„Warszawa da się lubić...”

 

 8 marca bieżącego roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję wybrać się na wycieczkę do Warszawy. Jak co roku odwiedzili gmach TVP. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak spektakl teatralny  czy Centrum Nauki Kopernik.

 

       Przygoda naszych uczniów w Warszawie zaczęła się od zwiedzania gmachu Telewizji Polskiej. Większość z wycieczkowiczów to przyszli młodzi dziennikarze, dlatego oczekiwali na tę atrakcję z niecierpliwością. Po dotarciu na miejsce przydzielono im przesympatycznego przewodnika, który najpierw zaprowadził całą grupę do studia programu „Jaka to melodia”. Uczniowie mieli duże szczęście, ponieważ trafili do studia tuż przed nagraniem. Przy wyjściu natknęli się na samego prowadzącego-Roberta Janowskiego. Następnie przeszli do studia TVP Sport. Zobaczyli także tzw. ”reżyserkę”. Przygodę w telewizji finiszowało studio „Szansy na sukces”, które było przygotowane do nagrania jednego z odcinków. Młodzież miała okazję zrobić sobie w nim kilka pamiątkowych zdjęć oraz zasiąść na jurorskiej, białej kanapie. W każdym studiu od przewodnika można było usłyszeć ciekawe historie z życia telewizji.

        W godzinach wolnych uczniowie odwiedzili galerię „Arkadia”. Następnym punktem programu było Centrum Nauki Kopernik. Wycieczkowicze po wejściu do Centrum mieli czas wolny, w którym mogli samodzielnie zapoznawać się z atrakcjami tego miejsca. Było tam wiele ciekawych eksponatów, między innymi łoże fakira naszpikowane tysiącami gwoździ. Po pełnym wrażeń popołudniu był czas na chwilę relaksu. Wieczorem uczniowie pojechali do Teatru Narodowego na spektakl pod tytułem „Balladyna”. Była to sztuka w reżyserii Artura Tyszkiewicza, będąca adaptacją dramatu Juliusza Słowackiego. W sztuce występowało wielu znanych aktorów, między innymi:  Beata Ścibakówna, Andrzej Blumenfeld, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Rożniatowska (znana z  roli Kleczkowskiej), Marcin Hycnar. Uczta teatralna  trwała trzy godziny. Powrót do Lipna był późną nocą. Po minach uczestników można było zauważyć, że wycieczka się udała, a wrażenia i miłe wspomnienia zostaną w ich pamięci na zawsze.

 

Alicja Warzyńska

 

Pamięć o niej nie ginie

 

Niebawem w naszym miasteczku odbędzie się już po raz 6. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Jak powstaje festiwal? Jakie gwiazdy odwiedzą nas w tym roku? Na te pytania i inne odpowiada dyrektor artystyczny festiwalu "Pola i inni" - Dorota Łańcucka.

 

Od kiedy  trwają przygotowania do festiwalu ?

Przygotowania do festiwalu trwają od wielu, wielu miesięcy. Ten proces ma różne etapy: projektu, przygotowania wniosków ofertowych o dofinansowanie, negocjacji i konsultacji, podziału zadań i ich wykonania. Faza finałowa to realizacja wcześniej założonych celów, w tym roku to ostatni weekend maja 25-27.05.2012r., ale program imprezy, to przede wszystkim program artystyczny, który rodzi się w duszy. Jest wynikiem naszych pasji, marzeń i wiedzy związanej z kinem, sceną, piosenką, a wszystko w ramach pewnej spójności i specyfiki festiwalu.

 

Jakie filmy będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznej imprezy?

Pokażemy dwa filmy z Polą Negri: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”  z 1918r. zrekonstruowany obraz węgierskiego reżysera z muzyką Jerzego Maksymiuka, który odbierze u nas statuetkę Politkę, „Cesarzowa” prod. USA z 1924r. z „muzyką na żywo”, gdzie Pola daje pokaz jej możliwości aktorskich. Wprowadzenie do filmu przygotował Bogusław Kaczyński, nasz gość i ekspert konkursu piosenki. Ciekawą propozycją, także dla młodzieży, będzie film z 1963r. „Zbrodniarz i panna” na podstawie scenariusza Joe Alexa. Festiwal zakończymy filmem „W ciemności” Agnieszki Holland.

 

Czy pojawią się atrakcje, których dotąd nie było?        

Na pewno ciekawą propozycją jest spektakl o Judy Garland, którą zagra Hanna Śleszyńska, weźmie ona też udział w panelu po przedstawieniu. W sobotę 26 maja zapraszamy na krótki recital Grzegorza Bożewicza z Warszawy. Bandoneon  pewnie dla wielu będzie instrumentalną niespodzianką!

 

Czy nasza lipnowska młodzież chętnie angażuje się w festiwal?

To bardzo optymistyczne, że młodzież coraz bardziej angażuje się w organizację festiwalu. Mamy już stałych wolontariuszy, nie tylko z lipnowskich szkół. Biorą na siebie poważne zadania i w odpowiedzialny sposób je realizują. Dla młodych ludzi organizujemy konkursy, w tym roku ”Śpiewamy stare przeboje”, podpowiadamy tematy  do artykułów prasowych , które z perspektywy młodego pokolenia nabierają oryginalności, niektórzy kreują postaci z epoki w stylowych strojach i są ozdobą Przeglądu, a inni są niemalże profesjonalnymi konferansjerami! Jednak młodzież jest też stałym odbiorcą festiwalowego programu, myślę że również podczas tegorocznej imprezy.

 

Do kogo w tym roku trafi statuetka Politki?

Statuetki Politki trafia w tym roku do Nataszy Urbańskiej, znanej ze swojego talentu wokalnego i tanecznego. Nagradzamy ją także za musical „Polita”, w którym rewelacyjnie oddała niezrównane talenty i umiejętności naszej Poli Negri. Musical ma duże szanse na tournee zagraniczne. Statuetkę otrzyma wspomniany wcześniej J. Maksymiuk , kompozytor i dyrygent światowej sławy, autor muzyki filmowej do zrekonstruowanego filmu „Mania”. Stworzył muzyczne cudeńko, warto tego posłuchać, tym bardziej, że film wraz z podkładem oklaskiwali już widzowie w 5 krajach Europy!

Trzecia Politka trafi do Roberta Więckiewicza. Chyba najlepszego polskiego aktora, który po sukcesach międzynarodowych gra Lecha Wałęsę i również z tego powodu chcemy docenić jego twórczość. Zapraszamy wszystkich do Kina Nawojka w ostatni weekend maja!

 

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Sara Walaszczyk

 

Powrót