Aktualności

Broszura informacyjna rekrutacji 2015/2016 interaktywna 


Zwolnienie z lekcji


Rok szkolny 2015/2016



Uczciliśmy Święto Niepodległości

10 listopada 2015 r. w naszym liceum obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny rozpoczął się tradycyjnie wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie wysłuchaliśmy recytacji uczniów klasy IIa. Została ona uatrakcyjniona prezentacją multimedialną ukazującą wiele pięknych zakątków naszej ojczyzny. Występujący gościnnie chór gimnazjum oraz „Pieśń Wiktorii” wykonana przez Karolinę Kopytowską i Miłosza Zabłockiego nadały uroczystości podniosły charakter. Obchody zakończyła „Rota” oraz przemówienie pana dyrektora Leszka Statkiewicza zachęcające do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości.

 Nad przygotowaniem akademii czuwała pani Iwona Kranc wraz z panią Anną Rutkowską. Apel przypomniał nam, jak istotna jest pamięć o przeszłości, bez której nie zbudujemy lepszej przyszłości.


Zbiórka na rzecz Szlachetnej Paczki

Od 1 do 16 grudnia 2015 roku w naszej szkole zostanie  przeprowadzona zbiórka artykułów na rzecz najbardziej potrzebujących rodzin z Lipna i okolic.

Prosimy o przynoszenie:

- artykułów spożywczych (herbata, kawa, ryż, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, soki dla dzieci, słodycze);

- artykułów chemicznych (proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło);

- pomocy szkolnych (zeszyty, bloki, kredki, farbki, plastelina, papier kolorowy, kolorowanki, książeczki edukacyjne);

oraz wszystkiego, co w Waszej ocenie może przydać się potrzebującym rodzinom – szczególnie w okresie przedświątecznym.

Prosimy o przekazywanie zebranych artykułów p. Annie Wysockiej-Kuras (sala 47)

Szkolny Klub Wolontariusza


Wycieczka integracyjna klasy 1F

3 listopada 2015 r. klasa 1F uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Włocławka. W ramach rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat profilowania użytkowników w sieci Internet - spotkanie miało miejsce  w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Poza tym zwiedzali placówkę i uzyskali możliwość korzystania z Wirtualnej Czytelni IBUK (IBUK Libra to pierwsza w Polsce platforma zasobów edukacyjnych dla instytucji i firm).

Następnie młodzież udała się do Multikina, gdzie obejrzała ciepły, mądry i zabawny film „Praktykant”.

Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie Wystawy  Wag i Miar ze zbiorów Marii i Marka Sandeckich w Centrum Kultury Browar B.


SPORTOWE OTWARCIE HALI

18 listopada 2015 roku w Zespole Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie odbyło się sportowe otwarcie nowej hali. Gospodarzami spotkania byli Starosta Powiatu Lipnowskiego Pan Krzysztof Baranowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Pan Leszek Statkiewicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatowych z Przewodniczącym Rady Powiatu Lipnowskiego Panem Rafałem Wiśniewskim oraz Wicestarostą Powiatu Lipnowskiego Panią Anną Smużewską na czele, a także włodarze okolicznych gmin, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, prezesi i przedstawiciele powiatowych związków sportowych , a także przedsiębiorcy.

Dużą niespodzianką, która wzbudziła aplauz publiczności, była obecność Pana Adama Wiśniewskiego- skrzydłowego polskiej reprezentacji piłki ręcznej oraz Macieja Skibińskiego- zawodnika Wisły Płock czołowego klubu piłki ręcznej. Wisła Płock to wielokrotny mistrz kraju i 10- krotny zdobywca Pucharu Polski.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy w związku z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce 13 listopada w Paryżu w celu uczczenia pamięci o ofiarach brutalnego zamachu terrorystycznego.

Następnie po okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się pokazowy trening przeprowadzony przez wspomnianych wcześniej zawodników dla grupy uczniów Zespołu Szkół. Po treningu zawodnicy chętnie rozdawali autografy oraz uwieczniani byli na pamiątkowych fotografiach z młodzieżą.

Kolejną atrakcją był sparing młodzików Wisły Płock roczniki 2001 i 2002 prowadzonych przez trenerów Pana Jarosława Stawickiego i Olgierda Sęka. Przed meczem i w czasie jego przerwy wystąpił szkolny zespół cheerleaderek. 

Następnie odbył się turniej siatkarski o puchar Starosty Lipnowskiego i Dyrektora Zespołu Szkół. W turnieju wystąpiło 6 drużyn , a były to zespoły:  Gminy Lipno, Gminy Kikół, Starostwa Powiatowego, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Technicznych oraz drużyna gospodarzy Zespołu Szkół im. R. Traugutta. Po zaciętej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna Gminy Lipno, która w finale pokonała  drużynę gospodarzy 2:1, a trzecie miejsce zajęła ekipa Straży Pożarnej.

Po zakończonym turnieju wręczono puchary i pamiątkowe dyplomy.


Lekcja języka polskiego…w Toruniu

3 listopada uczniowie klas IIf1, II f, IIIc1, IIIf oraz IIIb postanowili wziąć udział w nietypowej lekcji języka polskiego. W tym celu wybrali się do Torunia, ponieważ w auli UMK wystawiono dramat Adama Mickiewicza pt. „Dziady”. Ciekawe rozwiązania sceniczne oraz profesjonalna gra aktorska nie pozwoliły nikomu się nudzić. Po spektaklu uczestnicy wycieczki mogli także spędzić aktywnie czas na lodowisku.


Hala sportowa przekazana w czasie Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej

12 października 2015 roku w Zespole Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie odbył się Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Gospodarzem uroczystości był Starosta Powiatu Lipnowskiego pan Krzysztof Baranowski. Dla społeczności liceum był to jednak dzień szczególny nie tylko z racji tego święta, ale także z okazji uroczystego otwarcia nowej, pełnowymiarowej hali sportowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Lipnie, Gmin Powiatu Lipnowskiego, szkół i urzędów oraz zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, także tych, dzięki którym ta hala powstała. Hala sportowa jest to nie tylko ogromna inwestycja budowlana, ale przede wszystkim jest to inwestycja w rozwój fizyczny uczniów Zespołu Szkół. Niewątpliwie jest dumą także miasta Lipna, ponieważ to tutaj zapewne będą odbywały się także turnieje nawet na szczeblu krajowym.

Dla gospodarzy uroczystości  Święto Edukacji Narodowej było wyjątkowo radosnym dniem.


Spotkanie z Evitą w Poznaniu

Uczniowie klasy Ic i IIc 8 poździernika 2015r. uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poznania. Zwiedzali m.in. palmiarnię, w której można było obejrzeć wiele różnych gatunków  roślin oraz zwierząt. Punktem kulminacyjnym programu był  musical pt. „ Evita” na deskach Teatru Muzycznego i to on jednak wspominany jest przez uczniów jako najciekawsze wydarzenie dnia.


KinoSzkoła po raz trzeci…

KinoSzkoła to nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pozaszkolna forma edukacji, której głównym celem jest wsparcie w ROZWOJU KOMPETENCJI MEDIALNYCH I SPOŁECZNYCH uczniów wszystkich poziomów nauczania. Zawartość merytoryczna programu sprawdzana jest przez specjalistów z Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Łodzi. Multimedialna i aktywizująca forma pracy warsztatowej pozwala na rozbudzenie zainteresowania wszystkich uczestników.

W roku szkolnym 2015/2016 Zespół Szkół im. R. Traugutta po raz trzeci przystąpił do realizacji projektu warsztatów medialnych. W zajęciach będą uczestniczyć klasy drugie: IIb oraz IIf1. Cykl obejmuje pięć seansów poprzedzonych prelekcjami przygotowanymi przez p. Monikę Głowacką, pracownika Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Agnieszka Szymczak.

Inauguracyjne spotkanie odbędzie się 21 października 2015r. o godz. 8.00 w kinie „Nawojka”.


Rajd Integracyjny 2015

 25 września 2015 r. w  odbył się II Rajd Integracyjny, który jest ciekawą formą otrzęsin dla uczniów klas pierwszych. Tegoroczny Rajd odbył się nad Jeziorem Orłowskim w gminie Wielgie. Pierwszoklasiści wraz ze starszymi kolegami oraz wychowawcami i opiekunami udali się na pieszą, około pięciokilometrową wycieczkę. W trakcie wyprawy musieli uważnie przyglądać się mijanym znakom charakterystycznym, ponieważ na mecie przedstawicieli poszczególnych klas czekał test. Pierwszoklasiści oraz ich wychowawcy stanęli także przed wyzwaniami takimi jak: picie mleka z butelki bez użycia rąk, taniec w rytm muzyki czy szukanie jajek w stogu siana. Niezwyciężona okazała się być klasa I „c”, której wychowawczynią jest p. Dominika Osińska. Gratulujemy!

Paulina Przymirska


II PIESZY RAJD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH 25.09.2015R.

PLAN DNIA

08.30                ZBIÓRKA

08.40-09.00     START

09.00-10.30     PRZEMARSZ I WYKONANIE ZADAŃ I ZDJĘĆ NA TRASIE

10.30- 12.00    OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH – KONKURSY I ZABAWY

12.00-12.15     TEST

12.15- 13.00    POKAZY RATOWNICTWA WODNEGO

13.00-14.00     OGNISKO

14.00                OGŁOSZENIE WYNIKÓW I ZAKOŃCZENIE IMPREZY

 

Miejsce zbiórki  08.30  (dojazd we własnym zakresie)

KLASA 1A  Dom Pomocy Społecznej Nowa Wieś   (START  08.45) TRASA 1

        Opiekunowie: B. Szulc, I. Sobociński

KLASA 1B    Kościół Czarne   (START 08.40) TRASA 3

        Opiekunowie: A. Lewalska, E. Kuźniak

KLASA 1C    Szkoła Podstawowa Czarne  (START 09.00) TRASA 2

                        Opiekunowie: D. Osińska, P. Szewczak

               KLASA 1E     Kościół Czarne    (START 08.50) TRASA 3

                        Opiekunowie: A. Bruzdowicz, R. Sztubecki

               KLASA 1F   Dom Pomocy Społecznej Nowa Wieś  (START 09.00) TRASA 1

                        Opiekunowie: E. Politowska, J. Lewicki

Regulamin uczestnika Pieszego Rajdu Integracyjnego Klas Pierwszych ( prawa i obowiązki uczestników)


Salon Maturzystów

Podtrzymując szkolną tradycję, 15 września 2015 roku maturzyści wzięli udział w Salonie Maturzystów organizowanym pod patronatem „Perspektyw”. Uczniowie klas III c, III c1 i III b wraz z wychowawczyniami panią U. Myszyńską i panią M. Kowalewską odwiedzili Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, aby zapoznać się zasadami Matury 2016 oraz ofertami różnych polskich uczelni wyższych.  Maturzyści spotkali się z dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej panią        I. Łaguną oraz ekspertami OKE w Gdańsku takich  przedmiotów jak język polski, matematyka, chemia, biologia.  W Auli Głównej Auditorium Novum UTP nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach, podczas których mieli okazję poznać procedury obowiązujące w czasie matury w roku 2016. Tegoroczni maturzyści uzyskali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale otrzymali również  foldery, prospekty i ulotki uczelni , z którymi mogą łączyć swoją przyszłość naukową oraz zawodową.  


Rok szkolny 2014/2015


Konkurs programistyczno-zręcznościowy  „Robotics School Challenge 2015”


W dniach 8,9 czerwca 2015 roku odbył się po raz drugi konkurs programistyczno-zręcznościowy "Robotics School Challenge 2015", w którym to rywalizowali uczniowie klasy IIF z uczniami Liceum Ogólnokształcących z Bydgoszczy, Inowrocławia, Radziejowa i Brodnicy. Po raz drugi nasi uczniowie pod opieką Pana Wojciecha Drozdowskiego zajęli pierwsze miejsce. Skład zwycięskiej drużyny: Marcin Kacprowicz, Łukasz Jastrzębski, Radosław Insadowski, Michał Lendecki, Piotr Lewicki, Mateusz Rempuszewski, Hubert Składanowski, Miłosz Zachacz


Olimpiada Obrony Cywilnej

 

8 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lipnie odbył się etap powiatowy „IV Wojewódzkiej Olimpiady Obrony Cywilnej – 2015”.  W konkursie udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lipnowskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Kinga Nagiewicz reprezentująca Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, drugie miejsce przypadło Maciejowi Pawłowskiemu z Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie. Kinga Nagiewicz oraz Maciej Pawłowski (I i II miejsce) będą reprezentować Powiat Lipnowski w etapie wojewódzkim „IV Wojewódzkiej Olimpiady Obrony Cywilnej – 2015”, który odbędzie się w dniach 28-29 maja br.


 

Prezent na Dzień Dziecka

 

Nietypowy prezent na Dzień Dziecka otrzymali uczniowie naszego liceum i Gimnazjum Prywatnego od Dyrekcji i Teatru Bene Nati. 1 czerwca w szkolnej auli mieli okazję obejrzeć spektakl  pt. „Bohema” przygotowany przez zespół teatralny na 9. Przegląd Twórczości Filmowej   „Pola i inni”. Barwne widowisko zostało dobrze przyjęte  przez widzów.

 


Egzamin dojrzałości

 

4 maja miał miejsce pierwszy egzamin maturalny z języka polskiego. Od tego dnia do 25 maja uczniowie będą brali udział w serii egzaminów ustnych i pisemnych. Życzymy połamania długopisów i niech podwiązki ze Studniówki przyniosą Wam szczęście. Powodzenia!


Witaj maj, Trzeci Maj!

 

29 kwietnia odbył się apel upamiętniający rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja. Widowisko przygotowała klas IIc1 razem z wychowawczynią, panią Marią Kowalewską. Uczniowie mieli okazję pokazać swoje talenty artystyczne, wykonując pieśni, recytując wiersze, a nawet tańcząc poloneza.


Apel na cześć kanonizacji Jana Pawła II

 

27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji naszego rodaka Jana Pawła II, przygotowany przez klasę Ib i jej wychowawcę, pana Janusza Czapiewskiego. Uczniowie przybliżyli nam życie Wielkiego Polaka, mieli również okazję pokazać reszcie szkoły swoje artystyczne umiejętności.

 


 

Dzień otwarty

 

28 kwietnia drzwi naszej szkoły otworzyły się dla uczniów gimnazjów z powiatu Lipnowskiego. Uczniowie liceum zaprezentowali różnorakie eksperymenty i przedstawili pracę Teatru Bene Nati. Omówiono propozycję nachyleń dla przyszłych klas pierwszych. Goście mieli okazję uczestniczyć w niektórych lekcjach np. chemii, j. angielskiego, fizyki. Ponadto zwiedzali budynek szkoły i budującą się halę sportową. Mogli też spróbować ciast i galaretek przygotowywanych przez naszych uczniów.

 


Pożegnanie maturzystów

 

24 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Pożegnaliśmy się z 6 klasami trzecimi. Miało też miejsce przejęcie sztandaru szkoły przez nowy poczet sztandarowy. Część artystyczna była dość nietypowa - po raz pierwszy brali w niej udział maturzyści. Program przygotowała klasa IIb1 pod przewodnictwem p. Anny Rutkowskiej. Naszym absolwentom życzymy powodzenia w dalszym życiu i wspaniałych wyników z egzaminów maturalnych.

 

 

 

 


Powiatowe targi edukacyjne

 

27 marca w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie już piąty raz odbyły się targi edukacyjne. Jak co roku, organizatorem tego wydarzenia był Starosta Lipnowski - Krzysztof Baranowski. Odbyło się wiele wykładów dla uczniów szkół gimnazjalnych wprowadzających ich oraz przygotowujących do dalszego życia pogimnazjalnego. Największą atrakcją dla gimnazjalistów był quiz "1 z 14" (bo tyle mamy gimnazjów na terenie powiatu), z cennymi nagrodami dla każdego uczestnika quizu, ufundowanymi przez Starostę Lipnowskiego

 

.


„Igraszki z diabłem” i szczytny cel

 W szkolnej auli 15 kwietnia zebrali się uczniowie klas I i II LO oraz  niektóre klasy Gimnazjum Prywatnego, aby obejrzeć spektakl pożegnalny maturzystów z Bene Nati. Odchodzi ich w tym roku ośmioro. Była to komedia czeskiego dramaturga Jana Drdy pt. "Igraszki z diabłem". Fabuła ma charakter baśniowy i przedstawia przygody żołnierza Marcina Kabata, który radził sobie doskonale z mocami piekielnymi, ratując z ich mocy dwie dziewczyny pragnące szybko wyjść za mąż, choćby za cenę zbawienia. Przedstawienie obfitowało w mnóstwo zabawnych tekstów i komicznych sytuacji. Doskonałe były kreacje odchodzących z zespołu trzecioklasistów. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone w przyszłym roku szkolnym na stypendia dla najzdolniejszych uczniów.


II Powiatowy Maraton Czytelniczy

20 marca 2015r. odbył się finał II Powiatowego Maratonu Czytelniczego organizowanego w naszej szkole. Jego głównym celem była popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży. Maraton odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie gimnazjum i uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej.
Przebiegał w dwóch etapach: I etap szkolny (15.12.2014 r. – 16.03.2015 r.) polegał na przeczytaniu podanych tekstów, w II etapie (20.03.2015 r.) uczniowie przystąpili do rozwiązania testu.

Zwycięzcy

Gimnazja

Szkoły ponadgimnazjalne

Ø I miejsce

Ø II miejsce

Ø III miejsce

-   Tomasz Cienkowski,

-   Marlena Zarecka,

-   Tomasz Grudziński,

Ø I miejsce

Albert Przywitowski ,
Zespół Szkół im. R. Traugutta
w Lipnie

wszyscy reprezentowali Gimnazjum  im. Ziemi Dobrzyńskiej w Tłuchowie

Ø II miejsce

Paulina Przymirska,
Zespół Szkół im. R. Traugutta
w Lipnie

 

 

Ø III miejsce

Beata Budzińska, Zespół Szkół im. R. Traugutta
w Lipnie,

Kinga Jędrzejewska
i Martyna Tułodziecka reprezentujące  Zespól Szkół im. W. Łukasińskiego
w Skępem.

 

Na najlepszych czekały nagrody książkowe i dyplomy.

Imprezie towarzyszyła wystawa Regionalia, przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy.


Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 30 marca - 1 kwietnia odbywają się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez ks. Dariusza Fabisiaka. Uczestniczą w nich uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Prywatnego.


Sukces naszych wokalistów

6 lutego w Toruniu odbyła się VI edycja Konkursu Piosenki Miłosnej w Języku Obcym. Wokaliści z całego województwa z gimnazjów i szkół średnich wykonali 69 piosenek w różnych językach: angielskim, włoskim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Reprezentanci naszej szkoły odnieśli duży sukces: Mateusz Winnicki (kl. II f)  zajął II miejsce, a Marta Piórowska (kl. II a)  otrzymała wyróżnienie. Uczeń klasy III f Mateusz Drozdowski, reprezentujący MCK w Lipnie, również otrzymał wyróżnienie.

Mateusz Winnicki, II miejsce


Wycieczki unijne

 

      W ramach unijnego projektu „Powiat stawia na młodzież” uczniowie z klas I c, II b oraz członkowie Bene Nati uczestniczyli w trzech wycieczkach: do Bydgoszczy (3 lutego) i Torunia ( 5 i 12 marca). Obejrzeli operetkę „Hrabina Marica” w bydgoskiej Operze Nowej oraz dwa spektakle w toruńskim Teatrze im. W. Horzycy: „Witaj, Dora” i „Miny polskie”.

    Ponadto zwiedzili Muzeum Etnograficzne i Muzeum Okręgowe, w których w czasie zajęć warsztatowych poznawali kulturę Orientu, historię średniowiecznego Torunia oraz kulturę ludową Pomorza i Kujaw. Warto nadmienić, że na każdej wycieczce można było posilić się smakowitymi obiadami. A wszystkie te atrakcje były gratis!


Zbiórka na rzecz Schroniska dla zwierząt

            Od 16 do 23 marca 2015 roku w naszej szkole zostanie  przeprowadzona zbiórka darów rzeczowych dla zwierząt znajdujących się pod opieką fundacji „TIM -TROSKA I MIŁOŚĆ”. Zwierzęta (33 psy i 10 kotów) przebywają obecnie w domu tymczasowym w Ławiczu k/ Skępego i oczekują na adopcję.

            Jeśli los zwierząt nie jest Ci obojętny, prosimy o przynoszenie:

- karmy dla zwierząt;

- zabawek dla zwierząt (mogą to być stare piłeczki, maskotki);

- obroży przeciwpchelnych;

- starych kocy;

Wszystkie przedmioty można przynosić do p. Anny Wysockiej – Kuras do sali 47.

Dzięki Wam świat naszych zwierząt stanie się lepszy chociaż na chwilę.

 Szkolny Klub Wolontariusza


Pokazy chemiczne

5 lutego 2015 r. uczniowie klas 1C, 1F1, 2C i 2C1 brali udział w pokazach chemicznych w kinie „Nawojka” w Lipnie w ramach Festiwalu Nauki organizowanego przez UMK Toruń - Zakład Chemii w Małej Skali. Uczniowie mogli zobaczyć kilka ciekawych doświadczeń, a niektóre nawet wykonywali samodzielnie na scenie. Była to okazja do pogłębienia wiedzy zdobywanej na zajęciach szkolnych. Pokazom towarzyszyła miła atmosfera.


Ku czci Traugutta

 

2 lutego był dniem galowym z okazji Święta Patrona naszej szkoły, Romualda Traugutta. W auli miał miejsce uroczysty apel, w którym członkowie Teatru Bene Nati przybliżyli nam biografię tej postaci.


Bitwa na języki

 

Unii Dnia 30 stycznia, po rocznej przerwie, Dzień Językowy ponownie zawitał do naszej szkoły. Brały w nim udział zarówno klasy gimnazjalne jak i licealne. Uczestnicy zmierzyli się ze sobą w 5 kategoriach: kulinarnej, plastycznej, konkursie reklam, dyktandzie oraz konkursie na najciekawszego "przebierańca". Kategorie gimnazjalne wygrały klasy:

I miejsce - Wycieczka do kina - IIa

II miejsce - Pizza dla całej klasy - Ib

III miejsce - Tort dla klasy - IIIa,

 

Wyniki klas licealnych:

I miejsce - Wycieczka do kina - IIIf (54,57 punktów)

II miejsce - Pizza dla całej klasy - IIb (53,71 punktów)

III miejsce - Tort dla klasy - IIf  (44,72 punktów)

 


Nowoczesny sprzęt dla szkół

 

Powiat Lipnowski po uzyskaniu pozytywnej oceny złożonego wniosku o kolejne środki z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach ogłoszonego konkursu nr 3/POKL/9.1.2/2013 przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w ramach Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych, realizuje projekt pn. „Powiat stawia na młodzież”.

W ramach w/w projektu 08.01.2015 r. w Starostwie Powiatowym w Lipnie odbyło się przekazanie przez Starostę Lipnowskiego - Krzysztofa Baranowskiego i Wicestarostę Lipnowskiego - Annę Smużewską na ręce dyrektorów i uczniów nowoczesnego sprzętu dydaktycznego. Zespół Szkół w Lipnie (LO) wzbogacił się o 10 laptopów z oprogramowaniem, 1 urządzenie wielofunkcyjne, 1 zestaw interaktywny, 1 rzutnik i 1 ekran. Sprzęt dydaktyczny powędrował również do Zespołu Szkół w Skepem (LO) oraz do Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie (Publiczne Gimnazjum nr 2).

Łączna wartość przekazanego sprzętu wynosi 76 950,03 zł.

Należy przypomnieć, iż cały koszt projektu opiewa na kwotę ponad 1 miliona złotych i jest realizowany od stycznia 2014 do 30 lipca 2015 roku.

W ubiegłym roku 110 uczniów odbyło staż w ilości 150 godzin u pracodawców, otrzymując za to stypendium do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

W ramach omawianego projektu są realizowane zajęcia z przedmiotów kluczowych takich jak: matematyczno - przyrodnicze, języki obce, ICT( teleinformatyka) oraz z przedmiotów przygotowujących uczniów liceów do matury.

Ponadto atrakcją projektu jest realizacja ścieżek edukacyjnych z zakresu: świadomości i ekspresji kulturalnej, edukacji ekologicznej i przedsiębiorczości oraz ścieżka pogłębiająca wiedzę o tożsamości regionalnej wzmacniająca postawy patriotyczne młodzieży. W ramach ścieżek są organizowane interesujące wizyty w miejscach kultury i wycieczki do miejsc o znaczeniu historycznym naszego regionu.

 


WOŚP w szkole

 

9 stycznia odbyła się impreza szkolna z okazji WOŚP. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:40 występem szkolnego zespołu teatralnego "Bene Nati" pod przewodnictwem pani Wandy Mróz, który zaprezentował widowisko "Szmoncesy, szmoncesy". Następnie odbyła się aukcja przedmiotów związanych z WOŚPem, oraz podarowanych przez lipnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także przez uczniów naszej szkoły. Licytowano również godziny niepytania dla klas gimnazjum i liceum. Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert, w którym wystąpili utalentowani uczniowie naszej szkoły. Organizacją imprezy zajęła się pani Anna Wysocka-Kuras.


Młodzi krwiodawcy

8 stycznia w auli szkolnej oddało krew grono pełnoletnich uczniów LO do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Wszyscy wiemy, jak ważna jest krew dla ratowania ludzkiego życia, dlatego gratulujemy koleżankom i kolegom, którzy wzięli udział w tej akcji. Przy każdym pobraniu uczniowie dostawali czekolady, sok i specjalny kubek. Dziękujemy i gratulujemy.


Uzdrawiająca moc miłości

W dniu 19 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyły się Bożonarodzeniowe Jasełka, a ich tematem przewodnim była moc miłości, której może doznać każdy człowiek. Scenkom nie brakowało humoru, przez co cała impreza bardzo podobała się widzom. Całość uroczystości została przygotowana pod nadzorem pani katechetki Iwony Falkowskiej.


Ho, ho, ho! Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji zbliżających  się świąt Bożonarodzeniowych życzymy wszystkim uczniom zapału do nauki, zdrowia i dobrych relacji z najbliższymi. Mamy nadzieję, iż po tej długiej przerwie świąteczno-noworocznej wszyscy wrócą z nową energią i chęcią poznawania nowych rzeczy, a pracownikom szkoły życzymy większych zapasów cierpliwości na nowy, nadchodzący 2015 rok. Maturzystom życzymy jak najspokojniejszych świąt przed nadchodzącą ciężką nauką do matury.


Idą Święta...

… i w szkole pojawiły się świąteczne dekoracje. Udekorowane są wnętrza klas, korytarze, a nawet drzwi wejściowe do sal lekcyjnych. Najciekawszą instalację znaleźliśmy w sali nr 27; kolorowa, rozświetlona, a na dodatek reniferek porusza się. W salach słychać melodie kolęd podczas wigilii klasowych, w auli trwają próby jasełek gimnazjalnych i licealnych w reżyserii pani Iwony Falkowskiej, jednym słowem; atmosfera prawdziwie świąteczna. Wigilia szkolna już w piątek 19 grudnia, a potem święta Bożego Narodzenia spędzimy w gronie rodzinnym.

 

 

 

 

 


Nowy lokator

Pisaliśmy już w „Furmance” o rudym kocie, który pojawił się w szkole, a ponieważ znalazł tu ludzi mających dobre serca, nie zamierza nas opuszczać. Zbliża się Wigilia. Może ktoś przygarnie bezdomnego zwierzaka?  Znaki szczególne: ruda sierść i bardzo łagodne usposobienie. Aktualne miejsce pobytu: „dyżurka”.

 

Teraz śpię, nie przeszkadzać.

 

Teraz ziewam. Było nie budzić!

 


"Szlachetna Paczka"

Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził w grudniu zbiórkę na rzecz ogólnopolskiego programu pomocy najuboższym „Szlachetna Paczka”. Dzięki ofiarności uczniów udało nam się zgromadzić żywność, środki czystości oraz pomoce naukowe. Przygotowaliśmy świąteczne paczki dla 6 potrzebujących Rodzin. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, a w szczególności uczniom i wychowawcom klas: 2F, 1B, 3F, 1A, 1F1, 2A i 2B.


Na budowie

Bardzo szybko postępują prace przy budowie nowej hali sportowej. Ma już ona dach, a teraz robotnicy pracują przy ocieplaniu ścian. Obserwujemy pilnie postęp robót, bo z niecierpliwością czekamy na oddanie obiektu do użytku.

 


Unijna wycieczka

W dniach 1-2 grudnia klasy o nachyleniu historycznym, biorące udział w programie "Powiat stawia na młodzież" wyjechały dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Dobrzyń nad Wisłą i Bobrowniki, a następnie zamek w Golubiu Dobrzyniu, w którym nocowali. Drugiego dnia odwiedzili Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.


Byliśmy w Mysłakówku

Teatr Bene Nati  wystąpił  6 grudnia na charytatywnym koncercie w Szkole Podstawowej w Mysłakówku.  Alicja Jasińska i Filip Lewicki  zaprezentowali spektakl pod tytułem „Piaskownica” na podstawie sztuki Michała Walczaka. W imprezie oprócz mieszkańców Mysłakówka brali udział wychowankowie Domu Dziecka z Aleksandrowa Kujawskiego.

 

2

 


Mikołaju, Mikołaju...

…co ty robisz w naszym kraju? Tak rozpoczyna się wierszyk, który znają wszystkie przedszkolaki. 5 grudnia Mikołaj zawitał także do naszej szkoły. Z inicjatywy samorządów uczniowskich obu szkół; gimnazjum i liceum „sędziwy starzec” rozdawał cukierki wszystkim uczniom i  nauczycielom.  W szkole zrobiło się bardzo kolorowo, bowiem ten, kto przywdział czerwoną czapkę, tego dnia unikał odpytywania.

 


Z wizytą w Teatrze Muzycznym w Gdyni

29 listopada nauczyciele i pracownicy z naszego LO wybrali się na wycieczkę do Gdyni, aby obejrzeć musical „Chłopi”,  stworzony na podstawie słynnej powieści W. S. Reymonta. Szczególną przyjemność sprawiło pedagogom oglądanie na scenie swego byłego ucznia, absolwenta naszej szkoły, Marcina Słabowskiego, który wcielił się w postać Szymka, syna Dominikowej. Marcin po ukończeniu czteroletniego Państwowego Studium Wokalno – Aktorskiego jest etatowym aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Po spektaklu wszyscy stanęli na scenie do pamiątkowego zdjęcia. Marcinowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


Próbne matury z Operonem

W dniach 25-28 listopada trzecioklasiści naszego liceum zmierzyli się z próbnymi maturami. Mamy nadzieję, że wszyscy zdają śpiewająco. Życzymy również powodzenia na maturach właściwych!


Sezon wycieczkowy

Uczniowie naszego Liceum najchętniej zwiedzają stolicę - Warszawę, chociaż Toruń również cieszy się niemałą popularnością.

Klasa IF i IF1 pod opieką pani Falkowskiej, Witkowskiej oraz pana Sobocińskiego 13 listopada wyjechały na wycieczkę integracyjną. Klasy odwiedziły Centrum Nauki "Młyn Wiedzy". Na koniec obejrzały film "Bogowie".

 Dnia 20 Listopada klasa IIF zwiedzała Warszawę.

Pięć dni później, 25 listopada  klasa IIB, wraz z klasami młodszymi zwiedzały TVP w ramach rozszerzenia dziennikarskiego zwiedziły "Centrum Nauki Kopernika", obejrzały spektakl "Ostra jazda" w Teatrze Komedia.


Bene Nati w Kikole

Na zaproszenie Dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Kikole, z inicjatywy nauczycielki pani Renaty Kilanowskiej, nasz teatr Bene Nati w poniedziałek 17 listopada wystąpił ze spektaklem "Szmoncesy, szmoncesy", które spotkały się z gorącym przyjęciem gimnazjalnej publiczności. Spektakl przybliża widzom kulturę, pieśni, tańce i obyczaje żydowskie.


W hołdzie Niepodległej

7 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez klasę IIa pod opieką wychowawcy pana Piotra Kalety i pani Agnieszki Szymczak. Uczniowie w zabawny sposób pokazali brak wiedzy Polaków dotyczącej Święta Niepodległości, chociaż nasi uczniowie wykazali się właściwą wiedzą. Ukazane zostały sceny z przeszłości naszego kraju. Część wokalną wypełniły piosenki wykonane przez Martę Piórowską oraz ucznia klasy IIf Mateusza Winnickiego.


Nie takie tanie dranie

Dnia 21 października 2014 roku w szkolnej auli wystąpił teatr Bene Nati w Spektaklu "Historie miłosne". Występ odbył się z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza którym opiekuje się pani Anna Wysocka Kuras. Treść sztuki inspirowana była tekstami Kabaretu Starszych Panów. Łącznie zebrano około 1500zł na leczenie ciężko chorego kolegi z sąsiedniej szkoły.


Ruszył projekt „Powiat stawia na młodzież”

W tym roku szkolnym kontynuujemy zajęcia z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pod nazwą „Powiat stawia na młodzież”. W zajęciach uczestniczy prawie 500 osób, które realizują programy z różnych przedmiotów w 160 grupach, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę. Ponadto w ramach ścieżek (kulturalnej, tożsamości regionalnej i patriotycznej, przedsiębiorczości oraz ekologicznej) uczniowie uczestniczą w atrakcyjnych wycieczkach.


Rajd integracyjny klas pierwszych

26 września 2014 roku miały miejsce coroczne otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku jednak wyglądały one nieco inaczej niż w poprzednich latach. Odbył się rajd, po którym wszystkie klasy brały udział w przeróżnych konkursach.

 

 

 

 

 


Maturzyści na „Salonie” w Toruniu

9 września 2014 r. maturzyści LO postanowili wziąć udział w organizowanym corocznie z inicjatywy „Perspektyw” Salonie Maturzystów. Szczególnie zainteresowani byli nową formułą egzaminu maturalnego z języka polskiego. W programie znalazły się wykłady na temat egzaminu maturalnego z matematyki, języka angielskiego oraz języka polskiego, a także historii, wiedzy o społeczeństwie i biologii. Spotkanie dla uczniów prowadzone były przez przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w tym przez panią dyrektor OKE Irenę Łagunę.

Dzięki Salonowi Maturzystów uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat procedur i standardów egzaminacyjnych tegorocznej matury oraz mieli okazję, by nabyć najnowszy Informator, w którym uczelnie wyższe opublikowały już swoje kryteria naboru na studia w przyszłym roku akademickim. Życzymy maturzystom pracowitego i owocnego roku szkolnego 2014/2015.


 

Powstaje  nowa hala sportowa

 

 

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego rozpoczęto wyburzanie starej sali gimnastycznej w naszym liceum, która po wielu latach eksploatacji była w złym stanie. Po wakacjach zobaczyliśmy już mury nowej hali, która będzie miała pełnowymiarowe boisko, a także trybuny. Z niecierpliwością czekamy na oddanie jej do użytku.

 

 

 

 

 

 

 


 

Nowy rok szkolny!

 

 

01.09.2014 roku rozpoczęliśmy kolejny rok nauki, jak również powitaliśmy nowych uczniów i pracowników naszej szkoły. Pierwszoklasistom życzymy powodzenia w stawianiu pierwszych kroków w liceum, a maturzystom jak najlepiej zdanego egzaminu dojrzałości.

 


STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

 W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015 wielu uczniom przyznano stypendia. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymał  Jakub Kopyciński. Stypendia ufundowane przez Starostwo Powiatowe otrzymali: Patrycja Piechna, Magdalena Mańkowska, Hubert Składanowski, Łukasz Jastrzębski oraz Ewelina Traczykowska. Jak każdego roku jedną z nagród dla uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce był kurs nauki jazdy ufundowany przez Centralny Ośrodek Szkolenia Kierowców „ Linkowski”. Tę atrakcyjną nagrodę otrzymała Patrycja Grębicka. Ponadto pan dyrektor przekazał klasie, która uzyskała najwyższą średnią ocen w minionym roku szkolnym, puchar przechodni. Tym razem puchar będzie zdobił salę uczniów klasy IIc.


II edycja projektu „KinoSzkoła”

 W roku szkolnym 2014/2015  LO  im. R. Traugutta przystąpiło po raz drugi do projektu KinoSzkoła. W programie uczestniczyć będą uczniowie klas drugich: II a (nachylenie językowe) i II c1 (nachylenie biologiczno-pedagogiczne).

Projekt „KinoSzkoła to Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej, który  jest propozycją zajęć edukacyjnych wykorzystujących film w praktyce wychowawczej. Będzie to już czwarta edycja tego programu. Głównym celem projektu było modelowanie postaw moralnych młodych widzów poprzez kontakt z dziełami sztuki filmowej. Hasło przewodnie projektu brzmi: „Filmowe drogowskazy” – wykorzystanie filmu w edukacji „ku wartościom”.  Najważniejszym elementem projektu „KinoSzkoła” jest cykl społeczno-profilaktyczny pod nazwą „w świecie wartości”, w ramach którego spotkania w kinie mogą być uzupełnieniem tematów podejmowanych przez wychowawców podczas godzin do dyspozycji wychowawcy.

W porozumieniu z dyrektorem szkoły, wychowawcami oraz nauczycielami przedmiotów humanistycznych dokonano wyboru pięciu seansów filmowych, których projekcja będzie odbywać się w Kinie „Nawojka” oraz w auli szkolnej Zespołu Szkół w kolejnych miesiącach roku szkolnego 2014/2015.

Każdy seans poprzedzony zostanie prelekcją przygotowaną przez przedstawicielkę Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie, panią Monikę Głowacką, natomiast po seansie, na drodze dyskusji uczestnicy odniosą się to takich zagadnień jak: tolerancja, przyjaźń, rola rodziny i więzi rodzinnych, planowanie własnego rozwoju, samoakceptacja czy rola autorytetów w życiu jednostki, aktywności jednostki w społeczeństwie demokratycznym czy sposobu wyrażania postawy patriotycznej.  

Po spotkaniach w ramach cyklu społeczno-profilaktycznego nauczyciele otrzymają profesjonalne materiały dydaktyczne i scenariusze zajęć, które można wykorzystać zarówno podczas godzin wychowawczych, jak i na zajęciach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, wychowania do życia w rodzinie.

 Tematyka zawarta w programie „KinoSzkoła” wpisuje się w podstawy programowe powyższych przedmiotów. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Agnieszka Szymczak.

 


Rok szkolny 2013/2014


 

Niezapomniana wycieczka

Dnia 5czerwca młodzież z klasy IIc i IIf brała udział w wycieczce do ZOO w Gdańsku, parku linowego, Galerii Rivera oraz do teatru na spektakl ,,Chłopi". Uczniowie miło wspominają wyjazd.

 

 


 

A w Toruniu…

Młodzież realizująca ścieżkę kulturalną w ramach unijnego projektu „Powiat stawia na młodzież” wraz z nauczycielami pojechała na wycieczkę do Torunia. 23.05.2014 roku uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych w Ratuszu Staromiejskim. Przebrani w stroje z epoki średniowiecza wcielali  się w role historycznych postaci podpisujących drugi pokój toruński. Inscenizowali też scenki rodzajowe z ulic starego Torunia. Wieczorem młodzież udała się do teatru im. W. Horzycy na spektakl  „Witaj, Dora”.

 

 

 

 

 

 


 

,, Przerażony Popiel schronił się w wieży…”

Dnia 12.05.2014 roku w ramach projektu „Powiat stawia na młodzież” odbyła się wycieczka regionalna do Biskupina oraz Kruszwicy. Uczniowie zwiedzali zabytkowy gród wzniesiony przez ludność kultury łużyckiej oraz Mysią Wieżę. Należy zaznaczyć, że projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 


Pola Negri po raz ósmy

W dniach 16 – 18 maja odbył w Lipnie 8. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W każdym z festiwali udział bierze młodzież z naszego liceum. Również tym razem Teatr Bene Nati przygotował na piątek barwne widowisko pt. „Szmoncesy, szmoncesy”, które spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem  publiczności i gratulacjami festiwalowych gwiazd   m.in. Ireny Karel, Katarzyny Żak, Otylii Jędrzejczak. Drugiego dnia członkowie Bene Nati i zespołu Paghetos z Gimnazjum Prywatnego  uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez młodych aktorów: Martę Nieradkiewicz,  Marcela Borowca i Kamila Mroza. Natomiast dziennikarze z II d mieli okazję zrobić wywiady z Piotrem Adamczykiem, Magdaleną Boczarską, Martą Nieradkiewicz i Marcelem Borowcem. Wywiady te będzie można już wkrótce przeczytać w kolejnym numerze szkolnej gazetki „Furmanka”.

 

 

 

 


 

Witaj maj!

30.04.2014 roku klasa II d wystawiła awangardowy apel dotyczący uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie,  pod opieką pań profesor A. Szymczak oraz A. Lewalskiej,  przedstawili relację z tego pamiętnego dnia.  Przedstawienie zawierało w sobie jednocześnie elementy humorystyczne  i edukacyjne.  Akademia zyskała uznanie wśród odbiorców oraz pochwałę od dyrektora naszej szkoły.

 

 

 

 

 


Zakwitły kasztany…

I rozpoczęły się matury. Tradycyjnie  trzecioklasiści  rozpoczęli egzaminacyjny maraton 5 maja od języka polskiego. Niestety testy maturalne z tego przedmiotu niektórych mocno rozczarowały. Potem już było nieco łatwiej, chociaż ocena trudności zadań to sprawa bardzo indywidualna. Zdawano matematykę, języki obce i przedmioty wybrane. Największą popularnością cieszyła się geografia i wos, choć zdawano też wiedzę o tańcu. Teraz wypada już tylko cierpliwie czekać na wyniki, a my wierzymy, że będą bardzo dobre.

 

 

 

 

 


Targi edukacyjne

2 kwietnia odbyły się w ZST w Lipnie targi edukacyjne. Młodzież z gimnazjów z terenu powiatu lipnowskiego mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół średnich. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć naszych reprezentantów. Oprócz krótkiego koncertu w wykonaniu wokalistów z Teatru Bene Nati przedstawiliśmy młodszym kolegom propozycje edukacyjne na  rok szkolny 2014/2015.

 

 

 

 


Zaproszenie

Pod koniec kwietnia do naszej szkoły zawitali gimnazjaliści, którzy w następnym roku zamierzają zostać licealistami. Przygotowano dla nich krótki program artystyczny oraz pokazy chemiczne, ale przede wszystkim mogli zwiedzić nasze LO.

 

 

 

 


Pożegnanie maturzystów

25 kwietnia odbyło się zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas trzecich. Jak zwykle było dużo radości z powodu ukończenia edukacji, ale i trochę smutku i trochę łez z racji rozstania z przyjaciółmi. Abiturienci odebrali świadectwa i nagrody, a Teatr Bene Nati przygotował dla nich wzruszający i zabawny krótki spektakl pod tytułem „Do zobaczenia w dorosłym życiu”.

 

 

 

 


 

Czas  rekolekcji

Tradycyjnie w ostatnim tygodniu przed  Wielkanocą odbyły się w naszej szkole rekolekcje dla uczniów LO i Gimnazjum Prywatnego. Był czas refleksji, modlitwy i wspólnego przeżywania nadejścia najważniejszych  dla katolików świąt Wielkiej Nocy.

 

 


 

Przebierańcy

Pierwszy dzień wiosny jak co roku powitaliśmy na wesoło. Nie w głowie nam było wagarowanie. Każda z klas miała za zadanie przebrać się w dowolny sposób np. za postać z bajki lub filmu, tak aby wzbudzić zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli. Pomysły były przeróżne. Wszystkim towarzyszył dobry humor i odpowiedni dystans do swojego stroju. Za najlepiej przebrane uznano klasy: 1b1 i 1f. Zwycięzcom gratulujemy!!!

 

 

 

 


 

Na pomoc zwierzakom!

 

 

Uczniowie klasy IIf wpadli na genialny pomysł zorganizowania pomocy zwierzętom z schroniska we Włocławku. Na czele akcji stanęła Alicja Jasińska. Pomagali jej: Chojnacka Ewelina, Drozdowski Mateusz, Dylewska Paulina, Jaglińska Kamila, Mańkowska Martyna, Stańczyk Kamil, Tarkowska Monika, Zawadzka Eliza. W ramach owego przedsięwzięcia młodzież zajęła się sprzedażą breloczków oraz ciast. Akcje zakończył fenomenalny występ absolwentów teatru Bene Nati. Łącznie udało się zebrać 1 051 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup misek, karmy i legowisk. Uczniowie mają zamiar powtórzyć akcję w przyszłym roku szkolnym.

 


 

 

Drodzy Licealiści i Gimnazjaliści!

Ciężko chora Anetka marzy, aby otrzymać jak najwięcej kartek z życzeniami na swoje 18 urodziny. W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza, zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w przygotowaniu kartek urodzinowych dla Anetki.

Prace można oddawać p. Annie Wysockiej-Kuras lub wolontariuszom Asi Martewicz i Sebastianowi Frączkowi z I B1 do 10 kwietnia. Najciekawsze prace zostaną wywieszone w szkolnej gablocie, a następnie wszystkie kartki przekazane Anetce w dniu jej urodzin.


Pamiętamy o patronie

29 stycznia 2014 roku odbył się dzień patrona Liceum Ogólnokształcącego - Romualda Traugutta. Uczniowie klasy II e przygotowali apel z tej okazji. Wprowadzili nas w nastrój święta oraz przypomnieli historię wybitnej postaci patrona naszej szkoły.

 


 

WOŚP

 

Dnia 10 oraz 11 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy na WOŚP. Uczniowie chętnie brali udział w całym wydarzeniu. Jako wolontariusze w szkole zbierali datki od nauczycieli, pracowników szkoły oraz koleżanek i kolegów. W piątek w auli szkolnej miała miejsce licytacja, na której udało się zdobyć dużą kwotę pieniędzy. Ponadto w godzinach popołudniowych odbywały się najróżniejsze turnieje, w których uczniowie naszego liceum również brali udział. Natomiast 12 stycznia młodzi artyści występowali publicznie dla mieszkańców Lipna, a wieczorem bawili się przy muzyce zespołu Czaqu. To właśnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszej młodzieży i dobremu sercu obywateli zebraliśmy ponad 70 000 złotych! BRAWO!

 

 


 

 

Mikołajki

Jak co roku, tak i tym razem, w dniu 6 grudnia nasza szkoła nabrała wyjątkowo świątecznej aury. Korytarze były przepełnione pomocnikami św. Mikołaja, którzy obdarowywali nas słodkimi pysznościami. tradycyjnie tego dnia każdy z uczniów powinien mieć na głowie czapkę Mikołaja. Podobno powoduje to, że nauczyciele patrzą na nas łaskawszym okiem... Sprawdziliśmy - to działa - nauczyciele nas nie pytali!!! Ponad to w dzień mikołajkowy mieliśmy przyjemność gościć europosła SLD - pana Janusza Zemke, który opowiadał nam o swojej pracy. Na koniec spotkania każdego słuchacza obdarował małym upominkiem w postaci pendrive'a... a więc było to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

 


 

Jasełka 2013

 

 

Pierwsze przedstawienie bożonarodzeniowe zaaranżowano w 1223 roku w Greccio. Mimo upływu setek lat tradycja zostaje zachowana. Między innymi w naszej szkole, gdzie co roku wystawiane są jasełka. Jednak tym razem spotkały się one z niezwykłą aprobatą widzów, a przedstawili nam je uczniowie klasy IIf. Ich dzieło nie wzorowało się tylko na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, ale też zawierało nowatorskie wątki poruszające serca, a raczej endorfiny uczniów naszej szkoły. Myślę, że najlepiej o tegorocznych jasełkach opowie nam w wywiadzie ich scenarzysta – Jakub Kopyciński; (klik)

 


 

Konkurs na najładniejszą choinkę

I miejsce: IIA

II miejsce: IID, IIC

III miejsce: IC1

 


 

Spotkanie z posłem

 

Dnia 06.12.2013 roku w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie wybranych klas z posłem Januszem Zemke. Polski polityk, były wiceminister obrony narodowej, a także poseł na sejm w latach 1989-2009 oraz poseł do Parlamentu Europejskiego opowiadał nam o historii i zasadach działania Unii Europejskiej. Na koniec wykładu Janusz Zemke odpowiadał na pytania uczniów.

 

 


 

 

Zaproszenie dla rodziców uczniów Liceum Ogólnokształcącego na spotkanie z wizytatorami ds. ewaluacji w dn. 13.12.2013r. o godz. 15:00 do Zespołu Szkół-Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Lipnie.

 

W najbliższym czasie w Zespole Szkół -Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Lipnie pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy przez kilka dni będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.

 


 

Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Lipnie otrzymało tytuł SOLIDARNEJ SZKOŁY 2013 za zdobycie I miejsca w konkursie "Solidarna Szkoła" w kategorii szkoły ponadgimnazjalnej w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców.

Konkurs "Solidarna Szkoła" powstał w ramach programu stypendia św. Mikołaja, organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja. Konkurs ma na celu uhonorowanie szkół, które zebrały najwięcej funduszy na stypendia dla swoich uzdolnionych i zaangażowanych społecznie uczniów, pochodzących z niezamożnych rodzin.

Szkoła została nagrodzona kwotą 2000 złotych przeznaczoną na stypendium w roku szkolnych 2014/2015, jak również tablicę interaktywną.

 

 


11 listopada w naszej szkole

 

 

W piątek 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę. Nosiła ona nazwę "Długa droga do wolności". Zaproszonych uczniów w auli przywitała klasa Ic1, wykonując utwór muzyczny. Zostały przedstawione dawne losy Polski, czas rozbiorów, powstań. W artystyczny sposób przenieśliśmy się w te pamiętne i historyczne czasy. Utwory muzyczne wykonała między innymi Ola Palczak, a wiersz recytowała Kamila Romianowska. Po wystąpieniach uczniów głos zabrał dyrektor naszej szkoły. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwała pani mgr Maria Kowalewska.

 

 


 

Wykład z geografii

 

Ostatnio w naszej szkole gościł profesor Edward Świtalski, który wygłosił dwa wykłady. Pierwszy na temat atrakcji turystycznych Moskwy oraz drugi o zabytkach południowej Polski, a w szczególności Wyżyny Śląskiej.

 

 


 

,,Ojczyzna prywatna”

Półwiecze śmierci Profesora Stanisława Ossowskiego

 

 

24 października 2013 roku w naszym liceum miała miejsce sesja popularnonaukowa, na której  tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna nadano profesorowi Stanisławowi Ossowskiemu, wybitnemu socjologowi, pochodzącemu z naszego miasta.

 

 

W  czasie sesji, której  moderatorem był  dr hab. Tomasz Szlendak (UMK Toruń), referaty wygłosili;  prof. Róża Sułek  z   Uniwersytetu Warszawskiego oraz  prof. dr hab. Mirosław Chałubiński z Uniwersytetu  Zielonogórskiego.

 „Profesor Stanisław Ossowski, syn Władysława w pamięci mieszkańców Lipna” – to temat referatu Doroty Łańcuckiej, Burmistrza Miasta Lipna. Następnie zwiedzano wystawę okolicznościową;  „Stanisław Ossowski i Lipno”, której komentatorem był prof. dr hab. Włodzimierz Wincławski ( UMK Toruń). W części  artystycznej wystąpili członkowie Teatru Bene Nati oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2.

 

 


 

Stypendium Premiera

 

W tym roku szkolnym Jakub Kopyciński z klasy IIf, który osiągnął średnią wyników nauczania: 5,35, otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów.  Jakub jest także przewodniczącym naszej szkoły.

 


 

Otrzęsiny

 

 

Dnia 25.10.2013 roku odbyło się tradycyjne przyjęcie pierwszaków do grona uczniów naszego liceum – otrzęsiny. Uroczystość składała się z trzech części; występów, konkursów i finału - karaoke. Tematem przewodnim przedstawień były filmy i seriale. W konkursach uczniowie mogli wykazać się „umiejętnością” ubijania piany z białek oraz zwijania papieru toaletowego na czas.  Do finału dostały się trzy klasy, a  ostatecznie triumfowała klasa Ib1. Gratulujemy!

 


Kolorowe środy

W każdą środę na pierwszej dłuższej przerwie odbywają się „Kolorowe ćwiczenia". Ich celem jest odprężenie uczniów przed lekcjami. Składają sie one z zestawu ćwiczeń, mających na celu zrelaksować nasze ciało i umysł oraz poprawić efektywność pracy na lekcji. Na zakończenie uczniowie otrzymują herbatę z imbirem i ciastka.

Jest to świetny sposób na walkę ze stresem, dlatego serdecznie zapraszamy w każdą październikową środę o godzinie 10.25 do auli szkolnej.


Jubileusz 20-lecia Teatru Bene Nati

 

Pod koniec września, absolwenci szkolnego zespołu teatralnego obchodzili 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji 27.09 odbyło się zamknięte spotkanie absolwentów w auli LO oraz spektakl pod tytułem. ,,Lustra czasu" - wystawiany dla publiczności. Następnego dnia została przedstawiona krótka historia Teatru Bene Nati. Kolejną atrakcją był film pt. "Jubileusz", panel z udziałem absolwentów - ,,Chwila wspomnień" oraz spektakl "Szlagiery warszawskiej ulicy".

Fragment spektaklu „Szlagiery warszawskiej ulicy”.



Powitanie nowego roku szkolnego!

Dnia 02.09.2013 rozpoczęliśmy kolejny rok nauki. Razem z nim powitaliśmy nowych uczniów i pracowników naszej szkoły. Na uroczystości zostały wręczone nagrody, stypendia oraz odczytane osiągnięcia uczniów i nauczycieli. Puchar za najlepsze wyniki w nauce w ubiegłym roku szkolnym otrzymała klasa II f.

Po odbiór nagrody stawił się przedstawiciel klasy IIf, Robert Skrzyński.

Wręczenie stypendium naukowego.


Rok szkolny 2012/2013


Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

W dniu 28 czerwca 2013 roku uczniowie klas pierwszych i drugich pożegnali się ze szkołą na okres dwóch miesięcy. Życzymy bezpiecznych i niezapomnianych wakacji 2013! :-)

 


Z Lipna do Hollywood

Liceum Ogólnokształcące w Lipnie i LTK im. Poli Negri przeprowadziły Konkurs Wiedzy o  Życiu i Karierze Poli Negri oraz Przeglądach Twórczości Filmowej „Pola i inni” pod nazwą  Z Lipna do Hollywood”. A oto laureaci konkursu:

  1. Michał Gromada – LO   Lipno  

  2. Monika Piotrowska – ZST  Lipno

  3. Jagoda Boniecka – LO  Lipno 

Zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 


Ankieta Optyka i Optometria

W związku z planowanym uruchomieniem na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy nowego kierunku studiów obejmującego kształcenie w zawodzie optyka okularowego/optometrysty zwracamy się do Was z prośbą o wypełnienie niniejszej ankiety, badającej zainteresowanie uczniów szkół średnich wyborem wyżej wymienionego kierunku studiów.
Niniejsza ankieta jest anonimowa, a pozyskane dane posłużą do analizy preferencji uczniów szkól średnich dotyczących kontynuacji nauki na kierunkach medycznych.

ankieta (klik)

 


Dzień językowo-sportowy

3 czerwca w naszej szkole odbył się dzień językowo-sportowy, w którym klasy naszego liceum miały za zadanie zmierzyć się podczas pięciu konkurencji. Należało wykonać plakaty, przygotować potrawy z wybranego kraju, którego języka możemy uczyć się w naszej szkole, napisać test z języka angielskiego oraz wykazać się aktywnością ruchową. Ostatnią konkurencją była prezentacja, czyli krótka inscenizacja wybranego utworu muzycznego. Jury wyłoniło trzy klasy, które zebrały najwięcej punktów. Zmierzyły się one w quizie językowym. Zwyciężyła kasa If, II miejsce zajęła klasa Ia i III miejsce - klasa IIf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Pola i inni”

Już po raz siódmy w lipnowskiej Nawojce od 23-26 maja br. odbywał się Przegląd Twórczości Filmowej  „Pola i inni”. Z tej okazji drugiego dnia festiwalu członkowie zespołu Bene Nati, zaprezentowali spektakl pt. „Szlagiery warszawskiej ulicy” w reżyserii mgr Wandy Mróz. Barwne widowisko, z dużą  ilością piosenek, tańcami (tangiem apaszowskim i polką warszawską), komicznymi scenkami oraz oryginalnymi strojami,  oczarowało festiwalową publiczność, która nie szczędziła pochwał młodym artystom. Według opinii widzów w tym spektaklu obecny był niezwykły klimat, a samo widowisko bawiło, ale też wzruszało

 


Moda przemija, styl pozostaje.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lipnie, 13 maja o godz. 12.00 odbyła się prelekcja dr Krzysztofa Trojanowskiego - pracownika Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W spotkaniu, którego tematem była „Moda polska w okresie okupacji 1939-1945”, uczestniczyli uczniowie klasy IIe oraz zaproszeni goście. Młodzi dziennikarze mieli okazję podziwiać modę tamtego okresu oraz usłyszeć wiele interesujących ciekawostek.

 

 

 

 


Matura to bzdura?

W dniach 7-10 maja nasi maturzyści zdawali maturę w zakresie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Cały miesiąc jest wyzwaniem dla tegorocznych trzecioklasistów i sprawdzianem ich umiejętności. Dlatego bardzo mocno trzymamy za Was kciuki kochane koleżanki i koledzy. Życzymy powodzenia!

 


Konstytucja 3-go maja

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, dnia 30 kwietnia 2013 roku odbył się apel upamiętniający to wydarzenie. Przygotowany został przez klasę IIf wraz z mgr Jadwigą Nowowiejską-Błaszczyk i wychowawcą mgr Agnieszką Matusiak. Przybliżył on nam ważne święto patriotyczne. Podczas apelu mogliśmy posłuchać opinii uczniów na temat ojczyzny i patriotyzmu.

 

 

 

 


Rozstania nadszedł już czas…

26 kwietnia po raz kolejny żegnaliśmy maturzystów. Klasa IIc przygotowała krótkie przedstawienie, przypominające chwile spędzone w murach naszego liceum. Rozdane zostały świadectwa i nagrody dla najlepszych absolwentów. Każdy maturzysta otrzymał drobny upominek od młodszych kolegów.

 

 

 

 

 

 


Prezydenckie odwiedziny

W czwartek, 25 kwietnia 2013 roku naszą szkołę odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1990-1995 oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla – Lech Wałęsa. Honorowy gość spotkał się z uczniami LO oraz ZST w licealnej auli. Opowiadał on o wydarzeniach, które doprowadziły go do prezydentury i założeniu „Solidarności”. Uczniowie chętnie zadawali pytania i otrzymywali satysfakcjonujące odpowiedzi. W imieniu naszej szkolnej społeczności bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Fotki na blogu Lecha Wałęsy można obejrzeć tutaj [KLIK].

 

 

 

 

 

 

 


Mole książkowe

8 marca w licealnej bibliotece odbył się Szkolny Maraton Czytelniczy. W konkursie wzięło udział 3 uczniów liceum oraz 6 uczniów gimnazjum. W liceum pierwsze miejsce zajęła Izabela Kokoszczyńska, drugie - Małgorzata Niewiadomska, a trzecie - Marta Mamrzyńska. W kategorii gimnazjum najlepsza okazała się Monika Drzewiecka. Zaraz za nią była Aleksandra Czachorowska, a trzecie miejsce ex aequo zajęli: Jan Gajzler, Michał Gładysz i Julia Przybojewska. Czwarte - Maciej Lewandowski. Zwycięzcom gratulujemy!

 


Targi edukacyjne

W Zespole Szkół Technicznych 12 kwietnia po raz trzeci odbyły się targi edukacyjne. Gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertami edukacyjnymi sąsiednich szkół ponadgimnazjalnych i obejrzeć występy artystyczne starszych kolegów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

"Ciucholand" i "Marzenie Nataszy"

Na licealnej scenie 9 kwietnia br. po raz kolejny zaprezentował się teatr "Bene Nati" w premierowej odsłonie spektaklu "Ciucholand". Ponadto Julia Bytner opowiedziała w monodramie "Marzenie Nataszy".

 

 


 

 

Drzwi otwarte

5 kwietnia w naszej szkole zorganizowano Drzwi Otwarte. Zaproszono gimnazjalistów, aby mogli zapoznać się z częścią programu nauczania i ofertą edukacyjną. Przygotowano lekcje pokazowe, na których można było nauczyć się udzielać pierwszej pomocy lub też podziwiać spektakularne doświadczenia chemiczne. Uczniowie mieli okazję również uczestniczyć w lekcji językowej. Ponadto zaprezentowane zostały filmy o naszym liceum.

 

 


Spotkania wielkopostne

 

25-27 marca odbywały się rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszego liceum i Prywatnego Gimnazjum. Spotkania dotyczyły miłości Boga do człowieka, która nie zawsze jest odwzajemniona, co jest wynikiem panującego na świecie zła. Prowadził je ksiądz Paweł Pokora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Szkolna Wycieczka do Londynu

 

2 marca 2013 roku 46-osobowa grupa naszych kolegów i koleżanek z liceum wraz z opiekunami: p. Martą Nejman, p. Agnieszką Matusiak i p. Marcinem Nejman oraz właścicielem biura podróży „Jans Travel” p. Andrzejem Jansem wzięła udział w wycieczce do Londynu – największej stolicy w Europie. Uczniowie zwiedzili m.in. Greenwich, Tower of London, liczne muzea i galerie, odbyli spacer po West Endzie i China Town. Największe wrażenie zrobiła zmiana warty przed pałacem Buckingham – rezydencją Królowej Elżbiety II. Nie brakowało też innych atrakcji takich jak przejażdżka statkiem po Tamizie, zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych czy lot na słynnym London Eye. Zakwaterowanie u rodzin angielskich było wspaniałym doświadczeniem dla naszych kolegów, gdyż mogli sprawdzić swój angielski w praktyce oraz zdobyć nowe kontakty.

 

Fotki z wycieczki możecie obejrzeć klikając poniższy link:

 

Wycieczka do Londynu

 


Z językiem za pan brat
 

Od 9 do 16 lutego 2013 r. w naszej szkole gościliśmy obcokrajowców: Molitę – Jiang Yin z Chin, Zsuzsannę Imre z Węgier oraz Sanketa Patela z Indii. Studenci przebywali w naszej szkole w ramach projektu „Enter Your Future”. W czasie zajęć przez nich prowadzonych mogliśmy poznać kulturę narodów, z których pochodzili, ich tradycje i zwyczaje, a także przełamać bariery językowe, gdyż warsztaty odbywały się w języku angielskim.

ENTER YOUR FUTURE 2013 (klik)


Honorowe krwiodawstwo

4 lutego w naszej szkole można było wesprzeć akcję PCK oddając krew, tak ważną dla ratowania ludzkiego życia. Zarejestrowały się 34 osoby, jednak ostatecznie krew oddało 29 osób, czyli około 13 litrów krwi znalazło sie w woreczkach. Każdy z krwiodawców za swoje poświęcenie otrzymał cos słodkiego.


Ride Da Riddim na licealnej scenie

W ostatni dzień przed feriami uczniowie klas I i II zebrali się w szkolnej auli na licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aby wspomóc akcję odbyła sie licytacja, w której nabyć można było m.in. kubek XXI finału, koszulki, smycze, dni niepytania oraz wiele innych. Poprowadzili ją: Łukasz Czarnecki i Monika Sawicka. Wydarzenie uświetniły występy formacji tanecznej z Włocławka Ride Da Riddim, do której należą między innymi: Marcin Grochocki, Vanessa Skibińska i inni.

 


Z patronem za rękę

11 stycznia 2013 roku odbył się dzień patrona Liceum Ogólnokształcącego - Romualda Traugutta. Uczniowie klasy II b  z pomocą mgr Marty Nejman i mgr Anny Rutkowskiej, przygotowali apel z tej okazji. Grając na instrumentach, wprowadzili podniosły nastrój i przypomnieli historię wybitnej postaci patrona naszej szkoły.



WOŚP zagra po raz XXI!

W liceum przy ulicy Traugutta prężnie działa lipnowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny nasi uczniowie włączyli się do pomocy, tym razem dzieciom i seniorom. Organizowane są projekcje filmowe i inne atrakcje na rzecz akcji. XXI finał WOŚP już 13 stycznia więc zapraszamy do wspólnej pomocy. Jak mówi Jurek Owsiak „Oj, się będzie działo!”.

 


Wigilie klasowe

W dniu 21 grudnia 2012 roku w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Uroczystości rozpoczęliśmy od tradycyjnych jasełek wystawionych przez klasę IIg z pomocą mgr I. Falkowskiej, mgr M. Kowalewskiej i mgr R. Szatana. Przedstawienie wprawiło nas w świąteczny nastrój, po czym wysłuchaliśmy życzeń Dyrektora Leszka Statkiewicza oraz proboszcza parafii Błogosławionego Bpa Michała Kozala – ks. kan. Henryka Kołodziejczyka udaliśmy się do klas. Zaczynając od podzielenia się opłatkiem i mocy życzeń zasiedliśmy do kolorowo zastawionych stołów. Każda z sal miała swój niepowtarzalny Bożonarodzeniowy klimat, co oceniało jury w składzie: Pan Dyrektor – Leszek Statkiewicz, opiekunka SU – Anna Bruzdowicz oraz przewodniczący SU – Michał Gromada. Spośród klas zostali wyłonieni zwycięzcy z najpiękniejszą dekoracją  - Ib, Ic, IIc, IId, IIe, którzy otrzymali nagrodę w postaci trzech godzin niepytania do wykorzystania w II semestrze.

 


Święta tuż tuż

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w piątek na auli odbędzie się apel. Na scenie wystąpią uczniowie naszego liceum z klasy II G. Następnie uczniowie spotkają się na wigiliach klasowych. Ponadto tego dnia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą świąteczną dekorację klasy, w którym udział biorą wszystkie klasy LO. Wszystkim uczniom , nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wesołych świąt spędzonych w gronie najbliższych, dużo radości i prezentów!


Coraz bliżej święta...

W Mikołajki nasza szkoła nabrała wyjątkowo świątecznej aury. Korytarze i klasy ozdobione są kolorowymi lampkami, a na holu można podziwiać piękną choinkę.
Uczniowie, którzy podtrzymywali świąteczny klimat nosząc czerwoną czapkę Mikołaja, mieli prawo do niepytania przez nauczycieli. Poza tym przewodniczący przebrany za Świętego oraz SU będący jego pomocnikami rozdawali uczniom słodkie niespodzianki. 

 


"Wieczór z teatrem "Bene Nati"

Nasz szkolny teatr przy współpracy z Towarzystwem Autyzmu w Toruniu oraz Wolontariatu z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lipnie w dniu 28 listopada br. zorganizowały imprezę charytatywną dla dzieci z Towarzystwa Autyzmu w Toruniu.  Grupa teatralna pod kierunkiem pani Wandy Mróz zaprezentowała się w dwóch spektaklach: "Piaskownica" oraz "Fotografia rodzinna".


Spotkanie z senatorem Personem

23 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z Attache Olimpijskim, senatorem Andrzejem Personem. Gościł on już w Lipnie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Opowiadał między innymi o olimpiadzie i pracy z polskimi sportowcami. W spotkaniu  wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele powiatu lipnowskiego. Zebrani brali udział w dyskusji, a nieliczni mieli okazję wziąć udział w konkursie dotyczącym wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich. Zwycięzcą konkursu został Mateusz Hencel – uczeń naszego liceum.


II E na scenie

Z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę klasa IIe przygotowała apel upamiętniający to wydarzenie. Spektakl nadzorowała mgr Agnieszka Szymczak oraz mgr Magdalena Zdrojewska.


Test wiedzy o Ziemi Dobrzyńskiej

17 października 2012r. w auli naszego liceum odbył się konkurs historyczny "Ziemia Dobrzyńska - Moja mała Ojczyzna". Z testem sprawdzającym wiedzę o naszym regionie zmagali się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W skład komisji konkursowej wchodzili: Katarzyna Lejmanowicz, Piotr Wiśniewski, Anna Ciesielska i Ewa Kubacka. Reprezentantami naszej szkoły byli: Ewelina Włodarczyk i Filip Wilczyński, którzy w klasyfikacji grupowej zajęli 2 miejsce. Gratulujemy!


Nauka o nowotworach

W dniu 5 października naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Zapoznawał on uczniów z przyczynami i skutkami wynikającymi z chorób nowotworowych. Opowiadał w jaki sposób można ich uniknąć, leczyć oraz z nimi żyć. Lekcja okazała się bardzo ciekawa i zachęciła wszystkich do refleksji.

 


Piłeś? Nie jedź!

We wtorek (2 października) w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny teatru "Kurtyna" z Krakowa. Aktorzy przedstawili problem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i jego konsekwencji. Celem przedstawienia było wzbudzenie u młodzieży poczucia odpowiedzialności, ostrożności i przewidywania skutków swojego postępowania.


Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2012 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Dyrektor liceum mgr Leszek Statkiewicz powitał zgromadzonych gości, radę pedagogiczną, pracowników szkoły i uczniów. Na uroczystości gościliśmy nowego proboszcza parafii bł. Bpa Michała Kozala w Lipnie ks. kan. Henryka Kołodziejczyka oraz jego poprzednika ks. Prałata Stefana Maćczaka. W imieniu starosty lipnowskiego zagościł pan Rafał Wiśniewski, który wręczył tytuł nauczyciela mianowanego mgr Agnieszce Strzeleckiej (nauczycielce języka polskiego) oraz  stypendia najlepszym uczennicom z roku szkolnego 2011/2012.  Puchar dla najlepszej klasy otrzymała III B, która uzyskała najwyższy wynik w nauce. Dzień ten był również szczególny dla uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczęli naukę w naszym liceum.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wiele sukcesów i chęci do pracy.


Rok szkolny 2011/2012

Zakończenie roku

29 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Zostały przyznane liczne nagrody za wysokie wyniki w nauce i różnego rodzaju osiągnięcia. Poza tym związana z życiem szkoły, szanowana i ceniona polonistka i wicedyrektor pani Wanda Mróz odeszła na zasłużoną emeryturę.

 


Wybory do samorządu

25 czerwca odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2012/2013. Przewodniczącym został Michał Gromada z klasy I e, pozostali kandydaci, będą członkami samorządu tj. Chrystian Ostolski z I e i Monika Witkowska z I f.


V Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej

8 czerwca odbył V Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej. Uczestnicy mogli sprawdzić się w dwóch kategoriach recytatorskiej i wokalnej. w recytacji I miejsce zajął Łukasz Wierzbicki klasa I d, II miejsce Monika Witkowska klasa I f, III miejsce Sylwia Kowalska z klasy II b. W kategorii wokalnej I miejsce zajęła Monika Siarkowska z Lubrańca, II miejsce Julia Kordylak z Lubrańca, III miejsce Justyna Dywicka z Zespołu Szkół w Skępem. Natomiast wyróżnienie otrzymała Małgorzata Olejnik.


Dzień Językowy

1 czerwca miał miejsce Dzień Językowy, klasy naszego liceum miały za zadanie zmierzyć się podczas czterech konkurencji. Należało wykonać plakaty, przygotować trzy potrawy z wybranego kraju, którego języka możemy uczyć się w naszej szkole oraz napisać test z języka angielskiego. Ostatnią konkurencją była prezentacja czyli krótka scenka wraz z piosenką. Jury wyłoniło trzy klasy, które zebrały najwięcej punktów. Zmierzyły się one w quizie językowym. zwyciężyła kasa II e, II miejsce klasa I b i III miejsce klasa II f.


Finał konkursu "Śpiewamy stare przeboje"

26 maja w miejskim kinie odbył się finał konkursu "Śpiewamy stare przeboje" Jury w składzie: Justyna Świeńczyłło, Magda Steczkowska, Irena Karel, Beata Tadla i Rafał Królikowski oceniali uczestników. I miejsce zajęła uczennica naszego liceum Monika Kordowska, II miejsce zajął Mateusz Winnicki uczeń Prywatnego Gimnazjum im. Jadwigi Jałowiec w Lipnie. Gratulujemy!


Festiwal Poli Negri

25-27 maja w Lipnie będzie miał miejsce 6. Przegląd Twórczości filmowej "Pola i inni". Uczniowie Liceum biorą czynny udział w przygotowaniu festiwalu. Każdego dnia można ich zobaczyć jako statystów, prowadzą konkurs "Śpiewamy stare przeboje" oraz przygotowali spektakl "Pola poliglotka", który można będzie obejrzeć drugiego dnia.


Koniec matur

Matury dobiegły końca, absolwenci musza poczekać na wyniki, teraz czas na zasłużone wakacje.


Matury czas zacząć

Rozpoczęły się matury. Trwają egzaminy pisemne jak i ustne. Drodzy maturzyści powodzenia.


Święto 3 maja

30 kwietnia odbył się apel z okazji 3 maja przygotowany przez klasę II F wraz z mgr Marią Kowalewską i wychowawcą mgr Grzegorzem Jarkiem. Przybliżył nam on ważne święto patriotyczne. Podczas apelu mogliśmy posłuchać opinii uczniów na temat ojczyzny, patriotyzmu i święta 3-go maja.


Pożegnanie maturzystów

27 kwietnia 2012 roku pożegnaliśmy maturzystów. Klasa II b przygotowała krótkie przedstawienie przypominające chwile spędzone w murach tej szkoły. Każdy maturzysta otrzymał drobny upominek. Rozdane zostały świadectwa i nagrody dla najlepszych absolwentów.


Śpiewamy stare przeboje

3 kwietnia odbyły się eliminacje do konkursu w ramach 6. Przeglądu Twórczości Filmowej  "Pola i inni". Konkurs adresowany był dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich. finał konkursu odbędzie się 26 maja w kinie Nawojka w Lipnie przy ul. Mickiewicz 33.


Rekolekcje wielkopostne

2-4 kwietnia uczestniczyliśmy  w rekolekcjach wielkopostnych prowadzonych przez jezuitów. Podczas tych trzech dni mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty, dowiedzieć się wiele o Bogu. Można było włączyć się w przygotowanie rekolekcji, należąc do chóry, który jak co roku był bardzo duży albo zaangażować się w przygotowanie scenek o krzyżu i grzechu. Rekolekcje pomogły nam przygotować się do świąt Wielkanocnych.


Drzwi Otwarte

30 marca odbyły się Drzwi Otwarte w Zespole szkół Technicznych w Lipnie, gdzie zaprezentowała się nasza szkoła.


"Mówią o sobie"

15 i 27 marca teatr Bene Nati zaprezentował spektakl Marty Rybarczyk "Mówią o sobie", który opowiadał o perypetiach dojrzałych kobiet.


Próbna matura

Dnia 5 marca maturzyści mogli sprawdzić swoje siły na próbnej maturze z matematyki, natomiast 8 marca taka możliwość mieli trzecioklasiści zdający chemię i fizykę


Spektakl profilaktyczny

9 marca Teatr "Kurtyna", który po raz kolejny gościł w naszej szkole, przygotował przedstawienie "Przepraszam cię, mamo". Spektakl profilaktyczny mówił tym razem o narkotykach.


Pielgrzymka do Częstochowy

Jak co roku tym razem 22 marca maturzyści odbyli pielgrzymkę do Częstochowy. W tym roku nasi trzecioklasiści prowadzili Drogę Krzyżową na Jasnej Górze. Uczestniczyli we mszy świętej i naukach przygotowanych specjalnie dla tegorocznych maturzystów.


Projekt "Aktywny uczeń"

21 i 28 marca można było wysłuchać kolejnych wykładów z projektu "Aktywny uczeń". Dotyczyły one najciekawszych miejsc w Polsce, o których większość ludzi nie słyszała. Pokazane zostały też interesujące zdjęcia.


Święto Patrona szkoły

Dnia 31.01.2011r. w rocznicę powstania styczniowego, w naszej szkole uczciliśmy pamięć patrona szkoły - Romualda Traugutta. Odbył się z tej okazji apel przygotowany przez klasę II e pod kierunkiem prof. J. Nowowiejskiej- Błaszczyk oraz prof. K. Kręgla.


Akcja szkolnego koło PCK

24 stycznia w naszej szkole można było wesprzeć akcję PCK oddając krew, tak ważną dla ratowania ludzkiego życia. Zgłosiły się 53 osoby, jednak ostatecznie krew oddało 26 osób, czyli 11,7 litra krwi znalazło sie w woreczkach. Wszyscy chętni za swoje poświęcenie otrzymali cos słodkiego.


20. finał WOŚP

Trwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W naszej szkole mieści się Powiatowy Sztab WOŚP. W ramach tej wspaniałej akcji charytatywnej odbył się już kiermasz ciast i galaretek, a uzyskane pieniądze zostaną przekazane na konto WOŚP. Natomiast dzisiaj odbędzie się licytacja i seans filmowy.


SZKOLNY MARATON CZYTELNICZY


Wigilia klasowa

Dnia 22 grudnia odbyły się wigilie klasowe. Cała społeczność szkolna zebrała się najpierw na jasełkach zaprezentowanych przez klasę II D. Następnie uczniowie spotykali sie w klasach. Tego dnia  odbył się również konkurs bożonarodzeniowy. Zostały również podane wyniki:

I miejsce-klasa I c - 3 dni niepytania

II miejsce-klasa I d - 2 dni niepytania

III miejsce - klasa III e - 1 dzień niepytania

Jury postanowiło także wyróżnić dekoracje klas II a oraz III f.

Gratulujemy!


Konkurs Bożonarodzeniowy

Zbliżają sie wigilie klasowe, odbędą sie one 22 grudnia (czwartek). Wszyscy uczniowie przygotowują się do konkursu, ponieważ nagrodą są dni niepytania. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs, na najlepszą świąteczną dekorację klasy. Udział mogą wziąć wszystkie klasy LO. Liczy się ogólne wrażenie,  główny element dekoracji, który podlega ocenie, czyli okno i nawiązanie do tematyki Bożonarodzeniowej. Nagrodą za I miejsce są  3 dni niepytania II miejsce 2 dni niepytania III miejsce 1 dzień niepytania

Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w dzień Wigilii klasowych po przeglądzie wszystkich klas.


Kiermasz Bożonarodzeniowy

We wtorek 20 grudnia na zapleczu auli od godziny 12.00 będzie trwała wystawa połączona z kiermaszem ozdób świątecznych, oraz innych wyrobów rękodzielniczych. O godzinie 16 w auli odbędą się jasełka przygotowane przez uczniów liceum, na które serdecznie zapraszamy. Natomiast w holu auli można będzie obejrzeć wystawę i kupić przedmioty wykonane przez uczniów 6 szkół. Zapraszamy


"WyGROSZ"

Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję „WYGROSZ z nami przyszłość” oto jej wyniki:

I miejsce ( trzy dni nie-pytania): II F – 358zł 13 gr

II miejsce (dwa dni nie-pytania): II D – 238zł 88 gr

III miejsce (jeden dzień nie-pytania): II B – 160 zł

Wyróżnienia (po trzy lekcje nie-pytania dla każdej klasy):

II E – 114 zł 72 gr

I D – 108 zł 80 gr

I G – 104 zł 17 gr

Reszta klas (po jednej lekcji nie-pytania dla każdej klasy):

III G  93 zł 30 gr

I E     77zł

IB      50 zł

I F     46 zł

II G   32 zł

I C     32 zł

III E   26 zł 71 gr

II A   26 zł 50 gr

III F   23 zł 31 gr

III A   16 zł 70 gr

W akcji zebrano 1535 zł

Większość uczniów naszej szkoły, potrafi się dzielić. Dziękujemy za każdy grosz.


Mija Międzynarodowy i Europejski Rok Wolontariatu

W Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie jest sporo uczniów – wolontariuszy włączających się w pomoc innym czy organizację pracy różnych podmiotów realizujących określone cele. W mijającym roku grupa uczniów z kl. I i II przygotowała program artystyczny dla Związku Emerytów i Rencistów, uczennice z klasy o profilu pedagogicznym systematycznie współpracują z członkami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domem Małego Dziecka we Włocławku. Umiejętności organizacyjnych, a także odpowiedzialności mogą uczyć się przy okazji Przeglądu „Pola i inni”, WOŚP czy ostatniego spotkania autorskiego z Beatą Tadlą, jakie odbyło się w naszej szkole. Nasi uczniowie chętnie pomagają również w akcjach, jakie mają miejsce na terenie miast i gmin naszego powiatu.

Dużą satysfakcją było zajęcie przez uczennice klasy IIE II miejsca w konkursie "Wolontariat dla tych, którzy pomagają, czy dla tych, którym pomagamy."


Beata Tadla w Lipnie

5.12.2011r. rodzinne miasto Poli Negri odwiedziła Beata Tadla. Współprezenterka faktów, wspaniała dziennikarka zaszczyciła swoją obecnością naszą szkołę w celu promocji swoich książek pt. "Niedziela bez teleranka", oraz "Kto pyta nie błądzi". Panią Beatę mogliśmy poznać bliżej dzięki odpowiedziom na pytania mieszkańców Lipna, oraz gimnazjum ze Skępego. Na zakończenie tego miłego wieczoru wystąpiła uczennica naszej szkoły-Monika Kruszyńska. Mamy nadzieję, że Pani Beata Tadla jeszcze kiedyś nas odwiedzi.


Sukcesy recytatorów

Duży sukces odnieśli uczniowie naszego gimnazjum i liceum w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Bądź pozdrowiona, ziemio ojczysta" W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajął Damian Lewandowski, II Monika Drzewiecka, a wyróżnienie otrzymała Alicja Jasińska. W kategorii szkół średnich III miejsce zajęła Monika Witkowska.


Próbne matury

22-25 listopada maturzyści pisali próbną maturę. Pomoże im lepiej przygotować sie do matury w maju. Maturzyści sprawdzili swoje wiadomości z j. polskiego, matematyki, j. obcych, oraz przedmiotów wybranych.


24 listopada 2011 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w debacie „Spór o profilaktykę”, zorganizowanej przez TVP Bydgoszcz oraz Centrum Onkologii.

Angelika Kalinowska (kl. II E), Wiktoria Falkowska (kl.II E) i Paweł Popielarski (kl. II C) przygotowali się do dyskusji w 3 blokach tematycznych –„ Nowotwory, a prawidłowe żywienie”, „Aktywność fizyczna” i „Rak płuc, a palenie papierosów”. W konfrontacji z ekspertami oraz ludźmi starszymi padło wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków, m.in. o braku otwartości w rozmowach młodych ludzi z rodzicami, tematach tabu, ale również o chęci starszego pokolenia korzystania z wiedzy swoich wnucząt.

Nagrywanie programu trwało ponad trzy godziny. Debatę będziemy mogli obejrzeć w kolejne trzy niedziele o godz. 19.00 w TVP Bydgoszcz.

Chociaż bardzo głodni i wyczerpani, nie wstąpiliśmy w drodze powrotnej do McDonalda!


11 listopada

10 listopada  odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Klasa IIa wraz w wychowawcą mgr Katarzyną Szatan i mgr Agnieszką Strzelecką, przybliżyła nam powagę tego święta. Na uwagę zasługują świetne dekoracje, oraz kostiumy.

 


Poradnictwo kariery dla każdego ucznia 20 października 2011 warsztaty dla klas 3


Dzień Nauczyciela

14 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 7 października w auli naszego liceum odbyły się powiatowe obchody tego święta, na które zaproszono nauczycieli szkół średnich powiatu lipnowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej, na której Starosta Lipnowski p. Krzysztof Baranowski nagrodził nauczycieli za ich pracę oraz codzienny trud włożony w nasze wychowanie. Następnie teatr "Bene Nati" pod kierunkiem pani profesor Wandy Mróz przedstawił nauczycielom i przybyłym gościom wspaniały spektakl pt. "W kabarecie Eldorado", dzięki któremu na twarzach uczestników pojawiły się wesołe uśmiechy. Wszystkim nauczycielom z okazji ich święta życzymy cierpliwości i wytrwałości w ich trudnej pracy.


Stypendia przyznane przez Fundację Św. Mikołaja w ramach programu „Solidarni” w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie w roku szkolnym 2011/2012

 

1. Karolina Cholewińska klasa III a

2. Krzysztof Podlas klasa III g

3. Justyna Wejerowska klasa II b

4. Ewelina Romianowska klasa III b

5. Iwona Gerwatowska klasa I g

                        Szkolna Komisja Stypendialna

 

Wrzesień jest trudnym miesiącem dla maturzystów, którzy muszą podjąć ważne decyzje. To czas kiedy muszą złożyć deklaracje maturalne, oraz wybrać temat na maturę ustną z języka polskiego. W dokonaniu wyborów miał im pomóc Salon Maturzystów, na który wybrali się do Torunia.


1 września 2011 roku nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012. Uczniów oraz wszystkich zgromadzonych gości powitał dyrektor liceum mgr Leszek Statkiewicz. Gośćmi byli starosta lipnowski Krzysztof Baranowski oraz proboszcz Stefan Maćczak. Podczas uroczystości tytuły nauczycieli mianowanych odebrali: mgr Marta Nejman (nauczycielka języka angielskiego) mgr Marcin Nejman (nauczyciel języka angielskiego) mgr Adrianna Lewalska (nauczycielka wiedzy o społeczeństwie). Na uroczystości wręczono także puchar dla klasy, III C, która uzyskała najwyższy wynik w nauce. Dzień ten był również szczególny dla uczniów klas pierwszych, którzy po raz pierwszy rozpoczęli naukę w naszym liceum.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wiele zapału i chęci do pracy.


Rok szkolny 2010/2011


Zaśpiewają stare przeboje

 

W naszej szkole odbyły się eliminacje wstępne konkursu interpretacji piosenek przedwojennych „Śpiewamy stare przeboje”. Konkurs skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odbędzie się w ramach 5. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W finale zaplanowanym na 29 maja, wystąpią uczniowie szkół m.in. z: Lipna, Rypina, Tłuchowa. W jury zasiądą: Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska oraz śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska - Whiskerd.

 


Matura 2011

 

4 V 2011 uczniowie w całej Polsce egzaminem z języka polskiego rozpoczęli tegoroczny egzamin dojrzałości. Każdy maturzysta musi zmierzyć się z obowiązkowym testem z: języka polskiego, matematyki (od 2010 roku) oraz wybranego nowożytnego języka obcego. W kolejnych dniach odbywają się egzaminy z dowolnie wybranych, dodatkowych przedmiotów (maksymalnie 6). Matury potrwają do końca maja.

 


„Szczęśliwej drogi już czas…”

 

29 IV 2011 pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów naszej szkoły. O godz. 13.00  uczniowie w towarzystwie nauczycieli, wychowawców oraz zaproszonych gości zebrali się w auli, by odebrać nagrody za wyniki w nauce oraz szczególne osiągnięcia i świadectwa ukończenia szkoły, wręczone przez pana dyrektora Leszka Statkiewicza. Uroczystość uświetnił występ Teatru „Bene nati” przygotowany pod kierunkiem pani Wandy Mróz.

 


Zdobyli indeksy

 

8 kwietnia odbył się w Bydgoszczy finał konkursu "Energia kontrolowana", którego organizatorem była firma Promar, Bank Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Do eliminacji przystąpili uczniowie z 57 szkół, a w ostatnim etapie znalazło się 6 osób z Warszawy, Nowego oraz Lipna.

I miejsce zajął Wojciech Łańcucki z kl. II F, a miejsce II Piotr Sipak z II C. Oprócz nagród rzeczowych, chłopcy otrzymali indeksy UKW, a prezentacja Wojciecha Łańcuckiego - "Termomodernizacja obiektu wypoczynkowego" (na podstawie case study) została zakwalifikowana do programu Seminarium 'Smart Cities - Inteligentne miasta, które odbędzie się w Olsztynie 28 kwietnia w ramach Kampanii 'Danish Sustainable Living prowadzonej przez Ambasadę Królestwa Danii (więcej na stronie ambasady).

Galeria zdjęć na stronie Konkurs "Energia kontrolowana".


Solidarni z uczniami

 

Nasza szkoła wzięła udział w programie stypendialnym "Solidarni" organizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja. Uczniom zostały wręczone stypendia za wysokie wyniki w nauce i działalność pozalekcyjną. W uroczystości uczestniczyło wiele gości, w tym Dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja: Pani Sylwia Romańczak, Członek Zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK: Pani Dorota Bylicka, Dyrektor 1 Oddziału Banku Zachodniego WBK we Włocławku: Pani Małgorzata Wilińska. W krótkim programie artystycznym wystąpiła stypendystka Anna Węsierska oraz zaprezentowano pokaz taneczny.

 


Matura coraz bliżej

 

6 IV 2011 tegoroczni maturzyści wraz z wychowawcami pojechali do Częstochowy, by na miesiąc przed czekającym ich egzaminem dojrzałości, zatrzymać się na moment, wyciszyć i pomodlić o pomyślne zdanie matury.


Uczymy się języków

 

1 IV 2011 licealiści oraz gimnazjaliści naszej szkoły obchodzili podwójne święto: po pierwsze Prima Aprilis, po drugie Dzień Języków Obcych. Tego dnia nie było typowych zajęć. Maturzyści zmierzyli się z próbną maturą z matematyki a nauczyciele języków przygotowali mnóstwo atrakcji i konkursów dla uczniów pozostałych  klas. Na holu można było podziwiać prace plastyczne i degustować wyśmienite potrawy, typowe dla państw Unii Europejskiej, przygotowane przez uczniów. W auli prezentowane były umiejętności wokalno-taneczne, w konkursie dotyczącym zaśpiewania zagranicznej piosenki. Zabrzmiały takie utwory, jak: Waka waka, Milord, czy Doktor Spiele i wiele innych. Po prezentacjach klasy z najwyższą liczbą punktów wzięły udział w quizie. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród w postaci darmowych biletów do kina oraz dni niepytania, na zakończenie SU zorganizował wybory Miss i Mistera wiosny.

 


Witamy wiosnę!

 

21 III 2011 powitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę. Z tej okazji Dyrekcja sprawiła uczniom niespodziankę i w auli obejrzeliśmy występ teatru szkolnego „Bene nati”, który pod kierunkiem p. mgr Wandy Mróz przygotował  spektakl, na podstawie komedii Aleksandra Fredry „Gwałtu co się dzieje”. Mieliśmy okazję podziwiać spór damsko-męski oraz fantastyczną grę aktorską naszych kolegów i koleżanek. 4 IV 2011 przedstawienie obejrzeli także uczniowie z gimnazjum w Kikole, w którym aktorzy gościnnie wystąpili.

 


Kropla krwi może znaczyć bardzo wiele…

 

Z inicjatywy p. mgr Urszuli Myszyńskiej uczniowie klas trzecich zaangażowali się w akcję krwiodawstwa. Osoby, które ukończyły 18 lat, miały możliwość oddania w szkole krwi. Zainteresowanie było bardzo duże. Chęć zadeklarowało ponad 50 uczniów, zaś około 30 z nich po wstępnej weryfikacji, badaniach lekarskich zostało dawcami. Ponadto drugoklasiści wzięli udział w spotkaniu, na którym mieli okazję zapoznać się z zasadami działania i warunkami jakie należy spełnić, by w przyszłości także wesprzeć ten szczytny cel.

 


Liceum  Ogólnokształcące w Lipnie i Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri  organizują konkurs interpretacji piosenek przedwojennych
Śpiewamy stare  przeboje
Regulamin konkursu


Święto Patrona Szkoły

 

20.01.2011 odbył się apel poświęcony patronowi naszego liceum - Romualdowi Trauguttowi. Uczennice klasy IIa pod kierunkiem p. Anny Wysockiej-Kuras przygotowały program artystyczny, który w sposób zabawny, ale także bardzo pouczający ukazał nam biografię patrona. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego.


Przekaż 1% podatku

 

Uczniowie Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie proszą o wpłatę 1% podatku na
FUNDACJĘ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA,
UL. MARSZAŁKOWSKA 87/5
00-683 WARSZAWA,
KRS 0000 26 602
w rubryce uzupełniającej (cel szczegółowy) należy koniecznie podać numer subkonta Zespołu Szkół im. R. Traugutta w Lipnie
77 1090 0004 9149 0000 0000 0059


Lista uczniów stypendystów programu „Solidarni” w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie

 

1. Ewelina Marcinkowska klasa III a

2. Karolina Cholewińska klasa II a

3. Krzysztof Podlas klasa II g

4. Sara Alicja Gosk klasa I d

5. Justyna Wejerowska klasa I b

6. Anna Magdalena Węsierska klasa III e

                        Szkolna Komisja Stypendialna


Uwaga, uwaga!!!

 

Od 17 stycznia 2011 dziennikarze Furmanki i Radioli będą redagować Fakty szkolne. W ich imieniu serdecznie zapraszamy do wysłuchiwania audycji.


WOŚP

 

W niedzielę 9.01.2011 roku już po raz 19. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w tę akcję. 5.01.2011 sztab zbierał pieniądze, zorganizowano licytacje, odbyły się występy taneczne oraz wokalne. Na koniec wyświetlono film Shrek.

 


 

Coraz bliżej Święta...

 

22.12.2010 z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mieliśmy okazję obejrzeć występ Teatru "Bene nati" przygotowanego przez panią Wandę Mróz. Program artystyczny wprowadził nas w świąteczny nastrój. Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na Wigilię. Odbył się również konkurs na najładniej udekorowaną klasę, który wygrała klasa IIc.


Konkursy, olimpiady

 

Uczniowie klasy IIIc uczestniczą w wielu konkursach i olimpiadach. W XL Olimpiadzie Biologicznej do etapu okręgowego zakwalifikowali się: Iwona Jastrzębska, Damian Migalski, Marcelina Myszyńska, Jarosław Siekierski. Opiekunem jest pani Urszula Myszyńska. W XVIII Konkursie Chemicznym im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku udział wzięli: Joanna Chełmieniewicz, Iwona Jastrzębska, Daria Kopczyńska, Marcelina Myszyńska, Jarosław Siekierski, Monika Ziemlewicz. Do konkursu przygotowała ich pani Dominika Osińska.


WyGROSZ

z nami przyszłość

Pieniądze zebrane przez klasy w powyższej akcji zostaną przeznaczone na stypendia naukowe realizowane w ramach programu "Solidarni" zorganizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja. Celem programu jest finansowa pomoc uczniom szkół publicznych osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, dla których sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym. Stypendia są przydzielane uczniom przez Komisję Stypendialną według kryteriów i w oparciu o Regulamin Programu ze środków gromadzonych na subkoncie szkoły uczestniczącej w programie.
Zebrane monety prosimy dostarczyć do sekretariatu szkoły do dnia 14.12.2010 r.

 


Konkurs Wiedzy o Kulturze Państw Niemieckojęzycznych

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Kulturze Państw Niemieckojęzycznych, który odbył się we Włocławku. Rywalizowali między sobą przedstawiciele 14 szkół. Nasi uczniowie: Joanna Strulak, Wojciech Łańcucki oraz Dorota Chmielewska zajęli III miejsce. Opiekunem był pan Piotr Drzewiecki.


"Świętoszek"

 

22 XI gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji Narodowej z Wrocławia. Pięcioosobowa grupa aktorów wystawiła sztukę Moliera "Tartuffe". Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniałą grę aktorską. Było wiele wesołych momentów, zaś po zakończonym występie można było porozmawiać z aktorami.


Happening profilaktyczny przeciw uzależnieniom

 

18 XI odbył się happening profilaktyczny pod hasłem "Dbajmy o siebie oraz swoje środowisko". Data, jak co roku zresztą zbiegła się z Dniem bez papierosa. Happening zorganizowała pani Dorota Łańcucka przy współpracy z klasą IIf oraz SU. Uczniowie klas drugich wzięli udział w turnieju wiedzy o uzależnieniach i współczesnych zagrożeniach młodzieży. Odpowiedzi na zadawane pytania, komentowane były przez zaproszonych gości:
lek. med. Marię Bautembach, Katarzynę Marczewską z Lipnowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Marcina Kawczyńskiego. Następnie klasa IIf zaprezentowała prezentację na temat ochrony środowiska i sposobów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na deser uczniowie mogli obejrzeć parę taneczną z Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie. Honorowy patronat nad akcją objął oraz nagrody ufundował wicestarosta lipnowski Piotr Wojciechowski.


Kiermasz ciast i galaretek

 

17 XI odbył się kiermasz ciast i galaretek, zorganizowany przez SIM PCK. Zebrane pieniądze przeznaczono na cel charytatywny.


Narodowe Święto Niepodległości

 

11 listopada jak co roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 9 XI wzięliśmy udział w uroczystym apelu, przygotowanym przez klasę IIe pod kierunkiem pani Barbary Szulc oraz pani Marii Kowalewskiej. Przypomnieliśmy sobie trudną drogę, jaką przeszła Polska, by stać się wolnym niepodległym państwem.


Dzień Nauczyciela

 

14 X 2010 w całej Polsce obchodziliśmy Światowy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 12 X w naszej szkole odbyły się powiatowe obchody tego święta, na które zaproszono nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych powiatu lipnowskiego. Teatr "Bene nati" pod kierunkiem pani profesor Wandy Mróz, przygotował dla nauczycieli wspaniałe widowisko na temat historii szkolnictwa. Ponadto na uroczystości starosta lipnowski p. Krzysztof Baranowski wynagrodził nauczycieli za ich pracę oraz codzienny trud.


Uzależnienia - lepiej zapobiegać, niż leczyć

 

13 X 2010 do naszego liceum zawitał teatr "Kurtyna" z Krakowa, który wystawił spektakl profilaktyczny, pt "Gniew". Poruszał on problem uzależnień wśród młodzieży. Akcja rozgrywała się w rodzinie,  przeżywającej różne problemy. A to przecież rodzina odgrywa najważniejszą rolę w kształtowaniu postaw młodego człowieka.

 

 


Sukces ,,Bene Nati"

 

Teatr ,,Bene Nati" pod kierunkiem pani Wandy Mróz, wziął udział w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych "ARLEKINADA". Festiwal odbył się w Inowrocławiu w dniach 24-25 września 2010. Wystawiana przez uczniów naszej szkoły sztuka, autorstwa Ingmara Villqista pt ,,Beztlenowce", otrzymała wyróżnienie. W jury festiwalu zasiadali: Maciej Kowalewski, Rafał Mohr, Jerzy Rochowiak, Urszula Guźlecka oraz Aleksandra Simińska.

 


Salon Maturzystów

 

14 września uczniowie klas trzecich pojechali do Torunia na tzw. Salon Maturzystów, aby zapoznać się z zadaniami maturalnymi i ofertą uczelni. Potem pojechali do Bydgoszczy do Opery Nova na operetkę ,,Hrabina Marica", więc można powiedzieć, że wycieczka była połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

 

            1 września 2010 roku nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2010/2011. Uczniów naszej szkoły powitał dyrektor liceum mgr Leszek Statkiewicz. Gośćmi byli starosta lipnowski Krzysztof Baranowski oraz przewodniczący Rady Rodziców Tomasz Wiśniewski.

Podczas uroczystości tytuły nauczycieli mianowanych odebrali: prof. Emilia Kuźniak (nauczyciel wychowania fizycznego) oraz ks. Mariusz Staszak  (nauczyciel  religii).

            Wręczono także puchar dla klasy, która w ubiegłym roku uzyskała najwyższy wynik w nauce. To zaszczytne miano odebrali wychowankowie prof. Dominiki Osińskiej - klasa IIc ze średnią ocen 4,19.

Dzień ten był szczególny dla uczniów klas I, którzy z dniem 1 września rozpoczęli naukę w naszym liceum. Ciężki rok czeka także tegorocznych maturzystów, którzy już wkrótce zmierzą się z egzaminem dojrzałości.

            Warto nadmienić, iż w tym roku otworzono 21 oddziałów.

Pragniemy życzyć wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły wiele energii i zapału do pracy. Niech ten nowy rok szkolny 2010/2011 będzie dla Was bogaty w nowe doświadczenia, pozwoli na poszerzanie wiedzy, spełnianie wyznaczonych celów i aspiracji.

 


Rok szkolny 2009/2010


Upragnione


Rok szkolny 2009/ 2010 dobiega końca, dlatego cała redakcja strony internetowej życzy serdecznie miłych, pogodnych wakacji, dużo słońca i odpoczynku dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Do zobaczenia we wrześniu!


Nowa kadencja


Dnia 7 czerwca odbyły sie wybory nowego samorządu, które poprzedzone były debatą 3 kandydatek na stanowisko przewodniczącej ( Marlena Babecka, Ilona Dąbrowska i Marysia Lewandowska). Głosowanie wygrała Marlena Babecka.


Kobiety górą


Dnia 9 czerwca obyło się przedstawienie pt. "Kobiety na zgromadzeniu ludowym" Arystofanesa. W role wcielili się uczniowie klasy II d, a przygotowała ich pani profesor Barbara Szulc. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas I i II, którzy entuzjastycznie przyjęli kreacje kolegów. Okazało się, że mamy wśród naszych uczniów wiele talentów aktorskich. Gratulujemy klasie II d i ich opiekunce, prof. Barbarze Szulc.

   


"To był maj..."


Dnia 31 V 2010 roku odbył się III Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej zatytułowany "To był maj...", którego organizatorkami były panie profesor Agnieszka Szymczak i Agnieszka Kopycińska. Przegląd skaładał się z dwóch części: wokalnej i recytatorskiej, w której wystąpili uczniowie szkół lipnowskich, chalińskiej, lubańskiej i włocławskich. Pierwsze miejsce w kategorii wokalnej zajęła Kinga Brudnicka z Publicznego Gimnazjum w Chalinie, drugie Katarzyna Nałudka z Włocławka, a trzecie Ewa Zielińska z Gimnazjum Prywatnego w Lipnie. W kategorii recytatorskiej wygrała Marcelina Myszyńska, a wyróżnienie otrzymała Ewelina Romianowska. Obie laureatki uczęszczają do naszej szkoły.

   


Rozśpiewani


Dnia 29 maja odbyły sie warsztaty wokalne, które poprowadził Pan Erwin Regosz- instruktor muzyczny w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Pan Erwin niejednokrotnie współpracował np. z Elżbietą Zapendowską. Gościem specjalnym warsztatów była Pani Alicja Węgorzewska- polska śpiewaczka operowa znana na całym świecie.


Matura


Dnia 4 maja w całym kraju rozpoczął sie gorący czas dla piszących egzamin dojrzałości. W naszej szkole najpopularniejszymi przedmiotami dodatkowymi były WOS i geografia. Ostatnie egzaminy miały miejsce 21 maja. Teraz nasi maturzyści z niecierpliwością czekają na wyniki, miejmy nadzieję, że będą one jak najlepsze.


Bliżej klasyki


Rok 2010 jest rokiem poświęconym kompozytorowi muzyki poważnej Fryderykowi Chopinowi. To właśnie z tego powodu dnia 25 maja odbyło się spotkanie uczniów w szkolnej auli. Na owym spotkaniu przybliżona została sylwetka wybitnego muzyka - czego dokonali uczniowie Ia pod opieką pani Doroty Łańcuckiej. Po krótkiej biografii wyświetlony został film przedstawiający losy naszego rodaka.

 


Witaj majowa jutrzenko


Dnia 21. maja obył się apel poświęcony uroczystości 3-go maja, którego wystawienie przełożone zostało ze względu na trwanie matur. W role spragnionej wiedzy klasy wcielili się uczniowie II e, pod opieką wychowawczyni - pani Agnieszki Matusiak i nauczycielki języka polskiego - pani Agnieszki Szymczak.

   


 

„Coś się kończy, coś się zaczyna…”

 

Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych maturzystów. Z murów naszego liceum  odeszło aż 181 uczniów. Nagrodę Starosty dla najlepszego ucznia otrzymał Jarosław Zwoliński z klasy III b, który przebił wszystkich wyśmienitą średnią - 5, 44. Nagrody  za najlepsze wyniki w nauce  (5, 19) otrzymały także Anna Alaszkiewicz z III c i Joanna Małkiewicz z III f  oraz 21 innych uczniów. Maturzyści odbierali także dyplomy i nagrody za pracę w zajęciach pozalekcyjnych i godne reprezentowanie szkoły.  Podczas uroczystości nastąpiło  przekazanie sztandaru szkolnego, w którego poczcie byli Joanna Małkiewicz, Dominika Kaczorowska i Karol Kończalski. Na zakończenie obejrzano krótki program artystyczny przygotowany przez Zespół Teatralny.


Maski 2010

 

Teatr „Bene nati” wziął udział w IV Przeglądzie Małych Form Teatralnych   „Maski 2010” we Włocławku. Jak się okazało, byliśmy najlepsi! Aktorzy z naszego zespołu teatralnego, którzy wystawili jednoaktówkę pt. „ Cynkweiss” Ingmara Villqista, podbili serca włocławskiego jury i to do nich trafiła nagroda w kategorii szkół średnich. Ponadto nagrodę indywidualną za kreację aktorską zdobyła Anna Węsierska. Gratulujemy!


Za poległych, módlmy się…

 

Dnia 16 kwietnia nasze liceum i Gimnazjum Prywatne wzięły udział we mszy świętej w kościele pod wezwaniem Błogosławionego Michała Kozala, która była odprawiana w intencji
96 ofiar poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. Uczniowie, nauczyciele i władze szkoły połączyły się w modlitwie za poległych i ich rodziny.


Beztlenowce  na szkolnej scenie

 

Dnia 18 marca w szkolnej auli odbyła się inscenizacja sztuki Ingmara Villqista pt. „Beztlenowce”. Z oryginału dzieła zostały wybrane trzy jednoaktówki: Fantom, Cynkweiss  i  Lemury, których wyreżyserowaniem zajmowała się pani Wanda Mróz. Spektakl wystawiony został ponownie dnia 8 kwietnia, tym razem jednak dla szerszej publiczności z całego miasta. Młodzi aktorzy wcielają się w trudne role bohaterów stworzonych przez Villqista, ścierają się z problemami życia, które wpływają na ich zachowanie i zdrowie psychiczne.


Fizycznie

 

Dnia 17 kwietnia w naszej szkole odbył się pokaz prowadzony przez studentów i wykładowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zajęciach wzięły udział klasy o nachyleniach ścisłych. Na spotkaniu tym uczniowie mogli obejrzeć doświadczenia obrazujące różnego rodzaju prawa fizyki, a także  dowiedzieć się o wymaganiach dotyczących dostania się na wydział fizyki na uniwersytecie.


Drzwi otwarte

 

Dnia 9 i 13 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny zorganizowała „Drzwi otwarte” dla uczniów kończących swoją naukę w gimnazjum. Mieli oni okazję obejrzeć film oraz  krótkie scenki przygotowane przez nauczycieli i licealistów. Rozdawane były także broszury, informatory i specjalne wydanie Furmanki. Wszystkie te działania miały na celu  przybliżyć  gimnazjalistom  wizerunek  naszej szkoły. Koordynatorem imprezy była pani Anna Milak.



Dnia 12 kwietnia w naszej szkole odbył się apel w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęła para prezydencka i inne ważne osobistości naszego kraju.
Ofiarom hołd złożyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Prywatnego wraz z dyrekcją i nauczycielami poprzez uroczyste odśpiewanie hymnu, modlitwę i minutę ciszy



Rekolekcje

 

Dnia 29 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla naszego liceum i Gimnazjum Prywatnego, które trwały przez trzy dni. Prowadzeniem ich zajęli się trzej bracia zakonni: Michał, Roman i Czesław . Wspólną modlitwę i słuchanie nauk urozmaicał chór szkolny, którego zorganizowaniem zajmowała się pani Iwona Falkowska. Owe trzydniowe nauki były przeprowadzone  pod hasłem : „Nie szukaj drogi, znajdziesz ją w sercu” , do którego bracia przygotowali scenki i piosenki.


Święto patrona Szkoły


Dnia 16.02.2010 roku odbył się apel poświęcony życiu i działalności Romualda Traugutta w powstaniu styczniowym,
a także aspektom z historii naszej szkoły.
Scenariusz przygotowały panie: mgr Agnieszka Kopycińska i mgr Beata Bogusławska- Kręgiel, zaś w role wcielili się uczniowie z klasy II g. Wokalnymi talentami wykazali się Dagmara Grzywińska i Arkadiusz Narczewski.

   


Szukając Graala


Dnia 09 lutego odbył się spektakl „Szukając Graala” wystawiony prze Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Sztuka przedstawiała zasady etosu rycerskiego odnoszącego się do czasów współczesnych. W role wcieliło się czworo aktorów. Tytułowy Graal przedstawiony jest przez średniowiecznego rycerza, który ujawnia się reżyserowi filmu. Pod tą nazwą kryje się szlachetność serca, wiara i bezgraniczna miłość.


Metamorfoza


Dnia 02.02.2010 roku odbył się spektakl profilaktyczny pt. „Metamorfoza” W role bohaterów wcieliło się dwoje młodych aktorów. W spektaklu poruszone były problemy współczesnej młodzieży.



Ponad program


Nasze Liceum otrzymało możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć lekcyjnych w ramach projektu „Wyrównywanie Szans Edukacyjnych Uczniów Gmin Powiatu Lipnowskiego”. Zajęcia umożliwiają uczniom poszerzenie swojej wiedzy w zakresie lekcji, na jakie uczęszczają. Jest to także dobra chwila na powtórkę przerobionego już materiału do matury oraz sprawdzenie swoich umiejętności.


Gramy z WOŚP- em


Dnia 08.01 .2010 w naszym liceum odbył się szkolny finał WOŚP. Z tej okazji zaprezentował się zespół ratowniczy, który pokazał jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Wystąpiła także rockowa kapela „Brown Sugar ” i grupa taneczna
„Lil Kings”. Między występami odbywała się licytacja prowadzona przez sztab młodzieżowy Wielkiej Orkiestry w Lipnie. Podczas tej uroczystości pan dyrektor mgr Leszek Statkiewicz został uhonorowany medalem za wkład w organizację XVIII Finału. Uwieńczeniem imprezy był film pod tytułem „The guy”.


Świąteczny czas


Dnia 22 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Świętowanie w klasach poprzedzone było występem zespołu teatralnego, który wystawił sztukę pt. „Niekończąca się opowieść”. W dniu tym samorząd rozstrzygnął także konkurs na najlepszą bożonarodzeniową dekorację. Pierwsze miejsce zajęła klasa I c, zaś drugie i trzecie kolejno klasy: II c i II d

 


Laureatki


Z radością informujemy, że ANNA WĘSIERSKA I EWELINA ROMIANOWSKA są laureatkami XI Wojewódzkiego Konkursu Młodych Twórców organizowanego przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy. Na finał konkursu i wręczenie nagród zapraszamy 18 grudnia br. o godz. 11.00 do Sali 78 Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.


Wybierają przyszłość


Uczniowie klas trzecich (maturalnych) w tym roku szkolnym podejmują najważniejsze życiowe decyzje: wybór kierunku studiów, uczelni, pracy. Pomóc im w tym mają spotkania z przedstawicielami różnych uczelni i pracownikami Urzędu Pracy. W poniedziałek (30 listopada) swoją uczelnie reklamowały studentki Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, a w czwartek (3 grudnia) przedstawiciele UMK z Torunia. W tym tygodniu odbywają się spotkania z pracownikami Urzędu Pracy w Lipnie.


Świąteczny kiermasz


Tradycyjnie, jak co roku, wolontariusze z Koła SIM PCK organizują andrzejkowe spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipnie oraz kiermasz świątecznych ozdób przez nich wykonanych. Uczniowie i pracownicy szkoły mogą zakupić oryginalne piękne ozdoby choinkowe, tudzież inne prace uczestników WTZ.


Profilaktycznie


19 listopada odbył się w auli apel dotyczący problematyki uzależnień, przygotowany przez szkolnego pedagoga panią Dorotę Łańcucką i uczennice z klasy I a. Ciekawa prezentacja zrobiła duże wrażenie na widzach, uczniach klas II i III. Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny na temat uzależnień Nagrodę specjalną dostała Anna Węsierska. Pierwsze miejsce zajęła Ilona Dąbrowska, a kolejne Monika Koszczka oraz Katarzyna Skonieczna i Weronika Frymarkiewicz. Wyróżnienia otrzymały Vanessa Raubic oraz Monika Matysiak – uczennice Gimnazjum Prywatnego. Nagrody wręczył wicestarosta Piotr Wojciechowski. Gratulujemy!


Próbne matury...


Od 24.11.2009r. do 27.11.2009r. w naszej szkole odbywają się próbne matury z poszczególnych przedmiotów nadesłane przez wydawnictwo Operon.


Stypendystka


Marcelina Myszyńska, uczennica klasy II C otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium to przyznawane jest jednej osobie w szkole za najwyższą średnią lub szczególne osiągnięcia w jednej z dziedzin wiedzy.


Uroczystość Święta Niepodległości


10 listopada odbył się uroczysty apel, który bardzo spodobał się widzom. Przygotowany został przez klasę II d oraz polonistkę mgr J. Nowowiejską-Błaszczyk i wychowawcę mgr R. Szatana. Wykonawcom serdecznie gratulujemy.



Koty przyjęte


22 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Organizatorem imprezy byli ubiegłoroczni zwycięzcy, klasa II e wraz z wychowawcą- Agnieszką Matusiak. Na dwóch ostatnich lekcjach pierwszoklasiści z wymalowanymi twarzami zjawili się w auli szkolnej. Najpierw każda z klas musiała zaprezentować swoją scenkę. W jury zasiedli: Leszek Statkiewicz (dyrektor), Wanda Mróz (wicedyrektor), Anna Bruzdowicz (opiekun samorządu), Marta Muranowska (przedstawiciel klas III), Patryk Sękowski (przewodniczący szkoły) oraz Marcin Jaworski (uczeń klasy II e). Jak co roku nie wszyscy byli kreatywni, więc nie obyło się bez kolejnego „Mam talent” lub „Brak talentu”. Jednak znalazły się przedstawienia, które spodobały się jurorom. Trzecie miejsce, z nagrodą jednego dnia niepytania zdobyła klasa Ie. Drudzy byli uczniowie z klasy Ia, którzy również otrzymali jeden dzień niepytania. Najlepsza okazałą się być klasa Id. W nagrodę otrzymali dwa dni niepytania oraz organizację przyszłorocznych otrzęsin. Po scenkach przyszedł czas na trzy konkurencje: picie mleka, „Ju Ken dens” i wyciąganie cukierków z kisielu. Uczniowie chętnie angażowali się w konkurencjach. Gratulujemy klasom, które wygrały, a w szczególności dziennikarzom z Id. Należy tu zauważyć, że od czterech lat w otrzęsinach wygrywają klasy dziennikarskie. Gratulujemy!



Wycieczka do Warszawy


20 października klasy IIg i IIIg, pod opieką Pań M.Kowalewskiej, D.Łańcuckiej i B. Bogusławskiej-Kręgiel, w ramach wycieczki edukacyjnej odwiedziły stolicę.

Więcej


Przyleciał kolejny Orlik !


Od początku wakacji na terenie naszego liceum był budowany kompleks boisk w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” . Kompleks zawiera w sobie dwa boiska sportowe : boisko do piłki nożnej (z syntetyczną trawą) oraz boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej (o nawierzchni poliuretanowej). Znajduje się na nim również budynek sanitarno – szatniowy, a całość jest oświetlana przez 8 słupów oświetleniowych. Od rana do zakończenia zajęć szkolnych obiekt będzie przeznaczony do użytku uczniów naszej szkoły, zaś od godzin popołudniowych będzie mógł korzystać z niego każdy mieszkaniec naszego miasta oraz okolic. „Orlik” oficjalnie został oddany do użytku 14 października o godzinie 12.00. Na wstępie dyrektor naszej szkoły pan Leszek Statkiewicz serdecznie powitał zgromadzonych w tym dniu szacownych gości, a byli wśród nich parlamentarzyści z Warszawy, przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego oraz władze powiatu lipnowskiego. Przybyli goście wygłosili krótkie przemówienia i wręczyli prezenty w postaci kompletów piłek. Następnie proboszcz naszej parafii ks. Stefan Maćczak dokonał poświęcenia obiektu. Po części oficjalnej został rozegrany pokaz rzutów karnych w wykonaniu gości, a bramki bronił Wojciech Łańcucki. Imprezę uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Powiatu Lipnowskiego. Miejmy nadzieję, że „Orlik 2012” był dobrą inwestycją i że będzie służył naszemu miastu jak najdłużej, ale o to musimy już zadbać sami.



Niezwykła uroczystość


14 października w naszej szkole miały miejsce dwie ważne uroczystości: powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej i oddanie do użytku boiska „Orlik 2012”. Na uroczystość otwarcia kompleksu sportowego przybyli przedstawiciele Senatu, Sejmu, władz województwa kujawsko – pomorskiego, powiatu lipnowskiego, a także dyrekcje szkół i nauczyciele. Z okazji nauczycielskiego święta wręczono zasłużonym pedagogom Nagrody Starosty, a nauczycielom naszego liceum – Nagrody Dyrektora Szkoły.



„Sieć…"


Tak brzmiał tytuł spektaklu profilaktycznego, który 29 września obejrzeli uczniowie klas pierwszych liceum i uczniowie Gimnazjum Prywatnego. Poruszał on sprawę przemocy, z którą spotykamy się w naszym otoczeniu i zagrożeń, na jakie narażone jest młode pokolenie. Spektakl przygotowany przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem widzów.


 

Salonik Maturzystów

Dnia 10.09.2009r. maturzyści z klas IIIb, IIIc i IIIg uczestniczyli w "Saloniku Maturzysty" w Toruniu. Na miejscu uczniowie dowiedzieli się wielu cennych informacji dotyczących nowej matury.


 

Pielgrzymka do Skępego

Dnia 08.09.2009r. odbyła się , jak co roku, pielgrzymka do Skępego. Po mszy w kościele błogosławionego biskupa Michała Kozala chętni uczniowie pieszo doszli do Sanktuarium Maryjnego w Skępem, gdzie wzięli udział w odbywającym się tam odpuście.


Rok szkolny 2008/2009


 

II Przegląd twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem "To był maj"


Dnia 02.062009r. w naszej szkole odbył sie II Przegląd twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem "To był maj". Do naszej szkoły przybyli znamienici goście, którzy pełnili funkcje jury, byli to: Maria Nowotorska, Agata Pilitowska( aktorki Teatru Polskiego w Toronto), Wiesława Czapińska, Arkadiusz Bejger i Jarosław Złakowski. W kategorii recytacji pierwsze miejsce zdobyła Anita Borowska z LO Rypin, drugie uczennica naszego liceum Ewelina Urbańska, trzecie Alicja Jaworska z Zespołu Szkół w Rypinie. W kategorii wokal pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Nałudka z II LO im. M Kopernika we Włocławku, drugie Anna Ciesielska z II LO im. M. Kopernika we Włocławku, trzecie uczennica naszego liceum Emilia Macieja. Nagroda Specjalna burmistrza miasta Lipna przypadła Klaudii Kuźmińskiej z Zespołu Szkół nr. 1 w Rypinie. Gratulujemy.


1 czerwca 2009 roku w auli Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie odbył się II Przegląd Twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „To był maj…”. Konkurs ten rozgrywał się w dwóch kategoriach prezentacji: recytacja oraz wykonanie wokalne. Gośćmi honorowymi konkursu były:
– Pani Wiesława Czapińska – krytyk filmowy, historyk filmu, scenarzystka, dziennikarka, pisarka i animatorka kultury, wiceprezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri,
– Pani Maria Nowotarska oraz Pani Agata Pilitowska – aktorki Teatru Polskiego w Toronto.
Zasiadły one w jury konkursu, oceniając uczestników w kategorii „recytacja”.
Komisja oceniająca uzupełniona została o osobę Pana Marcina Złakowskiego oraz Pana Arkadiusza Bejgera, którzy wydali werdykt muzyczny.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponagimnazjalnych. Przybyli uczestnicy reprezentowali m. in. szkoły z Włocławka, Rypina, Dobrzynia n. Wisłą, Skępego, Tłuchowa.
W kategorii „recytacja” 1. miejsce zajęła Anita Borowska z LO w Rypinie, która wykonywała utwory: Sztuczny miód oraz Kto tam jest u Ciebie,
2. miejsce zajęła Ewelina Urbańska z LO w Lipnie za wykonanie utworów Ta nadzieja oraz Krzyczę przez sen,
zaś 3. nagroda przypadła w udziale Alicji Jaworskiej z Zespołu Szkół w Rypinie. Alicja wykonywała utwory Uciekaj moje serce i Nim wstanie dzień.

W kategorii „wykonanie wokalne” liderkami konkursu okazały się być uczennice II LO im. M. Kopernika we Włocławku.
1. miejsce przypadło w udziale Katarzynie Nałudce (wykonywany utwór to Czarne perfumy) ,
zaś 2. miejsce Annie Ciesielskiej za piosenkę Bossa nova do poduszki.
Laureatką 3. miejsca w tej kategorii została uczennica naszego liceum – Emilia Macieja, wykonująca piosenkę Małgośka.

Przyznana została także nagroda specjalna Burmistrza Miasta Lipna, którą otrzymała Klaudia Kuźmińska z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie za prezentację piosenki Jeżeli jest.

Organizatorkami konkursu były Pani Agnieszka Kopycińska oraz Pani Agnieszka Szymczak.

Pragniemy podziękować sponsorom tegorocznego Przeglądu, którymi byli:
Starostwo Powiatowe w Lipnie,
PZU SA Oddział w Lipnie,
Bank Spółdzielczy w Lipnie,
Apteka „Nowa” Pani Barbary Szychowskiej,
Urząd Miejski w Lipnie,
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.




Festiwal Poli Negri


Pola Negri, wielka gwiazda filmu niemego, bohaterka zorganizowanego 29 maja w Lipnie Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Honorowym patronem festiwalu i fundatorem statuetek – Politek – jest marszałek Piotr Całbecki. Ideą przeglądu było przypomnienie postaci Poli Negri oraz przedstawienie dorobku współczesnych polskich aktorów, którzy robią karierę poza granicami kraju. "Piosenki ilustrowane" to konkurs o nagrodę Burmistrza Miasta Lipna. Reż. Wanda Mróz. Jury - Irena Karel, Małgorzata Kidawa-Błońska, Olgierd Łukaszewicz, Marcin Szczygielski, Wiesława Czapińska, Ewa Wojciechowska, Małgorzata Sadowska, Mateusz Lewandowski. Pierwsze miejsce zdobyli Emila Macieja i Kamil Mróz, trzecie Monika Kruszyńska. Podczas tegorocznego festiwalu w spektaklu teatralnym „Opowieści Poli Negri” wystąpiły aktorki z Teatru Wielkiego w Toronto: Agata Politowska i Maria Nowotarska. A na wielkim ekranie było można obejrzeć „Tango Notturno” z 1937 roku i „Hiszpańską tancerkę” (1923 r.) w roli głównej z Polą Negri, a także najnowszy film Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil” z Olgiertem Łukaszewiczem (gościem festiwalu) oraz „Kochaj i tańcz” z Izabelą Miko (gościem specjalnym festiwalu), która zagrała w kilkunastu filmach amerykańskich. Podczas gali finałowej aktorom, którzy podobnie jak Pola Negri, odnoszą sukcesy za granicą, wręczone zostały statuetki. Organizatorem przeglądu jest Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Szczegółowe informacje oraz relacje i galerie zdjęć z ubiegłorocznego festiwalu na stronie www.polanegri.pl .


Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i Inni"


W dniach 29.05-31.05.2009r.organizatorzy Trzeciego Przeglądu Twórczosci Filmowej "Pola i Inni" zapraszają na seanse filmowe w starym kinie.Ideą Przeglądu jest promocja twórczości filmowej Poli Negri,a także przedstawianie i przypominanie dorobku i kariery innych polskich artystów, którzy odnieśli, bądź odnoszą sukcesy poza granicami naszego kraju. Imprezie towarzyszą wystawy, konkursy i recitale.



Pożegnanie maturzystów


Dnia 24.04.2009r. odbyło się pożegnanie maturzystów. Tego dnia gościliśmy prałata lokalnej parafii, starostę powiatu lipnowskiego, przedstawicielkę urzędu miasta oraz przewodniczącą rady rodziców. Pożegnanie uświetnione zostało przez wokalistów naszej szkoły.











3 maja


Dnia 24.04.2009r. odbył się apel dotyczący święta 3 maja. Uroczystość ta została przygotowana przez klasę IIa(językowa) pod kierownictwem mgr.Anny Rutkowskiej.


Rekolekcje


W dniach 6 – 8 kwietnia trwają w naszej szkole rekolekcje, tradycyjnie prowadzone przez oo. Jezuitów. Przez trzy dni młodzież wraz z nauczycielami uczestniczy w spotkaniach i mszy świętej, aby przygotować się do godnego obchodzenia Świąt Wielkanocnych.


Znów jesteśmy w finale


W niedzielę 5 kwietnia Baj Pomorski był miejscem eliminacji VI Konkursu Interpretacji Teatralnej. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Artur Palczak (klasa II e), wykonujący tekst Henryka Bardijewskiego pt. „Zabawa”, zakwalifikował się do finału, który odbędzie się 17 kwietnia.


Mamy pierwsze miejsce!


Znamy już wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego odbywającego się w Bydgoszczy pod nazwą Młode Talenty. W kategorii teatralnej nasz zespół, który przyjął nazwę Bene nati, otrzymał I miejsce ex aequo z teatrem z Częstochowy. Przypomnijmy, że nasi laureaci przedstawili spektakl „Znieczuleni” wg sztuki Wacława Holewińskiego. Z Bydgoszczy młodzi aktorzy przywieźli piękną statuetkę i kamerę cyfrową.


Drzwi otwarte


Po raz kolejny szkoła otworzyła swoje podwoje dla gimnazjalistów pragnących kontynuować naukę właśnie w naszym liceum. Przygotowano dla nich dużo materiałów informacyjnych, filmów, pokazów chemicznych, biologicznych i pierwszej pomocy, ponadto mieli okazję zwiedzić gmach szkoły. Zadbano również o rozrywkę dla gości, organizując wystawę fotograficzną i przedstawiając różne programy artystyczne.


Rocznica


W środę 2 kwietnia mijała czwarta rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez prof. Wandę Mróz i prof. Iwonę Falkowską. Zespół Teatralny przedstawił wzruszające misterium pt. „Miłosierdzie”, które zostało poprzedzone słowem wstępnym, a zakończone wspólną modlitwą zgromadzonych o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Tego dnia uczniowie pojawili się w szkole w strojach galowych.


Wiosna 2009


1 kwietnia uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum witali wiosnę. Każda klasa przygotowała krótki program, podlegający ocenie jury, w skład którego weszli: Pan Dyrektor Leszek Statkiewicz, prof. Anna Bruzdowicz, prof. Wojciech Drozdowski i Anna Pyszorska II e. Odbył się też konkurs na najciekawsze przebranie i konkurs karaoke. Dzień wiosny wygrała klasa I d. Gratulujemy!


Spotkanie i kiermasz


Wtorek 31 marca był dniem, w którym w naszej szkole odbyły się aż dwie imprezy. Pierwszą z nich było spotkanie z panią psycholog.
Natomiast członkowie grupy SIM PCK wraz z opiekunem prof. Marią Śmiechowską zorganizowali kiermasz ozdób świątecznych wielkanocnych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipnie. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów. Należy podkreślić, że takie kiermasze z okazji świąt są organizowane regularnie.


Recytatorzy idą dalej


30 marca w Miejskim Centrum Kulturalnym odbyły się eliminacje powiatowe najbardziej prestiżowego spośród konkursów recytatorskich - 54. OKR. Naszą szkołę w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 19 kwietnia we Włocławku, będą reprezentowali: Ewelina Urbańska II d, Marcin Jaworski I e, Artur Palczak II e i Kamil Mróz III h. Trzymamy za nich kciuki.


Maturzyści na Jasnej Górze


26 marca uczniowie klas trzecich wybrali się z pielgrzymką do Częstochowy. Pojechali aż trzema autokarami pod opieką wychowawców i katechetów.


"Kobiecość"


W dniach 9-30 marca 2009r. w MCKu wszyscy zainteresowani pracą koła fotograficznego, przy Zespole Szkół w Lipnie pod kierunkiem Piotra Drzewieckiego, mają okazję zobaczyć wystawę pod tytułem "Kobiecość". Jest to zbiór fotografii członków koła, takich jak: Adrianna Furmanek, Joanna Gołębiewska, Alicja Grzymowicz, Judyta Przerwa, Iza Terebińska oraz Anna Węsierska.


Wycieczka do Warszawy


Dnia 13.03.2009r. klasa Ie (dziennikarska) była na wycieczce w Warszawie. Elementami wyjazdy była wizyta w telewizji, teatrze i muzeum.



Przygotowania do studniówki…


ruszyły pełną parą. W ostatnim tygodniu można było zobaczyć maturzystów pracowicie dmuchających balony i malujących inne elementy potrzebne do stworzenia balowej atmosfery np. serduszka, bo tegoroczna studniówka odbędzie się 14 lutego, a to przecież walentynki. Jak widać na zdjęciach nie wszyscy pracowali z równym zapałem, niektórzy po prostu już się dobrze bawili.





Sukces naszych aktorów


Uczniowie pracujący w Zespole Teatralnym znowu odnieśli spektakularny sukces. Dwa przedstawienia („Znieczuleni” i „Miłosierdzie”) zostały zakwalifikowane do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego „Młode Talenty” odbywającego się w Bydgoszczy. Podczas eliminacji 12 lutego spektakl „Znieczuleni” wg dramatu Wacława Holewińskiego przygotowany głównie przez maturzystów, którzy przyjęli nazwę Teatr „Bene nati”, znalazł się w gronie laureatów konkursu obok zespołów z Bydgoszczy i z Częstochowy. Jakie zdobyliśmy miejsce, dowiemy się dopiero 3 kwietnia podczas gali finałowej w Operze Nova. Więcej o pracy zespołu możecie przeczytać w : Koło teatralne.


Święto Patrona Szkoły


Stało się już tradycją organizowanie apelu poświęconego patronowi naszej szkoły Romualdowi Trauguttowi. Tym razem tego zadania podjęła się klasa II b wraz z polonistką mgr Marią Kowalewską i wychowawczynią mgr Marią Śmiechowską. Uczniowie przygotowali ciekawy spektakl. Ale najbardziej stresujące dla widzów okazało się odpytywanie ich przez prowadzące – narratorki Agnieszkę Piotrowską i Olę Rycharską z wiadomości o życiu R. Traugutta. Niestety, nasza wiedza na ten temat była żenująco mała. A wypadałoby coś wiedzieć, skoro chodzi się do Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta.



Spektakl profilaktyczny


Do naszej szkoły zawitali także aktorzy z Krakowa, którzy przedstawili spektakl profilaktyczny o problemach współczesnej młodzieży. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów, zwłaszcza wtedy, gdy na scenie pojawili się także nasi uczniowie. Okazało się, że mamy bardzo utalentowanych kolegów, którym niestraszne są publiczne wystąpienia. Słowa uznania!


Gościliśmy aktorów z Wrocławia…


którzy 28 stycznia przedstawili nam spektakl pt. „Szyfr Szekspira” oparty w głównej mierze na dramacie „Romeo i Julia”, ale wykorzystujący także cytaty z innych tekstów wybitnego angielskiego dramaturga. Zabawna, uwspółcześniona fabuła podobała się widzom, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami, a po spektaklu rozmawiali z nimi i prosili o autografy.



Orkiestra zagrała po raz 17


Kolejny raz WOŚP zagrała w naszej szkole. Z tej okazji w piątek 9 stycznia odbył się w auli koncert, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Zabawa była doskonała, ale i cel przyświecał jej uczestnikom bardzo szlachetny. Finał kolejnej edycji WOŚP odbył się tym razem na boisku naszego liceum. Należy podkreślić, że bardzo wielu uczniów zaangażowało się w prace orkiestry, a na ich czele stał przewodniczący samorządu uczniowskiego Artur Palczak.



Wigilia


Dnia 20.12.2008 w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne klas liceum. Zostało ono uswietnione przedstawieniem przygotowanym przez koło teatralne z towarzyszeniem chóru.



Nowy przewodniczący


Po środowej burzliwej debacie pomiędzy kandydatami na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego LO; Markiem Kułakiem (Ie), Jarkiem Zwolińskim (IIb) i Arturem Palczakiem (IIe), prowadzonej przez Anię i Ewelinę - dziennikarki z IIe, w piątek 12 grudnia 2008 odbyły się demokratyczne wybory, w których zwycięstwo odniósł Artur. Będzie on nowym przewodniczącym naszej szkoły.



„Wampiriada” w LO


Po raz drugi w naszej szkole odbyła się akcja oddawania krwi, zorganizowana przez szkolne koło PCK i wolontariat (opiekunowie: mgr Urszula Myszyńska i mgr Maria Śmiechowska). Wzięło w niej udział ponad 40 osób (uczniów i nauczycieli). Wszyscy oni realizują szczytne hasło: Oddając krew, ratujesz życie.



Rodzinnie i w stylu retro


22 listopada za sprawą Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego w naszej szkole znowu pojawiły się gwiazdy. Tym razem gościliśmy aktorów: Magdalenę Zawadzką, Ewę Wiśniewską, Rafała Olbrychskiego, filmoznawcę - Wiesławę Czapińską, dyrektora Festiwalu Retro - Wojciecha Dąbrowskiego, a także dziennikarkę Ewę Wojciechowską i naukowców; Katarzynę Nowakowską – Sito i Krzysztofa Trojanowskiego. Młodzież z Zespołu Teatralnego, wspomagana przez chór dziecięcy SP nr 5, przedstawiła wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „Powrócisz tu”. A goście ? … dyskutowali, śpiewali, rozmawiali z uczestnikami imprezy, pozowali do zdjęć, udzielali wywiadów. Najpiękniejszym momentem wieczoru było wspólne śpiewanie piosenki z repertuaru Poli Negri pt. „Tango Notturno” przez Magdę Zawadzką, Wojciecha Dąbrowskiego i całą salę. To był naprawdę niezwykły wieczór.





Konferencja dyrektorów


W auli naszej szkoły odbyła się konferencja dyrektorów szkół powiatu lipnowskiego z udziałem władz samorządowych. Spotkanie dotyczyło między innymi reformy szkolnictwa. (20.11.2008)



Rzuć palenie!


Pedagog szkolny Pani Dorota Łańcucka oraz uczniowie klasy Ie przygotowali apel w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Na poważnie i na wesoło zachęcano do porzucenia zgubnego nałogu. (18.11.2008)



90 Lat


Tyle lat minęło od odzyskania przez Polskę niepodległości po długoletniej niewoli. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę II d i jej wychowawcę magistra Pawła Szewczaka. Uczniowie przypomnieli rówieśnikom wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat. Prezentacji towarzyszyły wiersze i patriotyczne pieśni.



Otrzęsiny


23 października w auli odbyły się „Otrzęsiny” pierwszoklasistów przygotowane przez klasę II e, ubiegłorocznych zwycięzców. Po tradycyjnym malowaniu twarzy „kotów” rozpoczęły się otrzęsinowe konkursy i prezentacje. Jury złożone z nauczycieli i uczniów, oceniając występy poszczególnych klas, brało pod uwagę pomysłowość, stroje, zaangażowanie wszystkich uczniów i wychowawcy, a także reakcje publiczności i orzekło, że pierwsze miejsce należy się klasie I e (dziennikarsko – europejskiej). Należy zaznaczyć, iż „dziennikarze” po raz trzeci z rzędu wygrywają otrzęsiny. Drugie miejsce zajęła klasa I d, zaś trzecie klasa I c. Gratulujemy!







Salonik Maturzysty


We wrześniu klasy IIIa i IIId wraz z wychowawcami wybrały się do Torunia na odbywające się tam spotkania z przedstawicielami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i przedstawicielami różnych uczelni w sprawie matury 2009 i rekrutacji na studia. Impreza nosiła nazwę „Salonik Maturzysty”. Według opinii uczestników wyjazdu była ona ciekawa i pomogła im rozwiać wiele wątpliwości. Polecamy ją za rok aktualnym drugoklasistom, którzy wtedy będą już maturzystami.


Klasy trzecie wybrały


Do końca września klasy III musiały wybrać tematy na maturę ustną z polskiego oraz złożyć deklaracje maturalne tzn, zadecydować, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać w maju 2009. Gdyby wybory nie były trafne, mogą jeszcze dokonać poprawek do 7 lutego. Po tym terminie nie wolno już niczego zmieniać.


Śpiewać każdy może


„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”... to słowa znanej piosenki wykorzystane przez organizatorów przeglądu pod tym hasłem w lipnowskim MCK. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczestników i zaśpiewali nie najgorzej, bo Emila Macieja z klasy II a wywalczyła drugie miejsce, a Kamil Mróz (III h) otrzymał wyróżnienie.


„Gra” – spektakl profilaktyczny


Krakowski Teatr Edukacji po raz kolejny gościł w naszej szkole. Tym razem przedstawił spektakl pt. „Gra”, który miały okazję obejrzeć klasy pierwsze liceum oraz uczniowie gimnazjum. Aktorzy poruszyli jakże aktualny problem przemocy w szkole i sprawę używania środków powodujących wzrost masy mięśniowej. Sądząc po reakcji widowni, przedstawienie podobało się.


Wojna z nałogowcami


Policja wypowiedziała regularną wojnę nałogowym palaczom, uczniom naszej szkoły. Mało tego, że ich sfotografowano podczas oddawania się zgubnemu nałogowi, to jeszcze zostali wylegitymowani, a ich dane przekazane Dyrekcji. Następnym razem musieli zapłacić mandaty. Ostrzegamy też nałogowców, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Przyłapani na gorącym uczynku, zostaniecie przewiezieni na Komendę Policji, skąd odbiorą was rodzice, albowiem palenie w tak młodym wieku jest uznawane za przejaw demoralizacji. Drodzy palacze, a może jednak „dymek” nie opłaca się?


Dziennikarze znad Wisły


6 września klasy I e i III b gimnazjum wraz z opiekunami wybrały się na sympozjum organizowane po raz szósty przez Zespół Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. Młodzi adepci dziennikarstwa mieli okazję wysłuchać wykładów, a potem brać udział w interesujących warsztatach aktorskich, filmowych, psychologicznych, radiowych, muzycznych, wokalnych, dziennikarskich, plastycznych i językowych, które według ich uczestników, były bardzo interesujące.


Rok szkolny 2007/2008


Warsztaty dziennikarskie II h


Tradycyjnie klasa dziennikarsko – europejska brała udział w warsztatach, które tym razem odbyły się na początku czerwca we Wrocławiu i Karpaczu. Młodzi adepci dziennikarstwa musieli zebrać materiały i opracować dwa wybrane gatunki publicystyczne, aby otrzymać zaliczenie z przedmiotu. Oprócz pracy był oczywiście czas na zwiedzanie i rozrywkę. Program wycieczki był bardzo napięty, ale dostarczył jej uczestnikom mnóstwa wrażeń.



Mają wstęp na kilkadziesiąt uczelni


Ogromny sukces odnieśli Dorota Pawłowska i Miłosz Mikołajczyk (oboje z klasy II), którzy zostali laureatami eliminacji wojewódzkich i finalistami XXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Dzięki temu zapewnili sobie wstęp na kilkadziesiąt uczelni w Polsce. Należy podkreślić, że to już kolejne zwycięstwo naszych uczniów w tej olimpiadzie. Wielkie gratulacje należą się uczniom, ale przede wszystkim ich opiekunce mgr Liliannie Iwińskiej, która przygotowała laureatów.


Matury trwają…


W tym roku do matury przystąpiło 221 uczniów z naszego LO. Czas stresów związanych z pierwszym życiowym egzaminem zaczął się od pisemnego języka polskiego 4 maja. W następnych dniach maturzyści zmagali się z językiem angielskim, geografią, wiedzą o społeczeństwie itd. Od 7 maja początek matur ustnych z języka polskiego oraz języków obcych. Matury w tym roku trwają do 28 maja, a ogłoszenie wyników nastąpi 30 czerwca. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania długopisów i dużo szczęścia w "wstrzelaniu się w klucz"!


Pożegnania nadszedł czas


25 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów. Stronę artystyczną przygotowało niezastąpione kółko teatralne. Atmosfera tego dnia była bardzo uroczysta, sypały się kwiaty, podziękowania i wspomnienia. Niektórym nawet zakręciła się łezka w oku… Nic dziwnego, ponieważ okres nauki liceum jest najlepszym czasem w życiu człowieka, a chwile tutaj spędzone zostają na zawsze w pamięci.


Rewizyta


12 marca nasz Zespół Teatralny gościł w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie woj. wielkopolskie, gdzie zaprezentował musical „Anita”. 3 kwietnia teatr „Półpiękności” z trzemeszeńskiego liceum przedstawił nam spektakl pt. „Między”, będący groteskową wizją wędrówki głównego bohatera po zaświatach. Ich występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która szczególnie zachwyciła się grą kolegi, wcielającego się w role diabła i przewodnika po czyśćcu. Licealistom z Trzemeszna gratulujemy ciekawych pomysłów i talentów, mamy też nadzieję, że nasze spotkania w celu wymiany doświadczeń staną się „nową świecką tradycją”.


Wiosna w liceum


W tym roku pierwszy dzień wiosny wypadł w czasie ferii wielkanocnych, więc Samorząd Szkolny zaplanował uroczystość powitania wiosny na 1 kwietnia (i to nie był Prima Aprilis). W auli spotkali się barwnie przebrani uczniowie klas pierwszych i drugich. Wybrano miss i mistera szkoły, a potem odbyły się prezentacje klas. Uczestnicy prześcigali się pomysłami w zabawnych inscenizacjach i trzeba przyznać, że niektóre wywoływały salwy śmiechu. Jury po burzliwej naradzie ustaliło werdykt: pierwsze miejsce przyznano klasie II a, drugie II b, natomiast III miejsce zdobyła II h.






Krew – dar życia


Po raz kolejny zorganizowano w naszej szkole akcję oddawania krwi, najcenniejszego daru, bo niejednokrotnie ratującego życie. Również i tym razem honorowi krwiodawcy (zarówno uczniowie jak i nauczyciele) - nie zawiedli.




Tournee „Anity”


Musical „Anita”, którego prapremiera odbyła się w styczniu, miał w sumie 6 przedstawień. Wspomnienia ze szkolnych lat głównego bohatera – Mateusza, perypetie jego dawnych koleżanek i kolegów, mieli możność obejrzeć widzowie w Lipnie, Bydgoszczy, Trzemesznie i Tłuchowie.


Kolejni studenci w naszych szeregach


12 marca 2008r. zakończył się konkurs Matematyczno-Chemiczny organizowany przez Politechnikę Warszawską w Płocku.
Laureatkami konkursu zostały:

Marlena Mańkowska IIIc
Alicja Lewandowska IIf

Uroczyste wręczenie indeksów odbędzie się 17 kwietnia 2008r. na Politechnice w Płocku.


Promocja szkoły. Konkurs


13 marca 2008r. odbył się w naszej szkole konkurs Promocja szkoły, którego celem było kreowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych, wzięło w nim udział 27 osób. Zwyciężyli uczniowie klasy 1c: Małgorzata Zasowska i Bartosz Wysocki, którzy przygotowali prezentację pt. Szkoła na 5 gwiazdek. Nagrodzona praca zostanie zaprezentowana podczas Drzwi otwartych w Zespole Szkół, które odbędą się 8 kwietnia 2008r. Organizatorami konkursu były: Anna Papierowska - nauczyciel przedsiębiorczości i Anna Milak - nauczyciel bibliotekarz.


Spotkanie z posłem J. Dzięciołem


W piątek 22 lutego w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie z posłem na sejm Januszem Dzięciołem. W spotkaniu uczestniczyła także młodzież z naszej szkoły, a byli uczniowie z klas drugich politologicznej i dziennikarskiej. Warto wspomnieć, że pan J. Dzięcioł jest zwycięzcą pierwszej edycji „Big Brothera”, dzięki któremu zdobył dużą popularność.


Święto Patrona


20 lutego klasa II f przedstawiła program poświęcony pamięci patrona szkoły Romualda Traugutta. W montażu słowno – muzycznym przypomniano najważniejsze wydarzenia historyczne oraz biografię ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W przygotowaniu uroczystości uczniom pomagali; wychowawca klasy mgr Piotr Wiśniewski oraz polonistka mgr Agnieszka Kopycińska.


Już po studniówce


Zgodnie z tradycją w sobotę 26 stycznia odbyła się studniówka klas trzecich. Tym razem w nieco zmienionych warunkach, albowiem salę jadalną wspólną dla wszystkich klas urządzono w sali gimnastycznej, natomiast tańczono w nowej auli. Obydwie sale były pięknie udekorowane, ale szczególnie korzystnie prezentowała się żółto – zielona kolorystyka auli. Uroczystość rozpoczął tradycyjny polonez, którego w tym roku nareszcie odtańczono z figurami. Atrakcją wieczoru był ogromny płonący tort wniesiony do sali o godzinie 24.00. Maturzyści, jak zwykle poubierani w szałowe kreacje (zwłaszcza panie), bawili się do rana przy gorących, dyskotekowych rytmach zespołu muzycznego z Płocka.




Inna wywiadówka


Rodzice, którzy przybyli w dniu 22 stycznia do szkoły na semestralną wywiadówkę, mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez zespół teatralny pt. „Anita”. Musical bardzo się spodobał, bo widzowie zgotowali młodym aktorom owację na stojąco, a w domu zamiast rozmawiać o ocenach swoich pociech, rodzice komentowali występ. W związku z tym uczniowie postulują, aby każdą wywiadówkę poprzedzał występ teatru szkolnego, w celu wygaszenia negatywnych emocji rodziców.


XXXVII Olimpiada Biologiczna


W dniach 19 -21 stycznia 2008 roku w Toruniu odbywał się etap okręgowy 37. Olimpiady Biologicznej. Troje reprezentantów naszej szkoły może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami, bo w eliminacjach, w których brało udział 96 uczniów z całego województwa, Marlena Mańkowska (III c) zajęła trzecie miejsce, Michał Skibicki (III c) – siedemnaste, a Miłosz Mikołajczyk (II c) – dwudzieste czwarte. Gratulujemy sukcesu!


Spotkanie z aktorami


We wtorek 15 stycznia do naszej szkoły zawitała para znanych aktorów: Ewa Kuryło i Piotr Pręgowski. Pani Ewa podbiła serca telewidzów jako Halinka w serialu „Plebania”, natomiast Pana Piotra znamy z seriali takich jak: „Zmiennicy” (Krashan), „Camera Cafe” (Roman), „Ranczo” (Pietrek) i ostatnio emitowanego „Halo Hans!” (Hermann Brudner). Inicjatorem spotkania był Sławek Bajek, który (przy pomocy rodziców) zorganizował wizytę. Goście obejrzeli prapremierę musicalu „Anita”, który ogromnie im się spodobał, a potem rozmawiali z młodzieżą i musieli odpowiadać na wiele pytań. W życiu prywatnym okazali się cudownymi ludźmi, bardzo bezpośrednimi, dowcipnymi. Z dużą cierpliwością rozdawali autografy i pozowali do zdjęć. Ponieważ, jak sami przyznali, „są tutejsi” (od szesnastu lat mają dom w okolicy Wielgiego), mamy nadzieję, że jeszcze przyjadą do naszej szkoły.




Dyskusja o autorytetach


14 stycznia w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Z licealistami i młodzieżą z innych szkół spotkali się: Wiesława Czapińska - krytyk filmowy i autorka książek o Poli Negri, Małgorzata Kidawa – Błońska - poseł i producent filmowy, Jan Kidawa – Błoński – reżyser filmu „Skazany na bluesa” oraz poseł Marek Wojtkowski – wykładowca WSHE we Włocławku. Na początek goście obejrzeli zwiastun musicalu przygotowanego przez zespół teatralny LO, a potem rozmawiano o autorytetach, o świadkach polskiej historii. Goście odpowiadali też na pytania zadawane przez uczniów. Ciekawym punktem spotkania był występ zespołu muzycznego Michała Bieńkowskiego, który zaśpiewał dwie piosenki „Dżemu”. Dyrektor Marek Furmański wręczył gościom pamiątkowe medale z okazji 90 – lecia istnienia szkoły. Na zakończenie przyszedł czas na prywatne rozmowy, autografy i wspólne zdjęcia.




Orkiestra zagrała także w naszej szkole


W piątek 11 stycznia w auli LO w Lipnie odbył się koncert WOŚP zorganizowany przez uczniów szkoły, którym szefował Łukasz Gajda. W koncercie prowadzonym przez Joannę Narczewską i Artura Palczaka wystąpili między innymi: soliści - Basia Cybulska, Kamila Wykrętowicz i Marcin Słabowski, zespoły: "Black Ship", "Holifaks", "Klucz do kraty (KDK)" oraz kabaret. Jednak najbardziej podobały się popisy grupy tancerzy breakdance, którzy wykonywali wspaniałe ewolucje. Licytację orkiestrowych gadżetów (koszulki, czapeczka) poprowadzili Kamil Mróz i Marcin Słabowski. Najwięcej emocji wzbudziła licytacja jednego dnia „niepytania”, którą wygrała klasa If, płacąc za niego 62 złote.



Spod kosza…


W turnieju eliminacyjnym nasza drużyna koszykarzy pokonała rywali ze szkół średnich powiatu lipnowskiego i zakwalifikowała się do rozgrywek rejonowych, które odbędą się 13 lutego we Włocławku. Gratulujemy sukcesu sportowcom oraz ich trenerowi mgr Ireneuszowi Sobocińskiemu i tradycyjnie trzymamy kciuki!


Będą nas reprezentować


Do eliminacji okręgowych 39. Olimpiady Języka Rosyjskiego, które odbędą się 26 stycznia w Toruniu, z naszej szkoły zakwalifikowały się następujące osoby: Monika Litka, Joanna Kozakiewicz, Karolina Borowicz, Magdalena Makowska i Magdalena Dąbrowska. Dziewczętom i ich nauczycielce pani mgr Elżbiecie Baranowskiej gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.


Wigilia w szkole


W piątek, w ostatni dzień naszego pobytu w szkole w roku 2007, odbyły się tradycyjne wigilie szkolne i klasowe. W odpowiedni nastrój wprowadzili nas koleżanki i koledzy, przygotowując przepiękne przedstawienia. Najpierw w auli wystąpili uczniowie liceum w widowisku jasełkowym, które zmusiło widzów do refleksji nad tradycją Bożego Narodzenia we współczesnym świecie. Na brawa zasłużyły zwłaszcza piękne wykonania kolęd. Później w tej samej scenerii występowali uczniowie Gimnazjum Prywatnego, którzy przedstawili spektakl pt. „Smutne święta”, również podejmujący tematykę zanikania istoty obchodów świąt Bożego Narodzenia. Obydwa spektakle i wspaniałą dekorację przygotowała wraz z uczniami katechetka mgr Iwona Falkowska. A później, zgodnie z tradycją i słowami piosenki, wszyscy wszystkim słali życzenia


Mamy przewodniczącą


W środę przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie wybrali w demokratycznych wyborach nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po zaciętej kampanii przedwyborczej, zwłaszcza podczas debaty zorganizowanej prze klasę dziennikarską II h, zwyciężyła Aleksandra Lewalska z klasy II a. Nowa przewodnicząca wystąpiła w szkolnym radiu i podziękowała swoim wyborcom.


Młodzi emigranci


W poniedziałek 17 grudnia młodzież naszej szkoły miała okazję obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia pod tytułem "Młodzi emigranci" Spektakl, który odbył się w kinie „Nawojka”, poruszał trudne tematy współczesnej polskiej emigracji, a był oparty m.in. na tekstach S. Mrożka, J. Głowackiego, A. Mickiewicza, W. Gombrowicza.


Wielbiciele chemii i matematyki


Dużym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów 5 grudnia 2007 roku w I etapie Konkursu Matematyczno – Chemicznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską i Szkołę Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku. Spośród 10 uczestników reprezentujących naszą szkołę aż 6 zakwalifikowało się do II etapu (finału), który odbędzie się 12 marca 2008. Są to:
Lewandowska Alicja - II f
Skwarecki Andrzej - III c
Żbikowska Karolina – III c
Jankowska Justyna – II h
Mańkowska Marlena – III c
Chełmieniewicz Anna - III c
Opiekunem grupy jest mgr Dominika Osińska, a my trzymamy za nich kciuki w drugim etapie, tym bardziej że nagrodą są indeksy na następujące kierunki: budownictwo, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, technologię chemiczną oraz ekonomię.


Pierwsze zmagania


W dniach od 5 do 7 grudnia uczniowie klas trzecich przystąpili do próbnej matury z języka polskiego, języków obcych i przedmiotów wybranych. Mieli w ten sposób sprawdzić stan swojej wiedzy i przygotować się technicznie do prawdziwej matury. Opinie na temat trudności owej próby są podzielone, ale wiele osób stwierdziło, że należy mocno wziąć się do pracy, aby zdać egzaminy w maju. Wyniki próbnej matury będą podane jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.


Sport szkolny


Zakończył się międzyklasowy turniej w piłce siatkowej chłopców. Siatkówka stoi w naszej szkole na bardzo wysokim poziomie, więc wszystkie klasy toczyły zaciętą walkę. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się zespół klas III b, h, tuż za nimi uplasowała się II h, natomiast trzecie miejsce zajęła klasa I g. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny był puchar, słodycze oraz mecz z reprezentacją nauczycieli, w którym uczniowie znowu okazali się lepsi, wygrywając 2:1. Pozostałe klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do rywalizacji w przyszłym roku szkolnym.


Olimpijczycy na start


Troje uczniów z klas biologiczno – chemicznych zakwalifikowało się do rejonowych eliminacji Olimpiady Biologicznej. Naszą szkołę będą reprezentowali: Marlena Mańkowska i Michał Skibicki z klasy III c oraz Miłosz Mikołajczyk z klasy II c. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.


Święto Niepodległości


Z okazji 11 Listopada klasa II b (politologiczna) wraz z wychowawcą mgr R. Skarżyńskim i polonistką mgr A. Szymczak oraz z chórem szkolnym przygotowała uroczysty apel. Refleksyjny program podobał się publiczności, która nagrodziła artystów dużymi brawami.


Otrzęsiny 2007


9 listopada br. odbyły się w naszej szkole tradycyjne otrzęsiny "kotów", przeprowadzone przez klasę II h, ubiegłorocznych zwycięzców. W wiejskiej, sielankowej scenerii uczniowie siedmiu klas pierwszych zmagali się z trudnymi zadaniami i popisywali się przygotowanymi wcześniej prezentacjami. Surowe jury oceniło, że najlepiej wypadła klasa I e (dziennikarska), drugie miejsce zdobyła klasa I a (europejsko - językowa), zaś trzecie przypadło klasie I f (matematyczno - fizycznej)


90-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie.

 


Koncert Orkiestry Symfonicznej


W niedzielę 21 X w naszej szkole odbył się występ Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która koncertowała na zakończenie obchodów 90-lecia naszej szkoły. Pomimo że mało kto słucha muzyki klasycznej, występ wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Lipna, grona pedagogicznego i uczniów. Słuchacze mogli również obejrzeć wystawy malarskie i prezentacje starych kronik i zdjęć z życia szkoły.


Interaktywna - Zabawa z fotografią


18 września 2007 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii „Zabawa z fotografią”.
Wystawa ma charakter interaktywny, czyli każdy zwiedzający otrzymuje niezbędną informację na temat fotografii, a jednocześnie sam uczestniczy w procesie tworzenia i obróbki zdjęć.
Wystawa dzieli się na trzy główne części. W części pierwszej prezentowane są prace członków Koła Fotograficznego przy Zespole Szkół w Lipnie prowadzonego przez Piotra Drzewieckiego. W części drugiej można zapoznać się z materiałami teoretycznymi pochodzącymi z różnych źródeł informacji dotyczącymi fotografii. W trzeciej części każdy zwiedzający może samodzielnie wykonać doświadczenia związane z tworzeniem, obróbką i edycją krótkich filmów powstałych z prezentowanych zdjęć.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 6 października 2007 r. w Czytelni KPCEN we Włocławku, ul. Nowomiejska 15a. Aby wszyscy chętni mogli obejrzeć tę fascynującą ekspozycję, prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. , wew.32

* informacja z portalu www.q4.pl


Matura 2007


W roku 2007 maturę zdawało 197 osób, a nie zdało jej tylko 5 osób. Najlepsze wyniki z poszczególnych przedmiotów uzyskała klasa III c: poziom rozszerzony z fizyki - 76,6%, z biologii p. podstawowy - 89%, natomiast z p. rozszerzonego 75,85% oraz z języka angielskiego z poziomu rozszerzonego - 83,5%. Jak widać klasa III c była jedną z najlepszych pod względem wyników matur, lecz nie tylko, ponieważ klasa III b z języka francuskiego p. rozszerzony uzyskała 89%, a z podstawowego 90%. Klasa III g najlepiej z całej szkoły napisała maturę z języka rosyjskiego - aż na 75%. Wszystkim przyszłym maturzystom życzymy twórczej i owocnej nauki, by w następnym roku maturę 2008 zdało 100% uczniów i aby uzyskali oni jak najlepsze wyniki z wybranych przedmiotów!


Nowy rok szkolny


Dnia 3 września 2007r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Inauguracja odbyła się na nowo otwartej auli. Początek roku szkolnego to okres, w którym witamy nowe "ciało" uczniowskie. W naszej szkole zawsze witamy pierwszorocznych uświęconym rytuałem, który jest niezbędny do uzyskania klarowności umysłu. Otrzęsiny już 9 listopada!