Teatr Bene Nati

 

Zespół teatralny istnieje w naszej szkole od 1993 roku i prowadzony jest przez Wandę Mróz.
Od 2008 roku  nosi nazwę Teatr Bene Nati. Stały skład to około 30-40 osób.  Szkolny teatr ma w swoim dorobku inscenizacje klasyki literatury, np. Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, Dom kobiet Zofii Nałkowskiej, Gwałtu, co się dzieje i Śluby panieńskie  Aleksandra Fredry, Igraszki z diabłem Jana Drdy. Sięga też po repertuar współczesny: dramaty Ingmara Villqista:  Beztlenowce i Cynkweiss, Mówią o sobie i Ciucholandię Marty Rybarczyk, Piaskownicę Michała Walczaka,   Diabła zakochanego Jana Sztaudyngera,   Drugi pokój Zbigniewa Herberta, Fotografię rodzinną opartą na tekstach Sławomira Mrożka.  Próbowaliśmy również  swoich sił w nowej formie scenicznej, a mianowicie w teatrze ruchu. Zespół przedstawił trzy widowiska oparte na motywach biblijnych, zatytułowane: Przesłanie,  Grzech i Miłosierdzie. Ważnym punktem w działalności Bene Nati są adaptacje i autorskie scenariusze przygotowane przez opiekunkę teatru, np. musical Anita, Lustra czasu, Historie miłosne, Po ślubie, Planeta kobiet, Wieczór panieński, System, Poczekalnia,  Księżniczki, Poeta i Schemat, One, Nasza Wierszolandia. Warto wspomnieć również o kilku monodramach, przygotowanych przez członków teatru, które prezentowano w OKR w kategorii teatr jednego aktora. Nagrody na eliminacjach wojewódzkich w tej kategorii otrzymały: Frida, Marzenie Nataszy, Urzędniczka, Spokojny sen Anny, Wszystko zależy od pani.
Wieloletnia współpraca z Lipnowskim Towarzystwem Kulturalnym im. Poli Negri zaowocowała powstaniem widowisk, w których wykorzystano piosenki i teksty z okresu międzywojennego. Spektakle nosiły tytuły: W kabarecie Eldorado, Szlagiery warszawskiej ulicy, Szmoncesy, Bohema, Klimaty retro, Pola z Lipna, Uśmiechy retro. Recytatorzy, będący członkami Teatru Bene Nati, uczestniczą w różnych konkursach recytatorskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
Praca w zespole ma niepowtarzalny klimat, bo oprócz uczestniczenia w próbach, występach, wspólnych wycieczkach do teatru, organizujemy również spotkania „wewnętrzne" np.  pożegnania absolwentów, wigilie. Warto nadmienić, że sześciu  naszych absolwentów dostało się do państwowych szkół teatralnych, a inni realizują swoją pasję w teatrach amatorskich.

 


Rok szkolny  2023/2024


„Wierszolandia” dla dzieci

Grudniowa propozycja naszego teatru to spektakl oparty głównie na tekstach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy pod tytułem „Wierszolandia”. 22 - osobowy zespół śpiewa, tańczy i inscenizuje popularne wiersze tych poetów. Wspaniałe są interakcje z publicznością, gdyż dzieci chętnie odpowiadają na pytania, śpiewają, a nawet tańczą wraz z wykonawcami. Program obejrzeli uczniowie SP nr 3, SP nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych oraz klasa pierwsza ze Skępego.


Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Inowrocławiu

W październiku kilkoro naszych uczniów z Bene Nati wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w Inowrocławiu, w którym wystąpiło 95 recytatorów. Spośród nich wybrano 12 osób do finału. Naszymi finalistami zostali: Maria Iglewska, Natalia Naklicka i Szymon Kozłowski.


Powtarzamy musical

We wrześniu dwukrotnie pokazaliśmy spektakl „Zróbcie sobie musical”. Najpierw obejrzeli go uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnie, a potem uczniowie z klas I i II naszego liceum. Musical został bardzo dobrze przyjęty przez widzów.


Rok szkolny  2022/2023


Nareszcie musical…

Nareszcie udało się wystawić musical, którego scenariusz powstał 3 lata temu. Wtedy, tuż przed wystawieniem, ogłoszono pandemię i niestety, nie udało się go zagrać ówczesnym aktorom z Bene Nati. Po wielu godzinach prób aktualny zespół naszego teatru przygotował ten spektakl, noszący tytuł „Zróbcie sobie musical”, a jego prapremiera odbyła się w czerwcu 2023 na Festiwalu Poli Negri w Lipnie. Po raz drugi pokazaliśmy go w sierpniu w Tłuchowie. Kolejne pokazy już wkrótce. A oto kilka zdjęć Marcina Jaworskiego i Małgorzaty Chojnickiej z naszego musicalu.


Nasz maraton

19 kwietnia w ramach VII Powiatowego Maratonu Czytelniczego organizowanego przez nauczycieli naszej szkoły Teatr Bene Nati wystąpił z programem zatytułowanym „Nasz maraton”, który zawierał krótki przegląd tego, nad czym w ostatnim czasie zespół pracował: wiersze, piosenki, tańce i skecze. Program został dobrze przyjęty przez widzów.


Brzechwa dzieciom

Taki tytuł nosił program przygotowany przez Teatr Bene Nati dla dzieci z Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno – Wychowawczego w Wierzbicku. Wizyta naszych gości przyniosła obu stronom niezapomniane wrażenia. Po spektaklu trwała wspólna wesoła zabawa przy znanych i popularnych piosenkach. Występ odbył się 17 kwietnia.


Eliminacje rejonowe 68. OKR-u

14 kwietnia we Włocławku odbyły się rejonowe eliminacje 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Spośród naszych recytatorów wyróżnienia otrzymali Gabriela Impert i Wojciech Kielik, a drugie miejsce zajęła Patrycja Siedlecka, która będzie reprezentować nasz region na eliminacjach wojewódzkich w Bydgoszczy. Gratulujemy.


Na konkursie w Toruniu

Dwoje naszych recytatorów brało udział w Konkursie Interpretacji Teatralnej organizowanym przez Teatr Baj Pomorski. Stanisław Szojda otrzymał wyróżnienie.


Spektakle wyjazdowe

W marcu Teatr Bene Nati występował z programem przygotowanym z okazji Dnia Kobiet. Nasz spektakl obejrzeli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnie oraz mieszkańcy miejscowości Suradówek i Piątki.


Byliśmy na Festiwalu Smaku

16 lutego w Tłusty Czwartek Teatr Bene Nati gościł w Wielgiem na Festiwalu Smaku, gdzie przedstawił program pod tytułem „Świat nie jest taki zły”. Wesołe piosenki i tańce oraz okolicznościowe skecze podobały się zgromadzonej publiczności.


Podsumowanie Roku Poli Negri

12 stycznia odbyło się we Włocławku podsumowanie obchodzonego w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim Roku Poli Negri - urodzonej w Lipnie światowej gwiazdy kina niemego. Teatr Bene Nati i Zespół Szkół im. R. Traugutta otrzymali podziękowania za inicjatywy podejmowane podczas tych obchodów. W części artystycznej wystąpiła Patrycja Siedlecka, która wcieliła się w postać tancerki, którą kreowała Pola Negri w filmie pod tytułem „Hiszpańska tancerka”.


Warsztaty z Olą

9 grudnia odbyły się kolejne warsztaty teatralne. Tym razem poprowadziła je nasza absolwentka Ola Matuszewska, która studiuje kulturoznawstwo, specjalizacja animacja kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ola pracuje także w Młodym Teatrze działającym przy Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz w studenckim teatrze Antrakt. Zaproponowała nam bardzo ciekawe ćwiczenia, wyzwalające kreatywność uczestników. Dzięki takim zajęciom grupa integruje się, ale przede wszystkim zdobywa doświadczenie sceniczne. Olu, dziękujemy.


Mikołajki z Bene Nati

6 grudnia nasz teatr dwukrotnie zagrał spektakl „Historie z morałem”, który obejrzeli uczniowie oraz nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wielgiem, Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnie; w sumie około 400 osób. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności, a nasi aktorzy oprócz braw otrzymali podziękowania i słodkie prezenty.


Rozpoczynamy...

Rok szkolny 2022/2023 Teatr Bene Nati rozpoczął od naboru i szkolenia nowych członków zespołu oraz przygotowań do 15. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Kandydaci do pracy w teatrze regularnie biorą udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez opiekunkę grupy, uczestniczyli też w warsztatach prowadzonych przez Rafała Fudaleja – aktora, reżysera i pedagoga. Grupa starszych członków teatru wystąpiła w konkursie „Casting Marka Probosza – Pola Negri potrzebna od zaraz”. Zadanie polegało na przygotowaniu scenki z niemego filmu z udziałem Poli. Nasze dziewczęta zajęły II, III i IV miejsce. Gratulacje.


Rok szkolny  2021/2022


Nowy spektakl w repertuarze Bene Nati

W czerwcu odbyła się prapremiera spektaklu „Historie z morałem”. Scenariusz autorstwa opiekunki teatru został oparty na opowiadaniach Isaaca Singera. Przedstawienie spotkało się z uznaniem publiczności, wśród której, oprócz naszych uczniów, byli także goście z SP nr 2 i SP nr 3. Spektakl będziemy jeszcze prezentować w przyszły roku szkolnym.


Kolejne pożegnanie

W kwietniu pożegnaliśmy naszych maturzystów, którzy od tej pory są absolwentami Bene Nati. Nie obyło się bez chwili wzruszeń, a młodsi członkowie zespołu przygotowali komiczny program artystyczny. Tradycji stało się więc zadość.


Na Drzwiach Otwartych

Podczas wizyty ósmoklasistów w naszym liceum zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy. Były więc piosenki, recytacje i tańce. Dla każdego coś miłego.


Byliśmy w Teatrze Muzycznym

Drugiego kwietnia odbyła się wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni na musical „Hairspray”z udziałem naszego absolwenta Marcina Słabowskiego.


Nasi na konkursach

Tradycyjnie bierzemy udział w konkursach recytatorskich i wokalnych. W tym roku byliśmy na eliminacjach 67. OKR-u oraz na poznańskim Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żydowskiej. Zuzanna Worek znalazła się w finale tego konkursu, a w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim naszą szkołę reprezentowały Maria Iglewska i Zuzanna Worek. Zuzia otrzymała wyróżnienie. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników konkursów.


Pożegnalne „Biuro matrymonialne”

Uczniowie klas trzecich przygotowali spektakl „Biuro matrymonialne”, który pokazaliśmy w marcu w Miejskim Centrum Kultury w Lipnie. Przedstawienie wywołało bardzo żywą reakcję świetnie bawiącej się publiczności.


Film o nas

W październiku w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego ekipa filmowa przez cały dzień pracowała nad krótkim filmikiem o naszym Teatrze Bene Nati. Efekt ich pracy można obejrzeć na You Tube. https://www.youtube.com/watch?v=BE6bcpKI0To


Finały 66. OKR

Finały 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego były dla nas wyjątkowo udane. Kacper Jędrzejewski jako jedyny przedstawiciel  województwa kujawsko -pomorskiego reprezentował nasz region w Ostrołęce w kategorii recytacja. Również Zuzanna Worek była jedyną reprezentantką z naszego województwa w ogólnopolskim finale we Włocławku w kategorii poezja śpiewana. Zaśpiewała dwie piosenki: „Jeżeli miłość jest”z tekstem A. Osieckiej  i „Zachód słońca” do wiersza Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, do którego sama napisała muzykę. Kacprowi i Zuzi gratulujemy sukcesu.


Nasi studenci szkół teatralnych

Sukcesem zakończył się start naszych absolwentów do szkół teatralnych. W ubiegłym roku Jakub Durniat został studentem Akademii Teatralnej w Warszawie filia w Białymstoku, a w tym roku Kacper Jędrzejewski zdał egzamin do Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Należy podkreślić, że obaj dostali się do tych uczelni za pierwszym razem, a to jest duży sukces. Przypomnijmy ich występy w Bene Nati.


14. Festiwal Poli Negri z udziałem Bene Nati

Pod koniec września odbył się 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” organizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.  Tradycyjnie Teatr Bene Nati wziął w nim udział. Najpierw warsztaty teatralne poprowadziła z nami Zuzanna Lit, aktorka młodego pokolenia. Wzięło w nich udział 28 osób. Potem w kinie Nawojka przedstawiliśmy w cyklu „Alfabet piosenki” program poświęcony Zuli Pogorzelskiej.


Pracowita sobota

9 października cały zespół uczestniczył w nagraniu filmiku o naszym Bene Nati. Film był realizowany w ramach projektu „Teatry szkolne na Kujawach i Pomorzu”. Wybrano trzy szkolne zespoły: po jednym z Torunia, Bydgoszczy oraz Lipna. Oprócz członków naszego teatru w nagraniu uczestniczyli także absolwenci, wicedyrektorka szkoły pani Adriana Lewalska oraz opiekunka grupy Wanda Mróz. Film będzie wkrótce dostępny na YouTube.


Na promocji „Księgi pamięci”

23 października w kinie Nawojka odbyła się promocja „Księgi pamięci Lipna”, przedstawiającej dzieje społeczności żydowskiej Lipna i okolic. Uroczystość została przygotowana przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej. W części artystycznej wystąpił nasz Teatr Bene Nati, który zaprezentował pieśni i tańce żydowskie.


Rok szkolny  2020/2021


Nasze sukcesy

Mimo że pandemia znacznie ograniczyła działalność Teatru Bene Nati, nasi recytatorzy i wokaliści brali udział w różnych konkursach, odnosząc duże sukcesy.
65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski: w eliminacjach wojewódzkich w Toruniu wyróżnienia otrzymali Magda Starczewska i Kacper Jędrzejewski, a Jakub Łukiewski reprezentował nasze województwo w finale tego konkursu w Ostrołęce.
VII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej w Poznaniu: w finale konkursu Małgorzata Gabryszewska otrzymała I wyróżnienie, Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodę Publiczności.
Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Arcydzieła zapomniane” w Inowrocławiu: zwyciężył Kacper Jędrzejewski, który zajął II miejsce (pierwszego nie przyznano), Zuzanna Worek otrzymała wyróżnienie, a Jakub Łukiewski tytuł finalisty.
To wspaniałe usłyszeć w różnych miejscach w Polsce (Toruń, Ostrołęka, Poznań, Inowrocław), że dany uczestnik reprezentuje Liceum Ogólnokształcące w Lipnie.


Rok szkolny  2019/2020


Występujemy

Od wielu lat Bene Nati występuje na terenie powiatu lipnowskiego w różnych miejscowościach. Byliśmy już w Kikole, Suradówku, Wielgiem, Płonczynie, Czarnem, Suszewie i Łochocinie. W tym roku również otrzymaliśmy zaproszenia do Wielgiego i Suradówka, gdzie nasz teatr ma swoich fanów. Tym razem pokazaliśmy program „Uśmiechnij się”, a także nowość - „Bandycka Odessa”. Niestety, pandemia spowodowała zawieszenie naszej działalności.


Byliśmy w Poznaniu …

…. na eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej. Spośród kilkudziesięciu uczestników z całej Polski wybrano 10 finalistów, w tym naszą Gosię Gabryszewską, która przy akompaniamencie gitary wykonała piosenkę „Mein idische mame”. Gratulujemy.


Studniówka 2020

25 stycznia odbyła się tradycyjna studniówka. Również tradycyjnie członkowie Teatru Bene Nati zatańczyli walca, który zapoczątkował studniówkowe tańce. Walc w wykonaniu szesnastu osób bardzo spodobał się wszystkim uczestnikom imprezy.


Bene Nati gra dla WOŚP

Od wielu lat nasz teatr wspomaga swymi występami WOŚP. W tym roku przygotowaliśmy program pod tytułem „Bene Nati - muzycznie i tanecznie”, na który złożyły się piosenki i tańce w wykonaniu członków zespołu.


„Rodzina Adamsów” z Marcinem Słabowskim

19 grudnia członkowie Bene Nati pojechali na wycieczkę do Warszawy. Oprócz wizyty w muzeum obejrzeliśmy w Teatrze Syrena wspaniały musical „Rodzina Adamsów”, w którym rolę Festera gra nasz absolwent Marcin Słabowski. Po spektaklu spotkaliśmy się z Marcinem, no i oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Zdjęcie: Marcin Jaworski


„Nasza Wierszolandia” entuzjastycznie przyjęta przez widzów

6 grudnia Teatr Bene Nati wystąpił w lipnowskim kinie na imprezie z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Osób Niepełnosprawnych „Wszyscy razem” i Miejskie Centrum Kulturalne. Pokazaliśmy spektakl „Nasza Wierszolandia” oparty na tekstach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, który został bardzo ciepło przyjęty przez dzieci i dorosłych. Na życzenie widzów program powtórzono 18 grudnia 2019 i 14 stycznia 2020 dla dzieci ze szkół podstawowych. Zdjęcia: Małgorzata Chojnicka, Marcin Jaworski


„One” znów z nagrodą

Na 28. Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR w Toruniu nasz spektakl znowu został nagrodzony. Przypomnijmy, że to już trzecie wyróżnienie dla tego projektu, albowiem zajął on II miejsce na międzywojewódzkim konkursie „Zwierciadła” w Bydgoszczy i również II miejsce na ogólnopolskim konkursie „Rypińska Wiosna Teatralna” w kategorii najlepszy spektakl teatralny. Byliśmy jedynym nagrodzonym zespołem w tej kategorii reprezentującym nasze województwo, bowiem inni laureaci pochodzili z Ostródy, Mysłowic, Warszawy i Lubawy. Gratulacje dla dziewcząt występujących w tym przedstawieniu. Zdjęcia: Stanisław Jasiński


Będziemy na festiwalu KATAR

Spektakl „One” został zakwalifikowany do udziału w Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu. Finał odbędzie się 7 grudnia o godz. 10.00 w klubie „Od Nowa” w Toruniu. Trzymajcie za nas kciuki. Zdjęcia: Marcin Jaworski


Warsztaty teatralne

18 października odbyły się warsztaty teatralne, które poprowadzili aktorzy: Marcelina Szczepaniak i Kamil Mróz. Ponad czterdziestu naszych członków wzięło w nich udział.


Znowu Inowrocław

Tradycyjnie jesienią odbył się w Inowrocławiu Wojewódzki Konkurs Recytatorski. Tym razem około 40 uczestników recytowało wiersze Kazimierza Wierzyńskiego. Do finału zakwalifikowano 9 osób. Nasi recytatorzy znowu odnieśli sukces: Julia Matuszewska otrzymała wyróżnienie, a Jakub Łukiewski został finalistą.


Dzień Nauczyciela

Po raz kolejny powiatowe obchody Dnia Nauczyciela odbyły się w naszej szkole. Teatr Bene Nati przygotował krótki program artystyczny, w którym wykorzystaliśmy fragmenty naszego spektaklu pt. „Uśmiechy retro”. Występ spotkał się z uznaniem gości.                           Zdjęcia: Marcin Jaworski


Rok szkolny  2018/2019


Bene Nati na 13. Festiwalu

 W dniach 24 - 26 maja odbywał się w Lipnie kolejny już 13. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, w którym nasz teatr brał aktywny udział. Pierwszego dnia przedstawiliśmy spektakl „Uśmiech retro”, który bardzo spodobał się publiczności. Następnego dnia mieliśmy warsztaty teatralne, a prowadzącymi byli młodzi aktorzy Anna Biernacik i Mateusz Więcławek. Po południu pokazaliśmy krótki spektakl o pochodzącym z naszego miasta wybitnym aktorze teatralnym, Wincentym Rapackim. Nasi konferansjerzy przedstawili także sylwetkę Andrzeja Boguckiego (wnuka W. Rapackiego) przed recitalem jego piosenek w wykonaniu absolwenta Bene Nati Kamila Mroza. Trzeciego dnia odbył się konkurs interpretacji piosenek Hanki Ordonówny, w którym jury (Katarzyna Żak, Irena Karel i Kamil Mróz) Nagrodę Starosty Lipnowskiego przyznało Małgorzacie Gabryszewskiej, a Nagrody Burmistrza Miasta Lipna otrzymały Agata Markowska i Julia Rode. Poniżej zamieszamy zdjęcia z festiwalu autorstwa Małgorzaty Chojnickiej oraz Macieja Kamińskiego (Teraz Lipno).


45. Rypińska Wiosna Teatralna

 17 maja wystąpiliśmy na ogólnopolskim konkursie teatralnym w Rypinie ze spektaklem „One”, który znowu przyniósł nam sukces, albowiem zajęliśmy II miejsce. Wśród laureatów oprócz Bene Nati z Lipna znalazły się teatry z Ostródy, Warszawy, Mysłowic i Lubawy. Dziewczętom grającym w tym przedstawieniu gratulujemy i dziękujemy. Nagrodę pieniężną przeznaczymy na kolejny wyjazd do teatru. Zdjęcie: Marcin Jaworski.


64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

 W eliminacjach rejonowych tego konkursu, które odbyły się we Włocławku nasi recytatorzy otrzymali następujące nagrody:
II miejsce: Sylwia Matuszyńska i Jakub Durniat,
III miejsce: Magda Starczewska.
Wyróżnienia: Agata Markowska, Jakub Łukiewski, Julia Matuszewska.
Ponadto Agata Markowska otrzymała nagrodę w kategorii – teatr jednego aktora.
Wyróżnienie otrzymała także Małgorzata Gabryszewska w kategorii- poezja śpiewana.
Zdobywcy nagród pojechali na eliminacje wojewódzkie do Bydgoszczy.


Nasi recytatorzy na konkursie recytatorskim UMK

 6 kwietnia odbył się w Toruniu IX Ogólnouniwersytecki  Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowała siedmioosobowa grupa recytatorów z Bene Nati. II miejsce zajął Jakub Łukiewski, a wyróżnienia otrzymali: Julia Matuszewska, Magda Starczewska i Jakub Durniat. Gratulacje!


Interpretacja teatralna

 22 marca dwóch naszych recytatorów brało udział w wojewódzkim Konkursie Interpretacji Teatralnej organizowanym przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Jakub Durniat otrzymał wyróżnienie.


Sukces Bene Nati na „Zwierciadłach”

 15 marca w Bydgoszczy odbyły się VIII Kujawsko -Pomorskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”, w których udział wzięło 12 zespołów m.in. z Olsztyna, Pucka, Bydgoszczy, Torunia, Tucholi, Świecia  i Włocławka. Poziom prezentowanych przedstawień był bardzo wysoki. Nasz Teatr Bene Nati  odniósł duży sukces, bowiem zajął II miejsce spektaklem „One”, opowiadającym o kobiecie i kobiecości we współczesnym świecie.


Nowy spektakl w Bene Nati

 Podczas Maratonu Czytelniczego, który 13 marca odbywał się w naszym liceum, Teatr Bene Nati pokazał premierowe przedstawienie pod tytułem „Biuro matrymonialne”. Udział w nim wzięły: Agata, Ola i Sylwia, uczennice  klas trzecich, a towarzyszyli im młodsi koledzy z zespołu; Mateusz i Mikołaj oraz Ania. Dla trzecioklasistek był to tzw. spektakl pożegnalny, ostatni zagrany przez nie w naszym szkolnym teatrze. Trzymamy kciuki za naszych maturzystów i życzymy powodzenia na egzaminach.


Bene Nati i …  „Być kobietą”

 Na Dzień Kobiet teatr Bene Nati przygotował widowisko pt. „Być kobietą”. Pokazaliśmy je  w kilku miejscowościach naszego powiatu, do których zostaliśmy zaproszeni. Odwiedziliśmy więc Łochocin, Czarne, Płonczyn i Suradówek, wszędzie spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności.

Fotografia: Marcin Jaworski


Warsztaty z Anią

     8 lutego odbyły się warsztaty ruchowe, które poprowadziła Anna Zglenicka – nasza absolwentka, tancerka Teatru Tańca Znak z Gdańska. Pozwoliły one członkom Bene Nati na nabycie nowych umiejętności, a przede wszystkim na uświadomienie sobie, jak ważna jest „mowa ciała” w pracy nad rolą. Zajęcia tak spodobały się uczestnikom, że poprosili Anię o kolejne spotkanie.


Bene Nati w Warszawie

       6 lutego wszyscy członkowie szkolnego teatru wraz z opiekunami: panią dyrektor Anną Wysocką – Kuras, panią Anną Milak i panią Wandą Mróz, pojechali na wycieczkę do Warszawy. Najpierw uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Temat zajęć brzmiał:  Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka. Największą atrakcją tej lekcji było stworzenie żywego obrazu do słynnej „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, co (jak widać na zdjęciu) udało się znakomicie.

        Kolejnym punktem programu był spektakl „Kinky boots” w Teatrze Dramatycznym. Musical zrobił na naszych uczniach ogromne wrażenie, ale najwięcej emocji wywołało spotkanie z aktorami, którzy wyszli do nas po przedstawieniu. Rozmowy, żarty, wspólne fotografie – to spowodowało, że przeżyliśmy niezapomniane chwile.


Sukces recytatorów w Inowrocławiu

1 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do finałowych zmagań zostało zakwalifikowanych 12 z blisko 80 uczestników. Wśród nich znaleźli się nasi recytatorzy; Julia Matuszewska i Jakub Durniat. Julia zajęła II miejsce, a Kuba otrzymał tytuł finalisty. Gratulujemy!


Prapremiera  spektaklu „One”

Na jubileusz zespół przygotował nowy spektakl noszący tytuł „One”. Na scenie pojawia się osiem dziewcząt, które opowiadają różne, często dramatyczne historie. Spektakl jest swoistym buntem przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet i wzbudza sporo emocji u widzów.


Jubileusz Bene Nati

24 listopada odbyła się uroczystość 25-lecia działalności naszego teatru, która zgromadziła wielu znakomitych gości, sympatyków zespołu oraz ponad 40 absolwentów Bene Nati z całego kraju. Przedstawiliśmy bogaty program, na który złożyły się: widowisko „Pola z Lipna”, spektakl „One” oraz tańce i piosenki. Goście mogli obejrzeć film o historii teatru, a także panel dyskusyjny, noszący  tytuł „Szkolny teatr w moim życiu”, w którym udział wzięli absolwenci Bene Nati, a poprowadził go dziennikarz Marcin Jaworski, również absolwent naszego zespołu.  Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Lipnowskiego Pan Krzysztof Baranowski, który zapewnił poczęstunek, a Burmistrz Miasta Lipna Pan Paweł Banasik ufundował jubileuszowy tort. Goście mogli też obejrzeć okolicznościowe wystawy.


Rok szkolny  2017/2018


Bene Nati na Festiwalu Poli Negri

 Jak co roku nasz teatr uczestniczył w Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni” organizowanym przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. To już 12. raz występujemy na tym Festiwalu. Tym razem nasze dziewczyny wzięły udział w konkursie na sobowtóra Poli Negri „Być jak Pola Negri” o Nagrodę Starosty Powiatu Lipnowskiego i Burmistrza Miasta Lipna. Jury w składzie: Małgorzata Sadowska (aktorka, absolwentka naszego LO), prof. Bernadette Hamilton z Uniwersytetu w San Antonio, Hanna Ceglińska – Leśnodorska (reżyser) i Wojciech Głuch (wykładowca łódzkiej Filmówki) nagrodami uhonorowało Annę Markiewicz i Patrycję Grączewską. Wspaniałe warsztaty teatralne dla członków Bene Nati i gimnazjalnego zespołu Paghetos poprowadziła Kamila Kamińska.

Nasi wokaliści zaśpiewali dla laureatów tegorocznych Politek: Klaudia Chłopecka dla Marcina Dorocińskiego, Agata Markowska dla Magdaleny Lamparskiej, a Łukasz Drozdowski wraz z tancerzami Emilem Fornalskim i Mikołajem Złakowskim dla Joanny Kulig. W role festiwalowych konferansjerów wcielili się Julia Przybojewska i Bartek Wiśniewski.

Ostatniego festiwalowego dnia Teatr Bene Nati zaprezentował spektakl pt. „Pola z Lipna”, przybliżający biografię naszej słynnej rodaczki. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności, toteż otrzymaliśmy już zaproszenia na kolejne występy.

Zdjęcia z portalu Urząd Miejski w Lipnie i fb K. Kamińskiej


Absolwenci Bene Nati  2018

Feltynowska Klaudia                       III a
Podgórska Patrycja                          III a
Olkiewicz Magda                             III b
Siemiątkowska Katarzyna                III c
Raubic Paulina                                 III c
Kamińska Patrycja                           III c
Jędrzejewska Jowita                        III c
Toczyski Krzysztof                          III c
Szablewska Natalia                          III c
Cegielska Agata                                III c
Kacprowicz Magda                          III e
Trojanowski Michał                         III e
Będlin Kamil                                    III f
Detmer Karolina                              III f
Kępiński Michał                               III f
Lewandowska Sylwia                      III f
Przybojewska Julia                          III f
Wiśniewski Bartosz                         III f


Najtrudniejsze są chwile pożegnań…

 25 kwietnia pożegnaliśmy 18. naszych absolwentów, aktorów Teatru Bene Nati. To była wspaniała grupa, która przysporzyła naszemu zespołowi mnóstwo sukcesów, np.
2015 - I miejsce w konkursie na etiudę z twórczości E. Stachury w Toruniu za „Poetę i Schemat”,
2016 – Główna Nagroda na Kujawsko-Pomorskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” w  Bydgoszczy za „Księżniczki”,
2016 – II miejsce na  Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Maski 2016”  we Włocławku za „Księżniczki”,
2016 – Złoty Liść Retro za „Klimaty retro” w Warszawie,
2017 – I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych „Maski” we Włocławku za „Klimaty retro”,
a Julia Przybojewska i Sylwia  Lewandowska odnosiły sukcesy w konkursach recytatorskich.
Tradycyjnie młodsi koledzy przygotowali dla trzecioklasistów program pożegnalny. Było trochę śmiechu i trochę łez.  Dziękujemy im za wszystko, co zrobili dla zespołu i dla szkoły oraz życzymy dużo szczęścia na nowych drogach życia!


„System”, czyli spektakl do przemyśleń

 Rewelacja, wspaniałe przedstawienie – takie opinie można było usłyszeć po spektaklu pt. „System”, który przygotowali odchodzący  z Bene Nati uczniowie klas trzecich; Julia Przybojewska, Paulina Raubic, Sylwia Lewandowska, Kamil Będlin, Bartek Wiśniewski, Michał Trojanowski oraz  absolwent teatru Marcin Jaworski. „System” zagraliśmy trzy razy: na Maratonie Czytelniczym, dla Fundacji św. Mikołaja i na spotkaniu z rodzicami. Niełatwa problematyka dramatu rzeczywiście zmusza do przemyśleń na różne tematy;  postaw współczesnej młodzieży, zachowań ludzi w sytuacji zagrożenia, problemu konformizmu itp. Cieszymy się, gdy po wyjściu z naszego teatru widzowie dyskutują o spektaklu, bo chyba po to jest TEATR.
Nie wszystko się kończy po zapuszczeniu kurtyny
. Jerzy  Szaniawski „Dwa teatry”


Eliminacje wojewódzkie 63. OKR

 13 kwietnia w Toruniu odbyły się wojewódzkie eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze uczennice zdobyły trzy wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie. Julia Przybojewska w turnieju recytatorskim, natomiast w turnieju  teatrów jednego aktora wyróżnienie ponownie otrzymała Julia za monodram „Spokojny sen Anny”, a Agata Markowska za spektakl „Wszystko zależy od pani”. Gratulacje!   

Zdjęcia WOAK Toruń


Eliminacje rejonowe 63. OKR

 8 kwietnia w CK Browar we Włocławku odbyły  rejonowe eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wyróżnienia otrzymały Sylwia Matuszyńska i Julia Matuszewska, a Julia Przybojewska i Agata Markowska zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 13 kwietnia w Toruniu.


Nasi na konkursach w Toruniu

15 marca w Teatrze Baj Pomorski odbył się XV Konkurs Interpretacji Teatralnej. Nasza uczennica Julka Przybojewska otrzymała wyróżnienie za interpretację wiersza Bolesława Leśmiana „Lalka”.
24 marca w przepięknej  Sali Kolumnowej Toruńskiego Towarzystwa Naukowego odbył się Ogólnouniwersytecki Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięła trójka naszych uczniów. II miejsce zajęła Sylwia Matuszyńska, wyróżnienia otrzymali Julia Matuszewska i Jakub Durniat.
A łatwo nie było. 33 uczestników z Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Radziejowa, Chełmna, Świecia i Rypina. Trzy nagrody główne i kilka wyróżnień. BRAWO NASI !!!!


Eliminacje powiatowe 63. OKR

 20 marca odbyły się w kinie Nawojka w Lipnie powiatowe eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.  Kolejny etap to eliminacje rejonowe we Włocławku. Udział w nich wezmą nasi recytatorzy: Julia Przybojewska, Sylwia Matuszyńska, Julia Matuszewska, Marta Lendzion, Damian Maciakiewicz, Jakub Durniat. Monodramy zaprezentują: Julia Przybojewska i Agata Markowska.


Tournee ze spektaklem „Uśmiechnij się”

 Nasz teatr przygotował program rozrywkowy pod tytułem „Uśmiechnij się”, na który złożyły się tańce, piosenki i  skecze. Po raz pierwszy skróconą wersję spektaklu pokazaliśmy na finale WOŚP w naszej szkole, następnie rozszerzoną wersję przedstawiliśmy w Dobrzyniu nad Wisłą, w Suradówku, Witkowie i Suszewie. Wszędzie spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem widzów. Należy zaznaczyć, że w programie zadebiutowali uczniowie klas pierwszych, którzy po szkoleniu aktorskim trwającym od października zostali nowymi członkami naszego zespołu. W tej chwili w teatrze pracuje 40 osób. A oto kilka zdjęć z naszych występów, które udostępniamy dzięki uprzejmości dziennikarzy; Marcina Jaworskiego i Andrzeja Korpalskiego. Dziękujemy.


Julia laureatką konkursu w Inowrocławiu

 66 recytatorów z całego województwa zgłosiło się na konkurs poezji Bolesława Leśmiana organizowany przez Bibliotekę Miejską w Inowrocławiu. Jury wytypowało 10 osób do finału, który odbył się 4 listopada. Nasza uczennica Julia Przybojewska z klasy III f otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!


Powiatowy Dzień Nauczyciela w naszej szkole

  12 października w auli odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela, na którą część artystyczną przygotował Teatr Bene Nati. Konferansjerzy (Julia Przybojewska i Bartek Wiśniewski), nawiązując do obchodów stulecia naszego LO, przedstawili krótką historię tańca w ciągu tych stu lat. Na zakończenie cały 20-osobowy zespół brawurowo wykonał piosenkę „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.


„Było, nie minęło”…

 ...taki tytuł nosił spektakl przygotowany przez Teatr Bene Nati oraz zespół muzyczny prowadzony przez Pana Jarosława Milewskiego. Główny bohater, Absolwent (Marcin Jaworski) wybiera się mimo protestów żony na jubileusz stulecia LO w Lipnie. Przy okazji przypomina sobie, co się wydarzyło w ciągu tych stu lat w Polsce i w jego szkole. W przedstawieniu wykorzystano oryginalne zdjęcia z kronik szkolnych, ale największe wrażenie zrobiły piosenki wykonane przez solistki (Magdę i Patrycję) i ośmioosobowy chór wokalistów z Bene Nati oraz muzyka na żywo. Bardzo podobały się też tańce (tango, charleston, swing, twist) wykonywane przez naszych tancerzy. Nie zabrakło oczywiście nawiązania do Poli Negri - największej gwiazdy kina niemego pochodzącej z Lipna. W małą Polę wcieliła się Kornelia Lewalska, uczennica SP nr 3. W sumie w spektaklu wzięło udział 35 osób i odbyły się już 4 występy, kolejny będzie 28 listopada dla rodziców naszych uczniów.


Rok szkolny  2016/2017


W Ostrołęce

 Pod koniec czerwca po raz kolejny uczestniczyliśmy w finale 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który corocznie odbywa się w Ostrołęce. Tym razem Julia Przybojewska z klasy IIf  reprezentowała nasze województwo. To bardzo duży sukces, bo przypomnijmy, że każde województwo może wysłać na finał tylko 3 recytatorów.


Warsztaty

 W ramach 11. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni” w naszej auli odbyły się warsztaty teatralne, które poprowadzili młodzi aktorzy, studenci łódzkiej Filmówki, Anna Biernacik i Mateusz Więcławek. Wspaniała atmosfera, bardzo ciekawe ćwiczenia sprawiły, że uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Oby więcej takich zajęć!


Pożegnanie wspaniałej piątki

 26 kwietnia w Teatrze Bene Nati odbyło się pożegnanie pięciorga tegorocznych absolwentów zespołu: Pauliny, Oli, Moniki, Kasi i Kuby. Tradycyjnie wręczano odchodzącym upominki, oni również podziękowali opiekunce zespołu za współpracę, w przypadku niektórych aż sześcioletnią (byli bowiem wcześniej członkami zespołu teatralnego Paghetos w Gimnazjum Prywatnym). Wbrew zapowiedziom maturzystów, że ich nie uda się sparodiować, młodsi aktorzy postarali się i pokazali zabawne zdarzenia z ich pobytu w Bene Nati. Absolwentom życzymy, aby nie zapominali, że zawsze w piątek o 14.15 w auli mogą spotkać się z naszym teatrem. Zapraszamy.

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęli być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.

Taka inskrypcja znalazła się na upominku od odchodzących pięciu wspaniałych.


Interpretacja teatralna

W teatrze Baj Pomorski w Toruniu odbył się 12. Konkurs Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży, który znowu zakończył się sukcesem naszych recytatorek. Julia Przybojewska (II f) zajęła II miejsce, a Sylwia Lewandowska (II f) otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!


Znów jedziemy na ogólnopolski finał

 22 kwietnia w Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie eliminacje 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które zakończyły się dużym sukcesem Julii Przybojewskiej (klasa II f). Julia wraz z dwiema innymi osobami będzie reprezentowała nasze województwo na ogólnopolskim finale OKR w Ostrołęce pod koniec czerwca. To już kolejny raz recytator z naszej szkoły występuje w finale tego konkursu. Wcześniej byli to: Marcin Słabowski (2006 i 2007) oraz Paulina Narczewska (2016).  Julce gratulujemy sukcesu!


Eliminacje rejonowe 62. OKR za nami

 W niedzielę 9 kwietnia w Centrum Kultury Browar we Włocławku odbyły się eliminacje rejonowe 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą  szkołę reprezentowało 6 osób. Wyróżnienia otrzymały: Paulina Narczewska (recytacja), Sylwia Lewandowska (teatr jednego aktora). Nagrody zdobyły: Sylwia Matuszyńska (recytacja), Julia Przybojewska (recytacja i teatr jednego aktora). Nagrodzone  Sylwia i Julia wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich w Bydgoszczy.


Poczekalnia - nowy spektakl Bene Nati

Podczas odbywającego się w naszej szkole Maratonu Czytelniczego Teatr Bene Nati zaprezentował prapremierowy spektakl autorstwa opiekunki zespołu oparty na skeczach Hanocha Levina, jednego z najwybitniejszych dramaturgów izraelskich. Akcja toczy się wśród pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza. Wyraziste postacie, komizm sytuacyjny i słowny to największe atuty tego przedstawienia, które zostało bardzo ciepło przyjęte przez widzów.


Zwycięskie  „Klimaty retro”

 W tym roku szkolnym Teatr Bene Nati już sześciokrotnie pokazał  publiczności spektakl Klimaty retro. Najpierw  2 października wystąpił w Warszawie, potem 6 października na inauguracji roku akademickiego UTW w Lipnie. Kolejny występ odbył się w szkole dla Fundacji Świętego Mikołaja, a potem prezentowano Klimaty retro w Wielgiem na Festiwalu Smaków i w Czarnem z okazji Dnia Kobiet. 24 marca nasz spektakl pokazaliśmy na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych „Maski” we Włocławku. Spośród 15 zgłoszonych z całej Polski zespołów jury wybrało 5 finalistów. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji I miejsce wśród szkół średnich przyznano właśnie naszemu Teatrowi Bene Nati. Cieszymy się, że możemy promować naszą szkołę i zyskiwać coraz szersze grono fanów.

 Zdjęcia nadesłane. Dziękujemy


Złoty Liść dla Bene Nati

2 października Teatr Bene Nati wystąpił w Warszawie w Ogrodzie Saskim, gdzie  podczas Jarmarku Kreatywności odebrał z rąk Wojciecha Dąbrowskiego, dyrektora artystycznego XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro, nagrodę Złotego Liścia  za upowszechnianie twórczości dwudziestolecia międzywojennego. W imieniu rodziny Foggów dyplom został podpisany przez Michała Fogga, prawnuka Mieczysława. Prezentowany spektakl "Klimaty retro" został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która bawiła się doskonale.

 


Występ dla UTW

6 października Bene Nati zaprezentował spektakl „Klimaty retro” na inauguracji roku akademickiego 2016/2017  dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnie. Owacja na stojąco była dla nas najwyższą nagrodą.


Wygrana  w  Inowrocławiu

Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Różewiczowskie wersy” w Inowrocławiu miał dwa etapy. W pierwszym, który odbył się 8 października, jury wysłuchało 43 uczestników. Spośród nich wyłoniono 11 finalistów, w tym 3  recytatorki z Teatru Bene Nati.  Następnie 22 października odbył się finał, w którym I miejsce przyznano naszej uczennicy z klasy III b – Paulinie Narczewskiej. Aleksandra Szajerska (III b) i Julia Przybojewska (II f) otrzymały tytuł finalistki konkursu.


Rok szkolny  2015/2016


 Bene  Nati na Festiwalu Poli Negri

 Nasz  zespół uczestniczył  w  10. jubileuszowym Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Przygotowaliśmy barwne widowisko „Klimaty retro”. Było to bardzo trudne zadanie, bo tańczyliśmy kankana, charlestona, polkę, lambeth walka  oraz dwa dwa tańce żydowskie. Oprócz tego były piosenki i skecze. Ponadto nasi aktorzy wzięli udział w konkursie „Być jak Pola Negri”, co też wymagało wielu ćwiczeń. W sobotę odbyły się warsztaty teatralne z Julią Pogrebińską i Patrykiem Pniewskim. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Ukoronowaniem naszych dokonań  było zaśpiewanie w niedzielę  przez Patrycję Kamińską piosenki „Kalinka”  dla Daniela Olbrychskiego podczas Gali wręczenie mu statuetki Politki. Nie każdy może się pochwalić, że Daniel Olbrychski całował go po rękach, a Patrycja może.


Pożegnaliśmy maturzystów

 Najpierw 26 kwietnia w naszym teatrze odbyło się pożegnanie „siedmiu wspaniałych”, czyli tegorocznych maturzystów z Bene Nati. A byli to: Agata Lewalska, Aleksandra Grzywińska, Mateusz Winnicki, Damian Suski, Mariusz Lewandowski, Igor Staszewski i Łukasz Maćkiewicz. Było trochę smutku i dużo śmiechu, bo młodsi koledzy przygotowali humorystyczny program, przedstawiający sylwetki odchodzących. Potem były tradycyjne kartki pożegnalne „Imiennik”, wspólne zdjęcia i wspomnienia z pracy w zespole.

Na oficjalne pożegnanie sześciu  klas maturalnych, które odbyło się 29 kwietnia, Teatr Bene Nati przygotował program artystyczny, ukazujący szkolne realia. W jego finale Mateusz Winnicki fantastycznie wykonał  piosenkę „Ale to już było”, a abiturienci, słuchając pięknej  melodii „Time to say goodbye”, obejrzeli swoje zdjęcia, ukazujące ich trzyletni pobyt w szkole; od otrzęsin do studniówki.


Jesteśmy w finale 61.  OKR!

 16 kwietnia we Włocławku odbyły się eliminacje rejonowe 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze recytatorki zostały nagrodzone: Paulina Narczewska zdobyła II miejsce, a Julia Przybojewska otrzymała wyróżnienie. Tydzień później w Toruniu odbyły się eliminacje wojewódzkie tego konkursu. Ogromny sukces odniosła Paulina, która została  zakwalifikowana do przeglądu finałowego tego prestiżowego konkursu, odbywającego się już od ponad 60 lat. Pod koniec czerwca finał OKR odbędzie się w Ostrołęce.


Nagroda na „Maskach”

 15 kwietnia we Włocławku odbył się Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych „Maski 2016”. Spośród 15 zgłoszonych spektakli jury do finału wybrało 7, w tym nasze „Księżniczki”, które znalazły się wśród 4 nagrodzonych przedstawień. Otrzymaliśmy II nagrodę. To już kolejna nagroda dla Teatru Bene Nati za ten spektakl.


Święto teatru

 1 kwietnia w naszej szkole uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Teatr Bene Nati wystawił aż spektakle, które znajdują w jego repertuarze. Były to:  Po ślubie, Poeta i Schemat oraz Księżniczki. Uczniowie mogli obejrzeć wybrane przez siebie przedstawienia na różnych godzinach lekcyjnych. Były to także ostatnie występy na szkolnej scenie maturzystów z naszego zespołu. Składamy im ogromne podziękowania za wieloletnią pracę i przyczynianie się do sukcesów teatru.


„Księżniczki” nagrodzone

16 marca w V Liceum w Bydgoszczy odbyła się V edycja Kujawsko-Pomorskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”. Spektakl przygotowany przez nasz Teatr Bene Nati  pt. „Księżniczki” znalazł wśród zwycięzców konkursu. A oto fragment werdyktu jury.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom V edycji Kujawsko -Pomorskich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła"!Nagrodę Grand Prix zdobyła grupa z MDK-u w Toruniu - Teatr DoSkutku - za spektakl "ZOO XXX".

Nagrody w konkursie głównym zdobyły:
grupa Bene Nati z LO w Lipnie pod opieką Wandy Mróz za spektakl "Księżniczki";
grupa z MDK-u nr 5 w Bydgoszczy pod opieką Karoliny Suchodolskiej za spektakl "Na pełnym morzu".


Udany debiut  Sylwii

 Od wielu lat bierzemy udział w Konkursie Interpretacji Teatralnej organizowanym przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu i często udawało się nam zdobywać główne nagrody. Tak było i tym razem. Sylwia Lewandowska z kl. I f zajęła II miejsce, prezentując fragment „Marzenia Nataszy” Jarosławy Pulinowicz. Gratulujemy!


Nagroda wykorzystana

 Nagrodą główną w konkursie na etiudę teatralną „Stachura. Pieśń i milczenie”, organizowanym przez SOSmusic w Toruniu, był wyjazd do teatru do Warszawy. Zdobył ją właśnie nasz zespół i dlatego 16 lutego  pojechaliśmy na wycieczkę. Najpierw udaliśmy się do Żydowskiego Instytutu Historycznego na lekcję muzealną i warsztaty, potem zwiedzaliśmy z przewodnikiem w Muzeum Narodowym trasę pt. „Polsko-żydowskie spotkania artystyczne”, a wieczorem w Teatrze na Woli obejrzeliśmy sztukę T. Słobodzianka „Nasza klasa”. Był to dzień pełen niezwykłych emocji.


Bene Nati   i  spektakle wyjazdowe

     4 lutego z  okazji Festiwalu Smaku w Wielgiem  nasz teatr  pokazał spektakl „Po ślubie”. Reakcje publiczności dowodzą, że  występ podobał się. A my nie ukrywamy, że naszym aktorom  bardzo spodobało się  degustowanie niezwykle smakowitych potraw konkursowych.

    Z kolei  5 marca Bene Nati  gościł w Suradówku, gdzie z okazji Dnia Kobiet pokazaliśmy program   „O kobietach  wierszy i piosenek kilka”. Należy podkreślić, że spotkaliśmy się z niezwykle serdecznym przyjęciem. Dodajmy, iż w tych dwóch miejscowościach zespół występował już wielokrotnie i mamy tam swoich fanów.


Występujemy…

 5 grudnia Teatr Bene Nati wystąpił na uroczystości Jublieuszu 55 -lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Lipnie. Przedstawiliśmy spektakl „Po ślubie”, który spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności.  17 grudnia w naszej auli odbyło się tradycyjne spotkanie z naszymi sympatykami, na którym    zespół  zaprezentował aktualności z naszego repertuaru, czyli spektakl „Po ślubie” i etiudę „Poeta i Schemat”. Odbył się także krótki recital naszych wokalistów.


Sukces w Toruniu

 1 grudnia  w Kujawsko-Pomorskim Muzycznym Teatrze Impresaryjnym w Toruniu odbył się konkurs na etiudę teatralną dla teatrów młodzieżowych w ramach projektu STACHURA 2015. Nasz  zespół przygotował etiudę pt. „Poeta i Schemat”. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu poematu   Edwarda Stachury „Kropka nad ypsylonem”. I udało się. Zajęliśmy I miejsce i zdobyliśmy  główną nagrodę w postaci wyjazdu na spektakl do Warszawy.


Łapali za słowa… sukces naszych recytatorów

 „Łapię za słowa” - tak  brzmiało hasło Wojewódzkiego  Konkursu Recytatorskiego poezji Mirona Białoszewskiego w Inowrocławiu. Spośród kilkudziesięciu recytatorów z Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Mogilna, Radziejowa itd. jury wybrało finalistów, a potem w  konkursie finałowym  pięcioro  laureatów. Duży sukces odniosły nasze recytatorki:

III miejsce  zajęła Aleksandra Szajerska, Paulina Narczewska otrzymała wyróżnienie, a Julia Przybojewska była finalistką. Gratulujemy!


Telewizja Szkolna nadawała

 Z okazji Powiatowego Dnia Nauczyciela, który odbywał się 12 października w naszej szkole,  Teatr Bene Nati przygotował program pt. „Telewizja Szkolna”. Był on adresowany do nauczycieli i w zabawny sposób pokazywał różne bolączki i śmiesznostki z życia pedagogów. Reakcja publiczności była najlepszym dowodem, że program bardzo się podobał. W 14-osobowej obsadzie oprócz stałych członków zespołu (Agaty Lewalskiej, Oli Grzywińskiej, Kasi Siemiątkowskiej, Pauli Raubic, Kasi Brzościkowskiej, Oli Szajerskiej, Pauli Narczewskiej, Julii Przybojewskiej,  Damiana Suskiego, Mateusza Winnickiego, Kuby Politowskiego) pojawiły się też nowe twarze: Natalia Gajewska, Magda Kacprowicz i Marcin Witecki, którym dziękujemy za wsparcie. Program został jeszcze powtórzony dwukrotnie: dla młodzieży Gimnazjum Prywatnego i Liceum Ogólnokształcącego.


Co było po ślubie?

 Teatr Bene Nati przygotował kolejny spektakl pt. „Po ślubie”. Fabuła oparta jest na tekstach Wojciecha  Młynarskiego i opowiada losy małżeństwa (Agata Lewalska i Damian Suski), które wbrew obiegowemu powiedzeniu: potem żyli długo i szczęśliwie  -  przeżywa problemy. Premiera miała miejsce na V Przeglądzie Poetów Piosenki organizowanym przez LTK im. Poli Negri i MCK w Lipnie. W pozostałych rolach wystąpili: Aleksandra Grzywińska, Paulina Narczewska, Aleksandra Szajerska, Katarzyna Brzościkowska, Julia Przybojewska, Paulina  Raubic, Monika Tybuszewska, Katarzyna Siemiątkowska, Jakub Politowski, Mariusz Lewandowski oraz Igor Staszewski. Piosenki z tekstami Młynarskiego wykonali: Ola Palczak i Mateusz Winnicki.


Rok szkolny  2014/2015


Gramy "Bohemę"

 

Na 9. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”  Teatr Bene Nati przygotował widowisko pt. „Bohema”, które w barwny sposób pokazało atmosferę życia przedwojennej warszawskiej cyganerii spotykającej się w kawiarni „Ziemiańska”. Głównym motywem spektaklu była miłość: szczęśliwa i nieszczęśliwa, tragiczna i komiczna. Kolorowe stroje, ówczesne modne tańce (lambeth walk, tango, charleston), a przede wszystkim piękne piosenki wprowadziły widzów w klimat minionych lat. Spektakl został powtórzony 1 czerwca w szkolnej auli jako prezent dla młodzieży naszego gimnazjum i liceum.

 


"Igraszki z diabłem"

 

Po wielu miesiącach mozolnych prób zespół wystawił  baśniową komedię  Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem”. Ponad godzinę trwający spektakl wymagał od aktorów dużego wysiłku, ale sprostali zadaniu, a niektórzy stworzyli bardzo dobre kreacje, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności.

 

W przedstawieniu wystąpili:

1.Lewicki Filip                           III a

2. Małkowski  Kamil                   III d

3. Przyborowski Artur                 III d

4. Detmer Martyna                      III f

5. Drozdowski Mateusz               III f

6. Jasińska Alicja                         III f

7. Staszewski Igor                         II  b

8.Lewandowski Mariusz                II c

9.Grzywińska Aleksandra              II c 1

10.  Olszewski Mikołaj                     II c 1

11.   Suski Damian                             II f

12.   Winnicki  Mateusz                     II f

13.  Politowski Jakub                         I f

                                                                                                                              14.  Pysiak  Łukasz            Zespół  Szkół Skępe

15.  Lewalska Agata                         II c

16.  Narczewska Paulina                    I b 

17.  Szajerska  Aleksandra                 I b

18.    Papis Julia                                I c

 

 


Konkurs we Włocławku

 

12 kwietnia we Włocławku odbyły się eliminacje rejonowe  60.  Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Do dalszego etapu w Bydgoszczy zakwalifikowały się:  Paulina Narczewska (I b)  w kategorii:  recytacja oraz Agata Lewalska (II c) w kategorii: teatr jednego aktora. Gratulujemy!


Zwycięstwo Mateusza

 

W sobotę 28 marca odbył się w Toruniu 5. Ogólnouniwersytecki Konkurs Recytatorski dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym kolejny sukces odnieśli nasi recytatorzy. Mateusz Drozdowski (III f) zajął I miejsce, a Aleksandra Szajerska (I b) otrzymała wyróżnienie.


Konkurs Interpretacji Teatralnej w Toruniu

 

Sukcesem zakończył się udział naszych recytatorów  w organizowanym przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu XII KONKURSIE INTERPRETACJI TEATRALNEJ  DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Oto fragment werdyktu jury:

W dniu 9.03.2015 jury w składzie:

Edyta Łukaszewicz-Lisowska – aktorka Teatru „Baj Pomorski”

Elżbieta Olszewska – dyrektor programowy Fundacji ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”

Grażyna Rutkowska-Kusa – aktorka Teatru „Baj Pomorski”

Paweł Tański – profesor UMK i poeta

Mariusz Wójtowicz – aktor Teatru „Baj Pomorski”

 przyznało następujące nagrody:

II miejsce dla:  Agaty Lewalskiej za interpretację fragmentu „Kieszonkowego atlasu kobiet” Sylwii Chutnik (Liceum Ogólnokształcące w Lipnie), 

III miejsce dla: Mateusza Drozdowskiego za interpretację tekstu Jerzego Jurandota „Plim” (Liceum Ogólnokształcące w Lipnie),

 


8 marca  z Bene Nati

 

Z okazji Dnia Kobiet nasz teatr otrzymał zaproszenia na występy. W sobotę 7 marca wystąpiliśmy w Suradówku z programem muzyczno – kabaretowym, natomiast w niedzielę 8 marca pokazaliśmy w Wielgiem „Historie miłosne”. Nasi koledzy – aktorzy  również złożyli życzenia i wręczyli kwiaty koleżankom z zespołu.


Byliśmy w Wielgiem

12 lutego Teatr Bene Nati zaprezentował na Festiwalu Smaków w Wielgiem fragmenty widowiska „Szmoncesy, szmoncesy”. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym  przyjęciem publiczności i z gratulacjami od Piotra Pręgowskiego, serialowego Pietrka z „Rancza”.


Trwają próby

 

Aktualnie Teatr Bene Nati pracuje na dwoma spektaklami: „Igraszkami z diabłem” Jana Drdy oraz apelem poświęconym Romualdowi Trauguttowi z okazji Święta Szkoły. Ponadto przygotowujemy się do wzięcia udziału w konkursach recytatorskich, do których eliminacje rozpoczną się już w marcu.


Gramy „Szmoncesy, szmoncesy”

 

Pełne śpiewu, tańca i żydowskiego humoru widowisko, przygotowane przez nasz teatr na 8. Festiwal Poli Negri, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Pokazaliśmy je w Gimnazjum Publicznym w Kikole, gdzie zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Kolejny występ miał miejsce u nas w szkole w ramach imprezy z okazji 23. finału WOŚP. 12 lutego „Szmoncesy, szmoncesy” będą mogli obejrzeć mieszkańcy Wielgiego, bowiem wystąpimy tam  na Festiwalu Smaków.

 


Wigilia w Bene Nati

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia członkowie zespołu spotkali się, aby złożyć sobie życzenia. W trakcie spotkania nie obyło się bez tradycyjnych występów  oraz  improwizacji, której temat tym razem brzmiał: choinka.


"Historie miłosne"

 

Taki tytuł ma pierwszy w tym roku szkolnym spektakl, który przygotowaliśmy na 4. Przegląd Twórczości Poetów Piosenki. Prapremiera odbyła się 20 września w lipnowskim kinie „Nawojka”. Występ spotkał się z dużym uznaniem publiczności, która podziwiała umiejętności wokalne naszych aktorów. Spektakl został dwukrotnie powtórzony 21 października podczas charytatywnej imprezy zorganizowanej przez Szkolny Klub Wolontariatu, której celem było zebranie pieniędzy na leczenie ciężko chorego kolegi z sąsiedniej szkoły. W spektaklu wystąpili: Klaudia Czachowska, Marta Piórowska, Agata Lewalska, Kamil Małkowski, Mateusz Drozdowski, Artur Przyborowski,  Filip Lewicki,  Damian Suski.

 

 

 

 

 

 

 



Rok szkolny  2013/2014

 


 

Wygraliśmy konkurs Osieckiej

10 czerwca odbył się VII Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej, który zakończył się dużym sukcesem naszych aktorów. W recytacji I miejsce zajęła  Agata Lewalska, a w piosence również I miejsce zajął Mateusz Drozdowski.

 


Tym razem „Szmoncesy, szmoncesy”

W programie 8. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”  znalazły się dwa punkty przygotowane przez Teatr Bene Nati.  Już pierwszego festiwalowego dnia w piątek 16 czerwca pokazaliśmy widowisko muzyczne „Szmoncesy, szmoncesy”. W spektaklu można zobaczyć trzy tańce i  posłuchać kilku piosenek żydowskich, ale przede wszystkim pośmiać się z doskonałych dowcipów, czyli tytułowych szmoncesów. Spektakl został powtórzony na życzenie publiczności 16 czerwca.  Ponadto trzeciego dnia festiwalu wprowadzenie do recitalu Kamila Mroza, który śpiewał piosenki Tadeusza Faliszewskiego, zrobili Agata Lewalska i Damian Suski.  Tego samego dnia piosenki – prezenty dla laureatów Politki zaśpiewali Ola Palczak i Mateusz Drozdowski. Ola dla Piotra Adamczyka wykonała piosenkę „Bombonierka”, a Mateusz dla Magdaleny Boczarskiej zaśpiewał  utwór „Piękna pani”.

 

 

 

 

 

 

 


Do zobaczenia w dorosłym życiu

To tytuł krótkiego spektaklu przygotowanego przez zespół na uroczystość oficjalnego pożegnania maturzystów. Początek był nostalgiczny i schematyczny, a więc poważne wierszyki wykonane przez cztery recytatorki; Darię  Jędrzejewską , Alicję Jasińską,  Martynę Zakrzewską i Olę Grzywińską oraz nieśmiertelna piosenka „Ostatni raz z moją klasą” w wykonaniu Mateusza Drozdowskiego, ale do czasu. Na scenie pojawił się Uczeń (Filip Lewicki) i zaczęła się część komiczna spektaklu. Diabełki (Kamil Małkowski  i Damian  Suski) rywalizowały o duszę ucznia z aniołkami (Agata Lewalska i Mikołaj  Olszewski), do tego doszły piosenki w wykonaniu Klaudii  Czachowskiej i Mateusza Winnickiego oraz wiersz Martyny Detmer … i całość bardzo spodobała się publiczności.

 

 

 


I znowu odeszli

Tym razem aż trzynastu maturzystów opuściło nasz zespół. Podczas pożegnania było trochę smutno i trochę wesoło. Jak zwykle. Odeszła grupa bardzo utalentowanych osób, które wielokrotnie wygrywały różne konkursy, a spektakle z ich udziałem cieszyły się dużym uznaniem publiczności. A grali w „Fotografii rodzinnej”, „Ciucholandzie”, „Szlagierach warszawskiej ulicy”, „Marzeniu Nataszy”, „Lustrach czasu”,  „Planecie kobiet” oraz innych okazjonalnych przedstawieniach. A oto oni:  Angelika Chalińska,  Beata Mańska, Marta Grzywińska, Julia Bytner, Patrycja Dąbrowska, Michał Gromada, Barbara Jastrzębska, Aleksandra Kilanowska, Ewelina Włodarczyk, Monika Witkowska, Michał Wysocki, Iwona Gerwatowska. Życzymy im wielu sukcesów w życiu i zapraszamy  do odwiedzania teatru tradycyjnie w piątek.

 

 

 


Nasze sukcesy w 59. OKR

Każdego roku kilkoro naszych członków bierze udział w eliminacjach  Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Do eliminacji powiatowych zgłosiło się pięcioro uczestników. Troje z nich przeszło do eliminacji rejonowych we Włocławku, w których II miejsce w recytacji  zajęła  Julia  Bytner, a poezji śpiewanej  III miejsce  zajął Mateusz Winnicki,

a wyróżnienie  otrzymała Aleksandra Palczak. W eliminacjach wojewódzkich odbywających się w Toruniu Julia otrzymała wyróżnienie.

 


Spektakl pożegnalny

Tradycją naszego teatru stało się przygotowywanie  przez trzecioklasistów odchodzących z zespołu spektaklu pożegnalnego. Tym razem była to „Planeta kobiet”, którą pokazano dwa razy; dla młodzieży liceum w ramach akcji zbierania funduszy na schronisko dla zwierząt we Włocławku oraz dla studentów UTW i gości. W przedstawieniu  udział wzięli: Angelika Chalińska, Marta Grzywińska, Julia Bytner, Patrycja Dąbrowska, Barbara Jastrzębska, Aleksandra Kilanowska, Ewelina Włodarczyk, Monika Witkowska, Iwona Gerwatowska, Chrystian Ostolski i Filip Lewicki.

 

 

 

 

 

 


 

Odbyły się powiatowe eliminacje 59. OKR

26 marca w kinie „Nawojka” odbyły się powiatowe eliminacje 59. OKR. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Jasińska  (II f)  i Damian Suski  (I f). Natomiast nagrody główne premiowane udziałem w eliminacjach rejonowych we Włocławku przypadły: Julii Bytner (IIIe), Aleksandrze Palczak (I c1) i Mateuszowi Winnickiemu (I f).

 


 

Nagroda dla Julii

Julia Bytner otrzymała wyróżnienie w IV Ogólnouniwersyteckim Konkursie Recytatorskim „Teraz Tuwim”. W konkursie wzięło udział ponad 40 recytatorów; studenci  z UMK i Wyższej Szkoły Komunikacji Medialnej i Społecznej oraz młodzież ze szkół średnich Torunia, Bydgoszczy,  Włocławka, Radziejowa, Rypina, Chełmna i Lipna.

 

 


 

Sukces Agaty

W teatrze Baj Pomorski w Toruniu odbyła się kolejna edycja Konkursu Interpretacji Teatralnej. Duży sukces odniosła Agata Lewalska (I c), która w kategorii  V (młodzież ponadgimnazjalna) zajęła   II miejsce. Agata przedstawiła żartobliwą scenkę pt. „Panna młoda” opartą na tekstach z Kabaretu Starszych Panów.

 


 

W roli Mikołaja i Śnieżynek

Członkowie teatru wystąpili w tych rolach na choince noworocznej organizowanej dla dzieci pracowników szkoły. Mikołajem był Mateusz Drozdowski, a Śnieżynkami: Klaudia Czachowska, Agata Lewalska, Ola Grzywińska i Anna Sikorska.

 

 


 

Koncert na wywiadówce

Nietypowo przebiegała śródroczna wywiadówka dla rodziców uczniów naszego liceum. Przed spotkaniem z wychowawcami rodzice zostali zaproszeni na krótki koncert w wykonaniu wokalistów z Teatru Bene Nati. Na scenie zaprezentowali się: Ola Palczak, Marta Piórowska, Klaudia Czachowska, Artur Przyborowski, Mateusz Winnicki i Mateusz Drozdowski. Ich występ spodobał się rodzicom i nauczycielom.

 


 

Nasi na WOŚP

Troje wokalistów z Teatru Bene Nati wystąpiło na organizowanym w ramach WOŚP koncercie na Placu Dekerta. Byli to: Ola Palczak, Mateusz Drozdowski i Artur Przyborowski.

 


 

 

Święto szkolnego teatru

 

 

        27 i 28 września świętowaliśmy 20-lecie istnienia naszego zespołu teatralnego. Z tej okazji daliśmy 3 spektakle. W piątek dla uczniów liceum przedstawiliśmy krótką historię teatru oraz ,,Szlagiery warszawskiej ulicy". Po południu odbyło się bardzo wzruszające spotkanie z absolwentami, którzy przyjechali z często odległych od Lipna miejscowości; z Wałbrzycha, Krakowa, Warszawy, Gdańska itp. Pojawiło się aż 65 osób z różnych roczników, niektórzy po 17 latach od opuszczenia szkoły. Goście obejrzeli spektakl ,,Lustra czasu".

 

Chwila wspomnień.

 

Zdjęcie zbiorowe grupy teatralnej.

 

Natomiast w sobotę obyła się oficjalna część uroczystości z udziałem władz powiatu i miasta. Były podziękowania, kwiaty i życzenia dalszej owocnej pracy. No i najważniejsze... rozmowy. Goście zwiedzali wystawę zdjęć, wpisywali się do księgi pamiątkowej, obejrzeli też widowisko ,,Szlagiery warszawskiej ulicy".

 

,,Lustra czasu"

 

 


Byliśmy w Inowrocławiu...

 

Odbył się tam Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima ,,Jestem tylko łowcą słów.". Spośród 53 uczestników jury wybrało 12 finalistów, wśród których znalazła się Kamila Romianowska z kl. Ic1. Gratulujemy!

 


Występujemy

 

 

    22 września na zaproszenie GOK w Wielgiem pokazaliśmy ,,Szlagiery warszawskiej ulicy". Występ bardzo spodobał się i dlatego otrzymaliśmy kolejne zaproszenie na 23 listopada. Tym razem przedstawimy mieszkańcom Wielgiego widowisko kabaretowo - muzyczne.

 

 

    10 października Teatr Bene Nati wystąpił na uroczystości 10-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnie. Gościom z Włocławka, Radziejewa i Rypina zaprezentowaliśmy ,,Szlagiery warszawskiej ulicy", które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

 

    26 października wystąpiliśmy 2 koncercie charytatywnym dla Julki Gajzler. Przedstawiliśmy spektakl Michała Walczaka pt. ,,Piaskownica" i fragmenty ,,Szlagierów warszawskiej ulicy".

 

 


Rok szkolny  2012/2013


 

W tym roku szkolnym tradycyjnie rozpoczęliśmy pracę od zajęć integracyjnych i szkolenia nowych aktorów. Grupa szkoleniowa liczyła ponad 40 osób. 
Nie wszyscy z nich wytrwali i ostatecznie Teatr Bene Nati liczy 31 członków.

 


 

Po raz siódmy jesteśmy na Festiwalu

 

Stało się tradycją, że Bene Nati corocznie  bierze udział w Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni”, odbywającym się w maju w Lipnie. Tym razem nasz teatr przygotował spektakl muzyczny  pt. „Szlagiery warszawskiej ulicy”. Barwne widowisko, z dużą  ilością piosenek, tańcami (tangiem apaszowskim i polką warszawską), komicznym scenkami oraz oryginalnymi strojami,  oczarowało festiwalową publiczność, która nie szczędziła pochwał młodym artystom. Według opinii widzów stworzyliśmy w tym spektaklu niezwykły klimat, a samo widowisko bawiło, ale też wzruszało.

 


 

    I znów trzeba było rozstać się…

I znowu jedenaście osób, tegorocznych maturzystów, opuściło Teatr Bene Nati. Była to bardzo silna grupa, niektórzy pracowali w zespole pięć lat, bowiem karierę zaczynali jeszcze w kole teatralnym  Gimnazjum Prywatnego. Wiele wspólnie spędzonych godzin na próbach i występach zintegrowało grupę, a sukcesy pozwalały przeżywać chwile radości. Na koniec, jak zwykle … trochę nostalgii, trochę uśmiechu, jak przy pożegnaniach. Ale mamy nadzieję, że chwile spędzone w  teatrze na długo pozostaną w ich pamięci.

 

 

 

 

 

 

 


 

Nasi na eliminacjach 58.OKR

 

Powiatowe Eliminacje 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Recytacja:  I miejsce – Alicja Jasińska I f

II miejsce – Monika Witkowska II f

Wyróżnienie – Joanna Romianowska III a

Teatr Jednego Aktora:  I miejsce: Monika Witkowska  II f

II miejsce: Julia Bytner  II e

 

Rejonowe  Eliminacje 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku

Recytacja: Alicja Jasińska – wyróżnienie

Teatr Jednego Aktora:  Monika Witkowska - wyróżnienie

Julia Bytner – wyróżnienie

 


 

„ Ciucholand”

Taki tytuł nadaliśmy spektaklowi  będącemu impresją na motywach sztuki Marty Rybarczyk  „Sklepik. Komedia z drugiej ręki”. W przedstawieniu wzięli udział maturzyści, tegoroczni absolwenci naszego zespołu, wspomagani przez kilku młodszych członków teatru. W  sumie na scenie pojawiło się 13  osób. „Ciucholand” to nieco złośliwe spojrzenie na klientów tzw. „szmateksów”, ale płynie też z niego przesłanie, mówiące o potrzebie istnienia takich sklepików. Spektakl został wybrany do finału Ogólnopolskiego  Przeglądu Małych Form Teatralnych „Maski 2013”, na którym otrzymał wyróżnienie i znalazł się w gronie 5 laureatów. Pokazaliśmy go też w szkole jako przedstawienie pożegnalne  abiturientów.

 

 

 

 

 

 

 


 

„Lustra czasu” wg tekstu   Osieckiej

Na III Przegląd Twórczości Poetów Piosenki organizowany przez Stowarzyszenie "Nuta i Pióro” Teatr Bene Nati  przygotował spektakl muzyczny na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej pt. „Zabiłam ptaka w locie”. Wystąpiło w nim  6 aktorów. W głównej roli zobaczyliśmy Monikę Witkowską, w role jej mężczyzn wcielili się Marcin Jaworski i Miłosz Makowski, zaś ojcem był Artur Przyborowski. Julia Bytner zagrała 3 postacie; pielęgniarkę, Cygankę i macochę głównej bohaterki. Ewa Zielińska była kelnerką. Piękne piosenki A. Osieckiej w wykonaniu aktorów, a także dramatyczna historia miłości głównej bohaterki urzekły publiczność, która zgotowała wykonawcom owację na stojąco.

 

 

 


 

„Marzenie Nataszy”  w szkole

Monodram Julii Bytner, który był wielokrotnie nagradzany na różnych konkursach, został wreszcie pokazany w naszej szkole i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Dramatyczne losy dziewczyny z „bidula”, opisane przez rosyjską autorkę Jarosławę Pulinowicz, zrobiły duże wrażenie na odbiorcach, a talent aktorski wykonawczyni spotkał się z uznaniem odbiorców.

 

 

 

 


 

  Recytujemy poetów regionalnych

Nasi recytatorzy wzięli udział w Międzywojewódzkim  Konkursie  Recytatorskim Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej „Bądź pozdrowiona, ziemio rodzinna” we Włocławku.

I miejsce zajął  Filip Lewicki z klasy  I a, natomiast II miejsce – Ewelina Włodarczyk z  II e.

 

 

 

 


 

Finał IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego  Poezji XIX wieku „Wszystkie te światy co fantazja tworzy…”

 W sobotę 20 października odbył się finał konkursu recytatorskiego, w którym jury w składzie: Małgorzata Witkowska, Paweł Gilewski (aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy) oraz Małgorzata Wojciechowska (wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Inowrocławiu, instruktor teatralny) po wysłuchaniu prezentacji przyznało nagrody:

I miejsce – Julia Bytner z Lipna

II miejsce – Monika Witkowska z Lipna

III miejsce – Marika Liana ze Żnina.

 

 


 

Konkurs Recytatorski „Głos Steda”

Do wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Głos Steda” odbywającego się w Toruniu zgłosiło się 57 wykonawców z gimnazjów i szkół średnich. Naszą szkołę reprezentowały 3 osoby. Jury najpierw wytypowało 11  osób do finału konkursu, a następnie po powtórnym przesłuchaniu nagrodziło 5 osób. I miejsce zajęła Julia Bytner, a Monika Witkowska otrzymała wyróżnienie.

 

 


 

Spektakle charytatywne

„Wieczór z teatrem Bene Nati”. Taki tytuł nosiła impreza  charytatywna, którą zorganizował Teatr Bene Nati przy współpracy z Towarzystwem Autyzmu w Toruniu oraz Wolontariatem z Publicznego Gimnazjum nr 1  w dniu 28 listopada 2012 r. Zespół zaprezentował się w dwóch spektaklach: "Piaskownica" oraz "Fotografia rodzinna". Celem imprezy było przybliżenie widzom problemu autyzmu.

 

 

„Fotografia rodzinna” została ponownie wystawiona w szkole. Zebrane pieniądze przeznaczono na rehabilitację ucznia ZST w Lipnie.


 

Sukces na „Zwierciadłach”

Teatr  Bene Nati wziął udział w II edycji Kujawsko – Pomorskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” w Bydgoszczy. Zaprezentowaliśmy dwa spektakle „Piaskownicę” i „Marzenie Nataszy”, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez festiwalową publiczność. Jury spośród 13 spektakli nagrodziło trzy, a jeden wyróżniło. III miejsce zajęła Julia Bytner z monodramem „Marzenie Nataszy”.

 

 


 

Rok szkolny  2011/2012
 


 

Wzięliśmy udział w X Wojewódzkim Konkursie Recytacji Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej "Bądź pozdrowiona, ziemio rodzinna" odbywającym się we Włocławku. Monika Witkowska zajęła III miejsce.
 

 

„Mówią o sobie”  Marty  Rybarczyk

Teatr Bene Nati  przygotował sztukę  „Mówią o sobie”, której autorką jest Marta Rybarczyk. Spektakl przedstawia historie życia 6 kobiet, ich sukcesy, porażki, problemy, z którymi borykają się na co dzień. Życiorysy bohaterek są tak skonstruowane, że wiele kobiet utożsamia się z bohaterkami sztuki M. Rybarczyk. W trudne role wcieliły się: Milena Makowska, Angelika Kwiatkowska, Klaudia Małkiewicz,  Marta Pesta, Ewelina Romianowska, Sylwia Kowalska

 

 

 

57. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Nasi recytatorzy odnieśli kolejny sukces w tym prestiżowym konkursie. Po eliminacjach powiatowych w Lipnie do konkursu rejonowego we Włocławku dostali się: Monika Witkowska, Julia Bytner, Marcin Detmer i Chrystian Ostolski, a do dalszego etapu, tym razem wojewódzkiego, przeszły Monika i Julia. W eliminacjach w Toruniu wyróżnienie otrzymała Julia Bytner   (na zdjęciu) za monodram „Marzenie Nataszy”.

 

 

„Fotografia rodzinna” wg dramatów S. Mrożka

Teatr Bene Nati przygotował kolejną premierę. Tym razem są to trzy fragmenty ze sztuk Sławomira  Mrożka „Tango” i „Szczęśliwe wydarzenie”. Nasi aktorzy świetnie  pokazują kryzys współczesnej rodziny, a ich brawurowa gra wzbudza salwy śmiechu na widowni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Pola poliglotka”

Na 6. Festiwal  Poli Negri Teatr Bene Nati przygotował krótki program pt. „Pola poliglotka”. Aktorzy przedstawili inscenizacje piosenek śpiewanych przez Polę w języku francuskim, rosyjskim i  niemieckim.

 

 

 

 


Rok szkolny 2010/ 2011

 

W tym roku szkolnym Zespół  Teatralny  i Teatr  Bene Nati  mają ponad 40 aktorów. Liczna grupa pierwszoklasistów rozpoczęła cykl warsztatowo – szkoleniowy, biorąc także udział w niektórych spektaklach,  natomiast „starszaki” pracują nad spektaklem będącym ukoronowaniem ich pobytu w zespole. Tym razem będzie to powtórzenie uwspółcześnionej wersji sztuki Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje”. Miejmy nadzieję, że ich inscenizacja będzie lepsza od poprzedniej. Jednocześnie trwają prace nad musicalem „Moja klasa”. Ponadto będziemy brali udział w konkursach recytatorskich i teatralnych. Z jakim skutkiem? Zobaczymy.

 

Gwałtu, co się dzieje” 

wg sztuki Aleksandra Fredry

Teatr Bene Nati przedstawił współczesną wersję znanej komedii A. Fredry, w której mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Spektakl brawurowo zagrany przez młodych aktorów  wywoływał salwy śmiechu na widowni. W przedstawieniu w głównych rolach wystąpili: Anna Węsierska, Jakub Zachacz, Patryk Sękowski, Karina  Człapińska,  Małgorzata Graś, Daria Jagielska, Magda Kłaniecka, Darek Okrzyński, Radek Ciemiecki,  Kamil Pipczyński, Arkadiusz Dąbrowski, Maciej Seelieb. W pozostałe role wcielili się: Angelika Kwiatkowska, Milena Makowska, Marta Pesta, Ewelina Romianowska, Karolina Kępińska,  Klaudia Małkiewicz, Dawid Matuszyński, Marcin Detmer.

 

 

 

 

Monodram „Frida”

w wykonaniu Anny Węsierskiej       

Tekst monodramu autorstwa Wandy Mróz oparty jest na wydarzeniach z życia Fridy  Kahlo, meksykańskiej malarki, która zrobiła światową karierę.  W rolę tragicznej bohaterki wcieliła się Anna Węsierska. Monodram otrzymał wyróżnienie w etapie wojewódzkim 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Pokazany został również podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu  „Arlekinada” w Inowrocławiu, do którego zostało zakwalifikowanych 8 zespołów spośród 24  zgłoszonych.

   (zdjęcia 5, 5a)

 

 

VII  Konkurs Interpretacji Teatralnej

Rok 2011 to okres sukcesów Anny Węsierskiej.  Ania zajęła I miejsce w prestiżowym wojewódzkim konkursie organizowanym przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Powtórzyła sukcesy swoich kolegów, bo przypomnijmy, że wcześniej już dwukrotnie wygrywaliśmy ten konkurs. Ania przedstawiła teatralną interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej „Jeszcze”.

(zdjęcie 6)

 

Pożegnań czas

Po raz kolejny żegnaliśmy naszych absolwentów, życząc im szczęścia na maturze i w dalszym, już studenckim, życiu.  Podczas imprezy obejrzeliśmy zabawne parodie przygotowane przez młodszych kolegów, były też życzenia, prezenty,  kwiaty, łzy… bo „tak się trudno rozstać”.

 

 

Jubileuszowy festiwal

W maju odbył się już 5. Festiwal „Pola  i inni’, w którym od początku bierzemy udział. Tym razem Ewelina Gębarska i Kamil Pipczyński poprowadzili konkurs wokalny „Śpiewamy stare przeboje”, ale hitem festiwalu był program „W kabarecie Eldorado”, którego scenariusz napisała Wanda Mróz. W programie, oprócz aktualnych członków Teatru Bene Nati, brali też udział nasi absolwenci, a także uczniowie Gimnazjum Prywatnego, Gimnazjum Publicznego i Szkoły Podstawowej nr 2. Spektakl był powtórzony na specjalne  życzenie lipnowskiej publiczności, graliśmy go także w Ostromecku  na gali  konkursu „Rodzynki z pozarządówki”  ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz na Powiatowym Dniu Nauczyciela w Lipnie.

 

 

To już było … czyli mała kronika

 

Czerwiec 2010  - Anka Węsierska i Radek Ciemiecki  zajmują I miejsce  w III Konkursie Małych Form Teatralnych "Maski 2010" we Włocławku ze spektaklem Ingmara Villqista „Cynkweiss”. Występują też jako goście na V Wakacyjnym  Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy.

 

Wrzesień  2010  -   na VIII Ogólnopolskim  Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu Teatr Bene Nati  otrzymał wyróżnienie i nagrodę w wysokości  500 zł. W sztuce Ingmara Villqista wystąpili Anna Węsierska, Radosław Ciemiecki i Marcin Jaworski. Marcin otrzymał także wyróżnienie za rolę męską.

 

Październik 2010  -   Teatr  Bene  Nati z LO i Teatr Paghetos z Gimnazjum Prywatnego oraz chór szkolny przedstawiają program pt. „Szkoła” z okazji  powiatowych  obchodów Dnia Nauczyciela z udziałem Pani Kurator Iwony Waszkiewicz. Wraz z aktorami odbyliśmy spacer w przeszłość, przypominając widzom szkołę antyczną, średniowieczną, pensję dla panien i szkołę współczesną. W której chcielibyście się uczyć? Główna bohaterka (w tej roli Małgorzata Graś) nie miała wątpliwości: „Co ja tu robię? Chcę wrócić do swojej budy. Może czasami w niej nudno, czasami ciężko, ale  jest normalna!”

 

Listopad 2010  -  członkowie  teatrów z liceum i gimnazjum brali udział w warsztatach prowadzonych przez Jana Polaka  dyrektora Teatru Impresaryjnego z Włocławka. Obejrzeli też monodram pt. „Kartoteka” przygotowany przez Pawła Drzewieckiego. To była wspaniała lekcja.

 

 

Listopad 2010  - udział sióstr Eweliny i Joanny Romianowskich w  Wojewódzkim  Konkursie Recytatorskim  poezji Jana Kasprowicza "Przynoszę ci kilka pieśni" w Inowrocławiu. Spośród 34 uczestników 10 zakwalifikowało się do finału, który odbywał się w grudniu. Ewelina znalazła się w tym gronie, niestety ze względu na chorobę nie wzięła w nim udziału.

 

Grudzień 2010  -  członkowie zespołu z klas pierwszych oraz chór szkolny przygotowali spektakl wigilijny. Debiut był udany.

 


Pola i inni


W dniach 29 i 30 maja członkowie zespołu Bene Nati i inni uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w 4. festiwalu "Pola i inni", którego byliśmy wspólorganizatorem. Nasi uczniowie wraz reprezntantami Publicznego Gimnazjum w Skępem, Publicznego Gimnazjum w Lipnie, Gimnazjum Prywatnego w Lipnie i Zespołu Szkół w Skępem wystąpili podczas pokazu mody lat 20. i 30. XX wieku, w którego przerwie zatańczyły członkinie zepołu teatralnego. Członkowie Bene Nati wystąpili także z Janem Nowickim i Ireną Karel- przedstawiając krótką historię z życia Poli Negri i jej spotkań ze sławnymi ludźmi: Sarą Bernhardt, Gretą Garbo. Nad całością czuwała oczywiście opiekunka zespołu pani profesor Wanda Mróz.

     


Po raz czwarty


W dniach od 28-30 maja odbędzie się 4. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Festiwal słynie z profesjonalnego przygotowania, wspaniałych występów wokalnych i teatralnych. Zespół teatralny działający w naszej szkole, jak co roku, bierze udział w owej uroczystości. Nasi uczniowie, pod kierownictwem pani mgr Wandy Mróz, od kilku tygodni szykują bogaty pokaz artystyczny.


Na zdjęciu Anna Węsierska jako Pola Negri podczas próby przed festiwalem 


Pożegnanie, czyli śmiech i łzy

 

23 kwietnia odbyło się pożegnanie 13 tegorocznych maturzystów, członków Zespołu Teatralnego. Młodsi koledzy przygotowali bogaty program artystyczny, a w nim parodie niektórych wydarzeń z życia naszego teatru. Dużo było śmiechu, ale popłynęły też łzy, zwłaszcza wtedy, gdy Kamil Pipczyński odczytał napisany przez siebie wiersz na pożegnanie. Odchodzący aktorzy otrzymali też pamiątkowe kartki. Mamy nadzieję, że nie zapomną o zespole i będą pojawiać się na piątkowych spotkaniach. Nam na pewno będzie ich brakować.

 

Beztlenowce  Ingmara Villqista

 

Po wielu tygodniach prób odbyła się premiera Beztlenowców (Fantom, Cynkweiss,  Lemury) Ingmara Villqista  przygotowanych przez szkolny Teatr „Bene nati”. Na  ręce  opiekuna zespołu przyszedł mail od autora, który zezwolił  na wystawienie swoich 3 jednoaktówek, życzył powodzenia i zaprosił do Gdyni na Beztlenowce w swojej reżyserii. Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez widzów, którzy gorąco oklaskiwali młodych aktorów.
W spektaklu wystąpili: Aleksandra Szajgicka, Ewelina Urbańska, Artur Palczak, Mateusz Janczuro, Anna Węsierska, Radosław Ciemiecki, Paulina Dziurlikowska, Marcin  Jaworski. W szkole sztukę wystawiono trzy razy, ponadto Fantom znalazł się w finale III Ogólnopolskiego  Konkursu Artystycznego  Młode Talenty Bydgoszcz 2010, a Cynkweiss wygrał
IV Przegląd Małych Form Teatralnych Maski 2010 we Włocławku.

 

 

55.OKR

 

W eliminacjach powiatowych tegorocznego  Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

I  miejsce  - Marcelina Myszyńska  II c

II  miejsce – Ewelina Romanowska I b, Artur Palczak III e

III miejsce – Ewelina Urbańska  III d,  Marcin Jaworski  II e

Wyróżnienie -  Jakub Zachacz  II c

W eliminacjach rejonowych we Włocławku Artur Palczak zakwalifikował się do  eliminacji wojewódzkich, a Ewelina Romanowska otrzymała wyróżnienie
I stopnia.

Pracujemy


W roku szkolnym 2009/2010 Zespół Teatralny przygotował spektakl pt. „Niekończąca się opowieść”, który został przedstawiony podczas szkolnej Wigilii, a brali w nim udział członkowie zespołu z klas II i III. Ponadto w przygotowaniu jest spektakl pt. „Beztlenowce” złożony z trzech jednoaktówek Ingmara Villqista: „Fantom”, „Cynkweiss” i „Lemury”. W przedstawieniu grają: Aleksandra Szajgicka, Ewelina Urbańska, Paulina Dziurlikowska, Anna Węsierska, Mateusz Janczuro, Artur Palczak, Marcin Jaworski, Radosław Ciemiecki. „Fantom” został zakwalifikowany do III Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego „Młode Talenty”. Finał odbędzie się 23 marca w Bydgoszczy. „Beztlenowce” zostaną pokazane uczniom naszej szkoły, rodzicom, a także mieszkańcom miasta. Przez wiele tygodni szkolenie aktorskie odbywali uczniowie klas pierwszych. Z kilkunastu chętnych do szkolnego teatru trafiło ostatecznie 10 osób, które już angażują się w projekty przygotowywane przez zespół. W najbliższym czasie nasi recytatorzy wystartują w konkursach, np. 55. OKR, Konkursie Interpretacji Teatralnej oraz innych. Trwają też intensywne przygotowania do IV Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni” organizowanego przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.



Pożegnanie absolwentów


W kwietniu pożegnaliśmy maturzystów rocznik 2009, którzy 3 lata pracowali w naszym zespole. To właśnie im zawdzięczamy tak wiele sukcesów, nawet ogólnopolskich. Dziękujemy!



Nasi na III Festiwalu filmów Poli Negri


W tym roku Zespół Teatralny tradycyjnie uczestniczył w III Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni”, który odbywał się w maju w Lipnie. W konkursie „Piosenki Ilustrowane” reżyserowanym przez Wandę Mróz nasi uczniowie odnieśli duży sukces, albowiem szacowne jury w składzie: Małgorzata Sadowska (absolwentka naszego liceum), Irena Karel, Olgierd Łukaszewicz, Mateusz Lewandowski (nasz absolwent), Konrad Zarębski i burmistrz Lipna Janusz Dobroś – uznało, że I miejsce ex aequo zdobyli Emilia Macieja i Kamil Mróz. Koncert poprowadzili: Ola Szajgicka i Marcin Jaworski. W trzecim dniu festiwalu statuetki Politki od organizatorów festiwalu otrzymali: Iza Miko i Olgierd Łukaszewicz. Z recitalem wystąpiła też Katarzyna Zielińska.



„Znieczuleni’

Tak brzmi tytuł spektaklu przygotowanego wg sztuki Wacława Holewińskiego przez grupę złożoną głównie z maturzystów, którzy przyjęli nazwę: Teatr Bene nati. Przedstawiają historię patologicznej rodziny, w której dochodzi do okrutnego zabójstwa. Sztuka to trzy pełne dramatyzmu rozmowy: Syna (Przemek Nadrowski) z Lutkiem (Kamil Mróz), Pani Psycholog (Marika Dąbrowska) z Córką (Ola Szajgicka) i Prokuratora (Sławek Bajek) z Matką (Monika Pawelec). „Znieczuleni” zostali przedstawieni na II Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym „Młode Talenty” w Bydgoszczy i znaleźli się w gronie laureatów.



„Miłosierdzie”

Druga grupa, w której skład wchodzą uczniowie pierwszych i drugich klas, przygotowała widowisko oparte na wątkach biblijnych, przeplatane scenami współczesnymi. W przedstawieniu występuje dużo symboli, ale jest ono czytelne dla odbiorcy. Ważną rolę w spektaklu odgrywają muzyka i stroje. Aktorzy nie posługują się słowem, widzowie słyszą jedynie głos narratora. „Miłosierdzie” zostało zrobione w tej samej konwencji, w której Zespół Teatralny przedstawiał z dużym sukcesem przed laty widowiska „Przesłanie” i „Grzech”. Młodzi aktorzy również zaprezentowali się na konkursie „Młode Talenty” w Bydgoszczy.






Pola i inni


Zespół Teatralny brał aktywny udział w II Przeglądzie Filmowym „Pola i inni”, odbywającym się na przełomie maja i czerwca w Lipnie. Uczniowie przygotowali cieszący się dużym powodzeniem spektakl „Śpiewamy tanga”. Przedwojenne przeboje wykonali, Nicole Marcinkowska, Basia Cybulska, Emila Macieja, Kamil Mróz i Marcin Słabowski, zaś na widowni słuchali ich m.in. Wiesława Czapińska, Janka Nasierowska i Małgorzata Potocka. W kolejnym festiwalowym dniu członkowie zespołu wystąpili w konkursowym programie „Ruchome obrazy”, który wzbudził entuzjazm widowni. W postać Polity wcieliły się Kasia Bieńkowska, Daria Depta, Paulina Kotarska i Ola Szajgicka. Uczniowie zainscenizowali fragmenty filmów z udziałem Poli Negri. W kolejnym dniu warsztaty teatralne poprowadziły z młodymi aktorami Maria Gładkowska i Ewa Wiśniewska. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło także spotkanie z Karoliną Gruszką, która otrzymała festiwalową statuetkę Politkę. W ostatni dzień festiwalu w naszej szkole gościł Piotr Polk ze swoim recitalem, a członkowie zespołu mieli okazję porozmawiać prywatnie z aktorem oraz z jego żoną Magdą Wołłejko, a także zaśpiewać wraz z artystą jedną piosenkę.










„Anita”


Po wielu miesiącach prób Zespół Teatralny przedstawił prapremierę musicalu „Anita”. Główny bohater, grany przez Marcina Słabowskiego, wspomina szkolną miłość do koleżanki z klasy noszącej imię Anita (gra ją Nicole Marcinkowska). Spektakl jest okazją do zaprezentowania problemów współczesnej młodzieży, czasami w sposób satyryczny. Musical bardzo spodobał się publiczności, która reagowała spontanicznie, salwami śmiechu i oklaskami przerywając przedstawienie. W spektaklu występuje 29 osób, a niektóre kreacje aktorskie są wręcz doskonałe. Wspaniałe wrażenia potęgują aktualne przeboje śpiewane przez wokalistów i chórki, którym rozbawiona publiczność wtóruje w trakcie przedstawienia.










"Spacerkiem przez stulecie"


To tytuł spektaklu przygotowanego przez 36-osobowy Zespół Teatralny na 90. rocznicę powstania naszej szkoły. Składa się on z czterech odsłon, a każda z nich pokazuje inny etap historii oświaty w Polsce. „Kiedy przez świat przetaczała się I wojna światowa; upadały cesarstwa, ginęły dynastie, powstawały nowe ustroje i państwa, w niewielkim miasteczku, leżącym nad rzeką Mień, powstała szkoła. Ten właśnie fakt jest przyczyną naszego dzisiejszego spotkania. Nie sposób odtworzyć wszystkich zdarzeń, które miały miejsce w tej placówce oświatowej w ciągu prawie wieku, dlatego też chcielibyśmy przybliżyć państwu raczej klimat najbardziej charakterystycznych okresów spośród dziewięćdziesięcioletniej historii naszej szkoły. Zrobimy sobie taki mały spacer przez stulecie.” Tymi słowami narrator rozpoczyna spektakl, którego prapremierę zobaczymy 20 października, podczas obchodów rocznicowych. Oprócz Zespołu Teatralnego w przedstawieniu bierze udział także 50- osobowy chór dyrygowany przez Panią Iwonę Mroczkowską.



"Igraszki z diabłem"


W roku szkolnym 2005/2006 Zespół Teatralny pani Wandy Mróz wystawił sztukę Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem” . Komedia czeskiego pisarza w przezabawny sposób ukazuje nam mozaikę ludzkich charakterów. Od naiwnych, trochę pustych, ale też przebiegłych bohaterek (królewna Disperanda i Kasia), przez świętoszka (ojciec Scholastyk) i zbója – nieudacznika, po prostego, ale odważnego chłopaka o złotym sercu (żołnierz Marcin Kabat). Sztuka wyśmiewa więc pewne ponadczasowe ludzkie wady i przywary. Piętnuje głupotę, naiwność oraz lenistwo, krytykuje fałszywych świętych, ale docenia też szlachetność zwykłych ludzi. Pokazano nam naprawdę profesjonalny teatr, w którym nie liczą się dekoracje czy też kostiumy, ale doskonała gra aktorów. Do szczególnie udanych scen należą: kuszenie ojca Scholastyka przez diabła Lucjusza i sceny rozgrywające się w piekle. Wszyscy nasi koledzy i koleżanki grali naprawdę świetnie, zarówno ci grający przezabawne diabły, jak i ci, którzy wcielili się w role mniej komediowe i mniej sympatyczne. Za wspaniałą oprawę muzyczną sztuki odpowiadał Kamil Gadomski. „Igraszki z diabłem” to sztuka, którą naprawdę warto obejrzeć, zarówno ze względu na treść i oprawę, jak i profesjonale wykonanie. Fragmenty recenzji Aleksandry Pawłowskiej zamieszczonej w 9 numerze „Furmanki”

Wykonawcy:

1. Disperanda - Natalia Rogalska
2. Kasia - Michalina Sikora
3. Anioł - Monika Leśniewska
4. Dwórka - Magda Wielgus
5. Lucjusz - Bartosz Wysocki
6. Solfernus - Damian Zalewski
7. Scholastyk - Artur Ziemiński
8. Marcin Kabat - Tomasz Ziemiński
9. Belzebub - Kamil Rzepiński
10. Omnimor - Norbert Kłudkowski
11. Karborund - Kamil Korpal
12. Belial - Marcin Słabowski
13. Zbój Sarka - Farka - Kamil Zalewski
14. Diabeł 1 - Radosław Frydrych
15. Diabeł 2 - Dawid Plisiński
16. Pokusa 1 - Marta Kostrzewska
17. Pokusa 2 - Milena Zajączkowska
18. Pokusa 3 - Aneta Piasecka



"Gwałtu, co się dzieje"


W roku szkolnym 2004/2005 Zespół Teatralny naszego liceum wystawił uwspółcześnioną wersję komedii Aleksandra Fredry pt. „Gwałtu, co się dzieje”. Autorką scenariusza i reżyserem przedstawienia była p. Wanda Mróz. Spektakl opowiadał historię małej mieściny, w której świat stanął do góry nogami, gdyż kobiety zamieniły się obowiązkami z mężczyznami. I tak oto na scenie widzieliśmy panie przebrane w garnitury i panów ubranych … w spódnice, co wymagało od nich sporej odwagi, lecz do tchórzy młodzi aktorzy nie należeli. Wspaniała gra naszych koleżanek i kolegów podkreśliła żartobliwy charakter przedstawienia. Pierwszą falę radości wywołało wejście na scenę panów w sukienkach, potem było jeszcze weselej. Mogłoby się wydawać, że nie jesteśmy na szkolnym przedstawieniu, tylko oglądamy niewiarygodnie śmieszną komedię w teatrze. A oto ci, którzy sprawili nam tyle radości:

Kasia - Natalia Rogalska
Urszula - Natalia Wojnarowska
Anna - Wioletta Samodulska
Agata - Anna Rumińska
Barbara - Malwina Góralska
Reporterka - Michalina Sikora
Sędzina - Ola Jarek
Radna 1 - Monika Leśniewska
Radna 2 - Weronika Jaszewska
Radna 3 - Marta Jastrzębska
Strażniczka 1 - Magda Wielgus
Strażniczka 2 - Anna Łabisz
Jan - Damian Zalewski
Grzegotka - Artur Ziemiński
Makary - Jakub Mazur
Tobiasz - Bartek Jarek
Kasper - Kamil Korpal
Błażej - Bartek Wysocki
Eustachy - Norbert Kłudkowski
Obcy - Bogdan Lewandowski
Dyzma - Marcin Miedziński