej nagrody okazała się być Ewa Zielińska,uczennica Gimnazjum Prywatnego im. Jadwigi Jałowiec w Lipnie (Polska Madonna).Laureatką pierwszego miejsca w kategorii recytatorskiej została Marcelina Myszyńska za prezentację utworu Kochać za młodu. Oprócz pierwszego miejsca jury przyznało także wyróżnienie, które przypadło w udziale Ewelinie Romianowskiej recytującej wiersz Oczy tej małej. Obie nagrodzone uczestniczki są uczennicami naszej szkoły.

Tegoroczny konkurs został poprzedzony warsztatami wokalnymi, które miały miejsce w auli liceum w dniu 29 V 2010. Poprowadził je Pan Erwin Regosz - instruktor muzyczny w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, współpracujący m. in. z Panią Elżbietą Zapendowską. Gościem specjalnym warsztatów była Pani Alicja Węgorzewska - polska śpiewaczka operowa.

 

                                                                 oprac. Agnieszka Kopycińska