Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa. (pobierz)
Wszystkie pilne sprawy (zgłoszenie kwarantanny) proszę zgłaszać telefonicznie na numer 699 880 566,
kierować na adres korespondencyjny szkoły (ul. Traugutta 1, 87-600 Lipno) lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Sekretariat czynny w godzinach 7:30 - 15:30
Gratka dla kinomaniaków, czyli 7. sezon projektu KinoSzkoła
9 grudnia uczniowie klas Ibg, IIa, IIb, IId oraz IIIe wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu z cyklu „KinoSzkoła”. Przedstawicielka Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie – pani Monika Głowacka – po raz kolejny przygotowała prelekcję poprzedzającą film, który zyskał uznanie wybitnych światowych krytyków.
„Green Book” to pełna humoru, dowcipna i z pozoru podejmująca błahy temat podróży opowieść o relacjach głównych bohaterów, jednak w trakcie akcji okazuje się, że jest to dzieło rzeczywiście zasługujące na najwyższe w dziedzinie filmu nagrody, w tym na Oskary. Oparta na faktach historia przyjaźni, walki ze stereotypami oraz uprzedzeniami spotkała się z wyjątkowo dużym entuzjazmem licealistów.
Cieszymy się, że nasza młodzież poszukuje życiowych drogowskazów w dziełach należących do kultury wysokiej.
Apel 11 listopada 2019 roku
8 listopada 2019r. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. R. Traugutta uczcili 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasę IIc o nachyleniu biologiczno-chemicznym i logistycznym pod opieką wychowawczyni pani Dominiki Osińskiej. W atmosferę historyczno-artystycznej podróży wprowadził A. Knach, który zaśpiewał „Ostatni list” z repertuaru L.Makowieckiego. Dzięki multimedialnej prezentacji prowadzący apel – J. Ostrowska i M. Żelazkiewicz – przypomnieli historyczną drogę narodu do odzyskania wolności. Dramatyczny charakter walki narodowowyzwoleńczej Polaków zobrazował natomiast montaż słowno-muzyczny. Patriotyczne utwory liryczne recytowali: Sz. Grębocki „Rzadko na moich wargach” J. Kasprowicza, M. Kopczyńska „Niepodległość” A. Słonimskiego, O. Kapuścińska „Czarna sukienka” S. Gaszyńskiego, K. Kubacka „Ta, co nie zginęła” E. Słońskiego, G. Hulicka „Moja piosnka” C. K. Norwida.
Nastrój insurekcji styczniowej oddał fragment filmu „Nad Niemnem” w reż. Z. Kuźmińskiego a inne ważne wydarzenia upamiętniły pieśni: „Warszawianka” C. Delavigne w tłumaczeniu K. Sienkiewicza oraz „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu uczniów IIc.
Podniosłym akcentem patriotycznym była piosenka „Niepodległa” wykonana przez A. Popielińską i A. Zarębską. Przy słowach i dźwiękach muzyki licealiści zaprezentowali Taniec z Flagami z choreografią M. Ostrowskiej.
W tym momencie akademii o symbolicznej godzinie 11.11. wszyscy zebrani włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” – uczniowie w patriotycznej postawie wykonali wszystkie zwrotki i refren „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zwieńczeniem uroczystości była piosenka „Ja to mam szczęście” z repertuaru A. Radka zaśpiewana przez A. Zarębską, której w refrenie towarzyszyły koleżanki i koledzy z klasy. Nad sprawnym technicznym przebiegiem czuwali: J. Mątowski i Sz. Grębocki
Wicedyrektorzy: A. Lewalska i M. Sentkowski podziękowali wszystkim, dzięki którym w tak atrakcyjny i ciekawy sposób uhonorowano narodowe święto.
Szkoła Pamięta…
Klasa IIa pod opieką nauczyciela historii, mgr. Pawła Szewczaka, włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W związku z tym drugoklasiści uporządkowali i odwiedzili groby i miejsca pamięci na terenie Lipna, a także tablice poświęcone pamięci mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej pomordowanych przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni. Szczególną uwagę zwrócili na tzw. „Ścianę Śmierci”, czyli pomnik upamiętniający 10 lipnowian zamordowanych przez Niemców 3 listopada 1940 roku.
Udając się do miejsc pochówku, młodzież z należnym szacunkiem oddała cześć takim osobom jak:
· Ludwik Wicher (1886-1965) – dyrektor Państwowego Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta w Lipnie, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w Hohenbruch i Dachau.
· Kazimierz Różycki (1873-1956) – fundator Państwowego Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta w Lipnie.
· Jerzy Starzyński (1883-1920) – ziemianin, działacz społeczny, właściciel dóbr Maliszewo, zamordowany przez bolszewików.
· Łukasz Przybylski (1814 – 1922) – pułkownik wojska polskiego, uczestnik powstań listopadowego i styczniowego, doczekał wolnej Polski w wieku 104 lat.
· Stanisław Czapiewski (1907 – 1940) – podporucznika wojska polskiego, zamordowany w Charkowie przez NKWD.
Swoją postawą uczniowie klasy IIa udowodnili, że nasza szkoła „pamięta” o przeszłości i pielęgnuje ją z należnym jej szacunkiem.
W ostatnim tygodniu października odbyła się szkolna wycieczka do Francji.
Tuż przed wycieczką panowała w szkole pełna ekscytacji atmosfera. Rozmowy na szkolnym korytarzu dotyczyły nadchodzącej podróży, a odliczane dni systematycznie malały. Gdy nareszcie nadszedł długo oczekiwany czas wyjazdu, wszyscy przybyli na miejsce zbiórki i z entuzjazmem wyruszyli w podróż. Gwarne rozmowy, śmiechy i śpiewy słychać było do późnych godzin nocnych. Atmosfera w autobusie zachęcała do wspólnych gier i rozmów. Dzięki temu czas przejazdu minął nam bardzo szybko, bo nagle znaleźliśmy się w Brugii- małym, urokliwym, belgijskim miasteczku, w którym zatrzymaliśmy się na kilka godzin, by razem z przewodnikiem zwiedzić to miejsce. Niestety, pogoda nie była idealna. Po spacerze cała grupa była przemarznięta i bardzo zmęczona. Jednak to, co zobaczyliśmy, zdecydowanie rekompensowało nasze gorsze samopoczucie.
W następnych dniach podbijaliśmy Paryż, poznawaliśmy jego atrakcje i zabytki. Chyba nikogo nie zdziwi, że największe wrażenie na całej grupie zrobiła wieża Eiffla. Za każdym razem, gdy ukazywała się naszym oczom, słychać było zachwyt i podekscytowanie. Gdziekolwiek się znajdowaliśmy, a wieża była widoczna, przystawaliśmy na chwilę, by znów móc ją podziwiać i robić pamiątkowe zdjęcia. Mieliśmy dużo szczęścia, że wielokrotnie podziwialiśmy mrugającą wieżę o pełnych godzinach- wyglądała wtedy jeszcze bardziej magicznie.
Miłym zakończeniem wycieczki była wizyta w bajkowym Disneylandzie, gdzie mogliśmy spędzić cały dzień z postaciami, które towarzyszyły nam od czasów dzieciństwa. Na jednych to miejsce zrobiło większe wrażenie, a na innych mniejsze. Jednak Disneyland jest wart odwiedzenia chociażby raz w życiu.
Pomimo codziennego wczesnego wstawania, zmęczenia, niekorzystnej pogody oraz późnych powrotów do hotelu, ta wycieczka pozwoliła nam się lepiej poznać, spędzić razem czas i była najmilej spędzonym jesiennym tygodniem podczas roku szkolnego.
Wiktoria Rzymska